Nauka cyfr dla dzieci

Pierwsza nauka cyferek to dla naszego dziecka rzecz niezwykle ważna, a od tego jak pomożemy mu poznawać świat małej matematyki zależeć będą w przyszłości jego faktyczne umiejętności i zapał do uczenia się przedmiotów ścisłych. Pierwszych kilka lat z życia dziecka to czas, w którym nabiera ono przekonania lub niechęci do określonych działań w przyszłości. W związku z tym, jeśli chcemy, aby nauka sprawiała dziecku przyjemność, trzeba mu pomóc.

Kolorowe kropki, wielokąty i schematyczne obrazki

Pomóż dziecku poznawać pierwsze cyferki poprzez radosną zabawą. Niech nauka cyferek dla malucha będzie prawdziwą przygodą edukacyjną. Możesz do tego wykorzystywać oryginalne kolorowanki z cyferkami, naklejkami, mnóstwem zabaw i gier logicznych. Możesz także spróbować nauczyć dziecko cyferek, na przykład metodą Domana. Glenn Doman podczas swoich wieloletnich doświadczeń zaobserwował, że u dzieci poniżej 3 roku życia naukę matematyki komplikuje wprowadzenie symboli liczb. U małego dziecka znacznie łatwiej nastąpi skojarzenie liczby z odpowiednią ilością znaków niż z pojedynczym symbolem. Obecnie we wszystkich metodach pracy z małym dzieckiem stosuje się ekwiwalent liczb w postaci identycznych znaków – czarnych lub czerwonych kropek, wielokątów czy też schematycznych obrazów przedmiotów z otoczenia. Specjaliści zaznaczają, że największe efekty uzyska rodzic rozpoczynający zabawę z dzieckiem w wieku około 6 miesięcy. Dziecko może nauczyć się matematyki, tak samo jak uczy się mówić.

Klocki, układanki, zagadki i zabawy matematyczne

Chcąc nauczyć dziecko mówić, mówimy do niego często i wyraźnie, robimy to regularnie, pokazujemy rzeczy, o których mówimy, budujemy wiele zdań na temat przedmiotu, którego nazwy chcemy dziecko nauczyć. Staramy się być przy tym interesujący i entuzjastyczni. I nie czekamy, aż dziecko ukończy 6 lat, aby było w stanie nas zrozumieć. Wiemy, że im wcześniej zaczniemy, tym lepsze rezultaty osiągniemy. Dobierając odpowiednio poziom trudności zagadek matematycznych, szybko zobaczysz pierwsze efekty. Pozwól dziecku obserwować w najbliższym otoczeniu dowody na istnienie matematyki. Oswój je z występowaniem pojęcia mnogości tych samych elementów. Zadbaj o różnorodność przekazu, a dopiero potem wskaż dziecku właściwą formę graficzną danej cyferki.

Dla maluchów właściwą metodą nauki cyferek będzie wykorzystywanie różnego rodzaju interaktywnych zabawek i układanek edukacyjnych. Dostępna na rynku wesoła układanka edukacyjna Stonoga pomaga w sposób nieskomplikowany poznać cyferki. Zaczynamy od złożenia całego długiego ciała kolorowej Stonogi, od głowy do ogona. Zadaniem dziecka jest dopasowanie obrazków z rysunkami zwierzątek do odpowiedniej liczby na korpusie Stonogi. Część obrazka ze zwierzątkami znajduje się na korpusie. Dziecko od razu będzie wiedziało, czy zadanie to wykonało poprawnie, czy też pomyliło się i musi spróbować ponownie.

Staraj się wykorzystywać do nauki każdą chwilę, niezależnie od tego, czy jedziecie akurat samochodem, czy krzątacie się po domu. Dla dzieci w wieku przedszkolnym wykorzystuj proste polecenia, dzięki którym będzie mogło poćwiczyć matematykę. Poproś, aby dostawiło brakujące krzesło do stołu, tak aby wszyscy domownicy mogli usiąść. Mianuj przedszkolaka małym pomocnikiem i poproś, aby pomógł ci nakryć do stołu. Możesz powiedzieć, aby dziecko podało Ci cztery identyczne widelce albo talerze. Ucz przedszkolaka jak wyglądają cyfry. Niech dziecko rysuje paluszkiem po cyferce, potem w powietrzu, na Twoich plecach. Jadąc samochodem, możecie się pobawić w szukanie cyferek na rejestracjach samochodowych. Kiedy dziecko pozna już kilka cyfr, pobawcie się w zgadywanki. Rysujesz na plecach dziecka powolutku cyferkę, a ono musi odgadnąć jaką. I tak na zmianę.

Twoje dziecko może mieć niezwykle wysoki poziom inteligencji, może być utalentowane matematycznie, muzycznie oraz wyjątkowo sprawne fizycznie. Może mieć ujmującą osobowość, znakomitą intuicję, zdolności językowe, wspaniałą wyobraźnię oraz pamięć fotograficzną. Talent twojego dziecka nie musi zależeć od przypadku. W każdej minucie twoje dziecko uczy się. Ty decydujesz o dziedzinie nauki. Pomagając dziecku wykorzystać naturalne umiejętności, sprawisz, że uczenie się nigdy nie stanie się mozolnym wkuwaniem reguł.

mgr Anna Czupryniak

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 4 tygodnie temu

3
Artykuły Rozwój intelektualny malucha
Rozwój intelektualny malucha

Pablopavo i Ludziki "Alfabet"

Pablopavo i Ludziki "Alfabet"

Pablopavo i Ludziki "Alfabet" Animowany teledysk zrealizowany w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych" z pewnością wspomoże najmłodszych w nauce alfabetu. Literki w filmie są prezentowane w formie graficznej jak i muzycznej,...

Rozwój intelektualny malucha

Uzdolniona młodzież

Uzdolniona młodzież

Zdolne dziecko szybko uczy się czytać i pisać. Potrafi wyłonić z czytanego tekstu najistotniejsze elementy. Jeśli chodzi o rozwój kompetencji

Rozwój intelektualny malucha

Jak nauczyć dziecko literek?

Jak nauczyć dziecko literek?

Nauka literek może być przyjemnym dla dziecka zajęciem. Wystarczy wiedzieć, jak go zachęcić do poznawania nowych liter.

Rozwój intelektualny malucha

Dwulatek z prezentem

Dwulatek z prezentem

Kupując prezent dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek. Dwulatek jest pełen energii i ciekawości świata, dlatego rodzice powinni zapewnić mu takie formy aktywności, które będą dla niego atrakcyjne.

Rozwój intelektualny malucha

Liczenie

Liczenie

Nauka liczenia, podobnie jak nauka czytania czy pisania, nie musi być odkładana do momentu, aż maluch pójdzie do przedszkola. Naukę matematyki można wprowadzić już znacznie wcześniej podczas codziennych czynności i zabaw.

Rozwój intelektualny malucha

Rozwój zdolności u malucha

Rozwój zdolności u malucha

Rodzice mogą i powinno wspierać rozwój zdolności u swoich dzieci. To gwarantuje im start w przyszłość z pasją i różnymi umiejętnościami.

Rozwój intelektualny malucha

Malowanie farbami

Malowanie farbami

Znajomość kolorów i umiejętność ich rozpoznawania nie jest wrodzona. Maluszki muszą się tego nauczyć. Już niemowlę reaguje na barwy.

Rozwój intelektualny malucha

Co powinien umieć trzylatek?

rozwoju dziecko powinno samodzielnie się ubierać i jeść bez pomocy opiekuna. Rodziców interesuje zasób słownictwa i konstrukcja gramatyczna wypowiedzi (...) charakterystyczna dla dziecka 3-letniego. To normalne, że są oni zainteresowani...

Rozwój intelektualny malucha

Związki przyczynowo-skutkowe w rozwoju dziecka

  Każdy dzień w życiu malucha to poznawanie świata wszystkimi zmysłami. Nie bez powodu tak ważna jest zarówno stymulacja sensoryki dziecka (...) , jak również pozwalanie mu na odkrywanie zjawisk przyczynowo-skutkowych. Czasem...