Trwa ładowanie...

Nastrój w ciąży może wpływać na zaburzenia odżywiania u dzieci

 Katarzyna Krupka
15.03.2016 15:18
Nastrój w ciąży może wpływać na zaburzenia odżywiania u dzieci
Nastrój w ciąży może wpływać na zaburzenia odżywiania u dzieci (Źródło: 123RF)

Najnowsze badania sugerują, że nastrój kobiet w ciąży może mieć znaczący wpływ na późniejsze nawyki żywieniowe u dzieci. Chodzi przede wszystkim o te panie, które często doświadczają uczucia lęku, rozdrażnienia, stresu lub depresji.

1. Stres w ciąży i jego konsekwencje

Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie "Archives of Disease in Childhood", jeśli będąc w ciąży, doświadczałaś takich uczuć jak lęk, niepokój, uczestniczyłaś w stresujących sytuacjach czy cierpiałaś na depresję, jest bardzo prawdopodobne, że twoje dziecko będzie bardzo wybredne, jeśli chodzi o jedzenie – urodzisz tzw. niejadka.

Badania zostały przeprowadzone na 4 746 matkach i ich dzieciach. W grupie znalazło się również 4 144 ojców. Pierwsze kwestionariusze rodzice wypełniali w połowie ciąży, kolejne – trzy lata po przyjściu na świat ich potomstwa. Oceniali wówczas własne lęki i objawy depresji.

Zbadano również nawyki żywieniowe dzieci. 30 proc. z nich w wieku trzech lat sklasyfikowano jako "wybredne". Naukowcy odkryli również, że im dłużej stany lękowe – zarówno u matek, jak i u ojców – utrzymywały się już po zakończeniu ciąży, tym bardziej dziecko było narażone na problemy z jedzeniem.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

– Analizy wykazały, że nie tylko dzieci matek z klinicznie stwierdzoną depresją czy stanami lękowymi miały problemy z jedzeniem, ale także dzieci matek z wynikami poziomu lęku powyżej średniej – skomentowali naukowcy.

Jedzenie poprawiające pracę i rozwój mózgu
Jedzenie poprawiające pracę i rozwój mózgu [6 zdjęć]

To, w jaki sposób odżywiają się dzieci, ma wpływ nie tylko na ich wagę, wygląd czy dobre samopoczucie.

zobacz galerię

2. Niebezpieczne skutki wybrzydzania

Niejadek to dziecko, które konsekwentnie odrzuca proponowane mu pokarmy lub wybrzydza podczas każdego posiłku. U większości jest to faza przejściowa. Jeśli jednak trwa dłużej, może być wyjątkowo niebezpieczna dla zdrowia i prawidłowego rozwoju malucha.

Oprócz wad rozwojowych, spowodowanych niedoborem cennych witamin i składników mineralnych w  pożywieniu, u dzieci mogą pojawić się takie zaburzenia odżywiania jak bulimia czy anoreksja. Według badań przeprowadzonych przez psychiatrów z Royal College of Psychiatrists te zaburzenia diagnozuje się już u dzieci w wieku 7-8 lat.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze