Nauka rysowania dla dzieci

Rysowanie to rozrywka i nauka jednocześnie. Dziecko poznaje kolory i kształty, rozwija umiejętność obserwacji i pamięć wzrokową, a także ćwiczy dłoń. Rysunek pozwala dać wyraz uczuciom, gdy maluch jeszcze nie umie powiedzieć, co czuje. Rysowanie stanowi naukę skupienia się przez jakiś czas na jednej czynności. Dodatkowo, rozwija pamięć. Żeby narysować koleżankę, ciocię czy dziadka, maluch najpierw musi sobie przypomnieć, jak ta osoba wygląda.

Rozwój zdolności u malucha

Rodzice mogą i powinno wspierać rozwój zdolności u swoich dzieci. To gwarantuje im start w przyszłość z pasją i różnymi umiejętnościami.

1. Kiedy dziecko zaczyna rysować?

Niewiele dzieci zaczyna rysować zanim skończy 12 miesięcy. W większości przypadków zdolność ta rozwijana jest ok. 3. roku życia, czyli w wieku, gdy są w stanie stworzyć rysunek chociaż trochę przypominający ludzką postać, czy domek. Jednak zanim dziecko weźmie się za rysowanie, będzie musiało rozwinąć dodatkowe umiejętności.

Około 18. miesiąca życia maluch będzie potrafił już samodzielnie wodzić grubym pisakiem, czy kredką po kartce papieru. Narzędzie do rysowania będzie trzymać całą piąstką, a drugą rączką jednocześnie przytrzyma przesuwający się papier. W tym wieku dziecko może rysować zarówno prawą, jak i lewą ręką, co nie ma większego znaczenia na przyszłość.

Pierwsze rysunki dziecka w wieku 18 miesięcy nie przedstawiają konkretnego zamysłu, po prostu maluch stara się pokryć białą kartkę kolorowymi gryzmołami. Może dopracować do perfekcji stawianie kresek lub kreślenie zawijasów, w zależności od tego, co w danym momencie trafi mu do głowy. Jednak 2-letnie dziecko jest już w stanie stworzyć ok. 20 różnych wzorów, które generalnie dzielą się na: długie, poziome zygzaki, krótkie kreski skierowane w różne strony oraz spirale, spełniające funkcje przyszłych kółek.

Między drugim a trzecim rokiem zachodzi istotna zmiana. Malucha nie bawi już w kreski i zawijasy. Próbuje rysować ludzi, zwierzęta, domy, znane mu przedmioty. Zdarza się, że na początku pracy powie, co będzie tworzył, choć w trakcie pracy często zmienia zdanie.

Dziecko ma tak bogatą wyobraźnię i tyle pomysłów, że nawet po skończeniu rysunku może za każdym razem inaczej wyjaśniać, co przedstawia. Chociaż obrazki wciąż pozostają dalekie od wierności oryginałowi, coraz łatwiej je odszyfrować.

Maluch coraz lepiej panuje nad ruchami dłoni i coraz precyzyjniej odtwarza kształty. Umie zatem narysować linie, krzyżyki, trójkąty, prostokąty i kółka. Dzięki kółkom i kreskom dziecko może stworzyć pierwsze portrety, co najczęściej oznacza kółko w miejscy głowy i kreski w miejscu kończyn. Charakterystyczny dla dziecięcych rysunków jest także domek. W miarę, jak dziecko rośnie, jego rysunki stają się coraz bardziej realistyczne i bogate w szczegóły.

2. Jak nauczyć dziecko rysować?

Nauka rysowania jest zabawna i edukacyjna. Pozwala dziecku na zabawę w momencie rozwijania kreatywnych umiejętności. Trzeba jednak pamiętać, że nauka nowych rzeczy jest dobra, ale dziecko powinno mieć też trochę wolnego czasu na robienie czegoś mniej twórczego. Aby pomóc dziecku w rozwijaniu omawianych umiejętności, można pomóc mu rysować w domowej atmosferze w wolnym czasie.

Bardzo ważne jest, aby dobrze nauczyć dziecko podstaw podczas nauki rysowania. Warto zacząć od podania maluchowi kartki papieru, ołówka i gumki do wycierania. Nauka rysowania zaczyna się od uczenia dziecka podstawowych kształtów takich jak kwadrat, koło, trójkąt i prostokąt. Następnie można ćwiczyć z maluchem spirale i krzywe linie. Dobrze jest, jeśli dziecko umie powtarzać kształty rysowane przez rodziców.

Dalej należy ćwiczyć z dzieckiem rysowanie bardziej skomplikowanych kształtów i przedmiotów. Na początku warto wybrać znane maluchowi obiekty, jak piesek, dom, owoce, samochód i tak dalej. Należy zwracać uwagę dziecka na rozmiary i wierność szczegółom. Gdy dziecko nieco podrośnie, z czasem, można uczyć je eksperymentowania z kontrastami i cieniami.

Dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które wykazuje zdolności plastyczne i chęć do ich rozwijania, warto wyposażyć w odpowiednie dla wieku malucha książki ze wskazówkami do rysowania i malowania.

Komentarze
Artykuły Rozwój fizyczny malucha
Rozwój fizyczny malucha

Smoczek

Smoczek

bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o stresującej sytuacji, natomiast rodzicom daje możliwość cieszenia się chwilami wolnymi od płaczu i marudzenia malucha.

Rozwój fizyczny malucha

Aktywne dziecko

Aktywne dziecko

Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na nadwagę lub otyłość. Dziecko nie powinno zwalczać nadmiarowych kilogramów restrykcyjną dietą, gdyż jeszcze się rozwija.

Rozwój fizyczny malucha

Leżenie na brzuszku

Leżenie na brzuszku

na plecy oraz poszukiwać przedmiotów. Taka pozycja odgrywa więc niebagatelną rolę w rozwoju motorycznym i pomaga budować zmysł równowagi. Leżenie

Rozwój fizyczny malucha

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

, ponieważ właśnie do tego czasu u dziecka odbywa się najintensywniejszy rozwój mięśni stopy, a maluch może mieć tzw. fizjologiczne płaskostopie (...) pierwszych kroków około pierwszego roku życia. Oczywiście, nie jest...

Rozwój fizyczny malucha

Dziecko 18 miesięcy

, węchem. Jak wygląda życie z perspektywy 18-miesięcznego dziecka? Jak prezentuje się rozwój półtorarocznego malucha? Spis treści Rozwój (...) fizyczny dziecka półtorarocznego...

Rozwój fizyczny malucha

Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

. Można zapisać się z dzieckiem do szkoły pływania dla niemowląt, gdzie pod okiem instruktora będziecie uczyć malucha wielu przydatnych (...) przygotujcie się na oswajanie malucha z wodą. Dajcie dziecku czas na poznanie...

Rozwój fizyczny malucha

Rozwój dwulatka

? W wieku półtora roku, mimo wspierania rozwoju dziecka, maluch nie umie samodzielnie chodzić, nie mówi przynajmniej 2-3 słów Po kilku miesiącach (...) i odrębność. Jest to okres głębokich zmian w psychice dziecka. Rozwój...

Rozwój fizyczny malucha

Bezpieczeństwo małego dziecka

Bezpieczeństwo małego dziecka

Ciekawski maluch wymaga stałej kontroli i zabezpieczenia w domu wszelkich niebezpiecznych dla niego rzeczy. Niektóre rośliny ozdobne mogą być trujące.

Rozwój fizyczny malucha

17-miesięczne dziecko

17-miesięczne dziecko

Dziecko (17 miesięcy) jest coraz sprawniejszym maluchem, ponad 90 proc. dzieci w tym wieku nie tylko chodzi "bez trzymanki", ale także potrafi kucać, podnosić z ziemi różne przedmioty i je ze sobą nosić.

Rozwój fizyczny malucha

Chodzenie maluchów

Chodzenie maluchów

Wielu rodziców panikuje, kiedy dostrzega, że ich pociecha chodzi na palcach. Pierwsze kroczki szkraba na pewno nie będą pełne gracji, wolne od upadków i błędów w postawie. Dziecko dopiero zaczyna się uczyć samodzielnie chodzić, stąd różne kaprysy i manieryzmy...