Trwa ładowanie...

Naturalne napoje na infekcje dróg moczowych

 Ewa Rycerz
05.05.2021 15:34
Sok z żurawiny jest jednym z napojów, które należy pić podczas infekcji dróg moczowych.
Sok z żurawiny jest jednym z napojów, które należy pić podczas infekcji dróg moczowych. (123RF)

Infekcje dróg moczowych są niezwykle bolesną przypadłością. Nie zawsze potrzebne jest leczenie farmakologiczne. Gdy infekcja jest niewielka, wystarczą odpowiednie zioła. Oto kilka napojów przygotowywanych na ich bazie.

spis treści

1. Jak powstają infekcje dróg moczowych?

Najczęściej dochodzi do nich w skutek zakażeń mikroorganizmami. Mogą być to bakterie, wirusy lub grzyby. W efekcie zakażenia, pojawia się stan zapalny w pęcherzu lub cewce moczowej. Może się też zdarzyć, że infekcja rozwija się w okolicach nerek. W tym przypadku będzie bardziej bolesna.

Z każdą infekcją dróg moczowych trzeba udać się do lekarza. Jednak oprócz leczenia farmakologicznego warto jest stosować domowej roboty kuracje wspomagające leczenie. Działają one na kilka sposobów.

2. Herbatka ze skrzypu polnego

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Dostępny jest w każdym sklepie zielarskim w postaci suszu. Zawiera dość dużo krzemionki, sole potasu, saponiny, kwasy organiczne, fitosterole, witaminę C, garbniki.

Dzięki zawartości witaminy C oraz krzemionki skrzyp zakwasza mocz oraz wzmacnia i nawilża błony śluzowe, które wyściełają pęcherz moczowy. Natomiast krzemionka we współpracy z potasem i flawonoidami ma działanie moczopędnie.

To pozwala na wypłukanie toksyn z organizmu, a w efekcie powoduje oczyszczenie go. Oprócz tego skrzyp wykazuje także właściwości przeciwzapalne.

Aby przygotować herbatkę ze skrzypu polnego, należy zalać saszetkę suszu wrzącą wodą i parzyć ok. 10 minut. Pijemy ją bez cukru.

3. Napar z pietruszki

Furanokumaryny, czyli substancje zawarte w korzeniu i owocach pietruszki, mogą skutecznie wspomagać leczenie zakażeń dróg moczowych.

To dzięki właściowościom moczopędnym i rozkurczowym. Natomiast olejki pochodzące z pietruszki przeciwdziałają tworzeniu się kamieni w nerkach.

Pietruszkę można jeść na surowo lub przygotowywać z niej napar. Ulgę nerkom przyniosą korzenie, natomiast liście wspomogą funkcjonowanie całego organizmu. Z kolei owoce otrzymuje się dopiero w drugim roku hodowli.

Dla poprawy pracy układu moczowego warto pić napary z korzenia pietruszki. Jak go przyrządzić? Zalej pół garści suszu korzenia gorącą wodą i odstaw do wystygnięcia, odcedź. Pij małymi łyczkami.

Możesz również zmiksować świeżą pietruszkę z dodatkiem wody. Taki napój pij przez cały dzień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze