Najlepszy wiek na ciążę

Najlepszy wiek na ciążę to czas, w którym wszystkie warunki sprzyjają zostaniu mamą. Przy określaniu najlepszego momentu na zajście w ciążę trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Aby być dobrą mamą kobieta powinna być przygotowana na macierzyństwo pod względem biologicznym, psychicznym oraz materialnym. Najlepszy czas na zajście w ciążęto przede wszystkim chwila, gdy zarówno kobieta, jak i jej partner naprawdę tego chcą i są pewni swojej decyzji. Wtedy można zaczynać przygotowanie do ciąży i staranie się o dziecko.

Polecane wideo:

Odpowiedni wiek na ciążę

Najlepszy wiek na ciążę to czas, w którym wszystkie warunki sprzyjają zostaniu mamą. Przy określaniu najlepszego momentu na zajście w ciążę trzeba wziąć...

Biologiczna gotowość na ciążę

Pod względem biologicznym, najlepszy wiek na zajście w ciążę to czas między 20 a 30 rokiem życia. Jest to okres największej płodności kobiety, a jej organizm jest gotowy na podtrzymywanie prawidłowego rozwoju płodu. Poniżej 18 roku życia istnieje większe ryzyko niskiej wagi urodzeniowej dziecka, a także urodzenia martwego dziecka. Wynika to z faktu, iż dziewczyna w tym czasie wciąż jest w fazie wzrostu, jej organizm nie jest więc w pełni gotowy na ciążę.

Nie ma wątpliwości, że po ukończeniu 30-35 roku życia stopniowo wzrasta ryzyko wad genetycznych u dziecka, a także powikłań ciąży. Dotyczy to szczególnie kobiet, które na pierwsze dziecko decydują się po 35 roku życia. Starsze kobiety znacznie częściej rodzą dzieci z zespołem Downa i zespołem Edwardsaoraz innymi aberracjami chromosomalnymi.

Planowanie ciąży a kariera

Chociaż już po 20 roku życia rozpoczyna się najlepszy czas na dziecko, kobiety rzadko tak wcześnie decydują się na ciążę. Jest to bowiem czas, gdy kończą studia, szukają pracy, rozpoczynają karierę zawodową i zaczynają się „dorabiać”. Ponadto niewiele kobiet w tym wieku ma kogoś, z kim chce zakładać rodzinę, a nawet jeśli ma, to na tym etapie para dopiero zaczyna budować swoje wspólne życie. Mało którą 20-latkę stać na to, aby nie pracować i zajmować się dzieckiem. Zazwyczaj więc młodzi ludzie odkładają planowanie ciąży na czas, gdy będzie ich po prostu stać na dziecko, ich sytuacja materialna się ustabilizuje, a kobiecie uda się coś osiągnąć w zawodzie. Podjęciu decyzji o dziecku sprzyja również korzystna dla kobiety sytuacja w miejscu pracy. Jeśli w zakładzie pracy respektuje się prawa ciężarnych i gwarantuje się kobiecie, że po urlopie będzie miała do czego wrócić, kobieta z większym komfortem psychicznym zdecyduje się na ciążę.

Faktem jest również, że nasza praca wpływa na naszą płodność. Istnieją pewne czynniki, które mogą ją obniżyć, a także zwiększyć ryzyko powikłań ciąży. Są to: długotrwały stres, praca z niebezpiecznymi substancjami, takimi jak pierwiastki promieniotwórcze, czy chemikalia, a także ciężka praca fizyczna. Jeśli kobieta pracuje w takich warunkach, a pragnie zajść w ciążę, być może dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie sobie nowej pracy.

Emocjonalna gotowość na ciążę

Ważnym aspektem przygotowania do ciąży jest osiągnięcie stabilizacji w związku. Chwila ta nadchodzi, gdy partnerzy dobrze się znają, wiedzą, czego chcą i oboje w równym stopniu pragną dziecka. Jeśli zaś pragnienie to jest jednostronne, lepiej z tą decyzją poczekać. Błędne jest również myślenie, że dziecko umocni więzi łączące partnerów, gdy doszło do ich rozluźnienia. Problemy w związku najlepiej rozwiązać przed zajściem w ciążę, gdyż jest to okres wielkiej próby nawet najszczęśliwszych par. W czasie tym dochodzi mnóstwo nowych obowiązków i odpowiedzialność za dziecko. Przekłada się to na większy stres i niepokój. Słabsze związki najprawdopodobniej nie przejdą tej próby. Dlatego właśnie na dziecko należy poczekać do momentu, gdy będziemy pewni swojego partnera, siebie oraz naszego związku.

Czasem kobiety decydują się na macierzyństwo ze złych pobudek. Wydaje im się, że muszą zajść w ciążę, gdyż wszystkie ich koleżanki mają już dzieci. Niekiedy również dziecko traktują jako środek do osiągnięcia swoich celów. Warto zatem zastanowić się, dlaczego naprawdę chcemy zajść w ciążę, zanim to zrobimy. W tym momencie dobrze sobie przypomnieć, z czym wiąże się wychowywanie dziecka. Przede wszystkim jest to stawianie potrzeb dziecka na pierwszym miejscu i podporządkowywanie mu całego swojego życia. Jeśli nie mamy do tego silnej motywacji, lepiej nie podejmować się tak trudnego zadania.

Kiedy najlepiej starać się o dziecko?

Jeśli już zdecydujemy się na zajście w ciążę, w osiągnięciu celu pomogą nam metody określania dni płodnych. Największe szanse na ciążę mamy jak najbliżej owulacji lub w jej trakcie. Owulacja ma miejsce, gdy dojrzały pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia komórkę jajową. Dochodzi do tego zazwyczaj na 14 dni przed menstruacją, a nie jak mogłoby się wydawać w połowie cyklu. Aby ustalić czy kobieta jest w trakcie owulacji można przeprowadzić domowy test owulacyjny, dostępny w aptekach bez recepty. Przeprowadza się go podobnie jak test ciążowy. Profesjonalnie moment owulacji wyznaczy ginekolog. W tym celu wykona monitoring cyklu i badania USG. Zwykle jednak do lekarza zgłaszają się kobiety po wcześniejszych nieudanych próbach zajścia w ciążę.

Możliwe jest również obliczanie owulacji domowymi sposobami. W tym celu przeprowadza się obserwację śluzu, który tuż przed owulacją i w jej trakcie staje się bardziej obfity, rozciągliwy i lepki. W wyglądzie przypomina białko jajka. Przydatne jest także codzienne, poranne mierzenie temperatury. Spada ona bowiem tuż przed owulacją, a w momencie jej wystąpienia wzrasta. Dzięki tym dwóm metodom można dokładnie określić przebieg cyklu menstruacyjnego i zwiększyć szanse na powodzenie.

Kobieta, która pragnie dziecka i wie, że jej partner również o tym marzy, nie powinna zwlekać z podjęciem decyzji. Zawsze może się wydawać, że trzeba się jeszcze dorobić i tyle jest jeszcze rzeczy do kupienia, nie warto więc z tego powodu odsuwać w czasie momentu zajścia w ciążę.

 

Komentarze

Dyskusje na forum

hormony

iworewen • ostatni post 4 dni temu

1
Artykuły Decyzja o ciąży
Decyzja o ciąży

Odpowiedni wiek na ciążę

Odpowiedni wiek na ciążę

Najlepszy wiek na ciążę to czas, w którym wszystkie warunki sprzyjają zostaniu mamą. Przy określaniu najlepszego momentu na zajście w ciążę

Decyzja o ciąży

Ciąża po cesarskim cięciu

Ciąża po cesarskim cięciu

Kiedy najlepiej zajść w następną ciążę? Ile czasu potrzeba, by rana pooperacyjna się prawidłowo zrosła? Czy kolejna ciąża również zakończy się cesarskim cięciem?

Decyzja o ciąży

Dlaczego warto urodzić pierwsze dziecko przed trzydziestką?

Dlaczego warto urodzić pierwsze dziecko przed trzydziestką?

finansowa, niepewna praca - to tylko niektóre z przyczyn. Wiele mówi się o zagrożeniach, jakie wynikają z późnej ciąży. Niewiele osób wie natomiast (...) na zajście w ciążę Badania wykonane przez Główny Urząd Statystyczny...

Decyzja o ciąży

Witaminy zalecane w ciąży

Witaminy zalecane w ciąży

Przyszła mama powinna szczególnie dbać o siebie i swoją dietę. Czasem wystarczy jeść dużo warzyw i owoców, aby przekazać dziecku to co najlepsze, ale czasem też lekarz może zalecić przyjmowanie specjalnych witamin dla ciężarnych.

Decyzja o ciąży

Porozmawiajmy o ciąży

Porozmawiajmy o ciąży

Rozmowy o ciąży są ważne dla wszystkich kobiet planujących macierzyństwo.

Decyzja o ciąży

Aborcja

ciąży i dostaje czas na podjęcie finalnej decyzji. We Francji aborcja jest dopuszczalna do 10 tygodnia ciąży, a w Wielkiej Brytanii do 24 tygodnia (...) Temat usunięcia ciąży od lat...

Decyzja o ciąży

Kiedy starać się o dziecko po poronieniu?

Kiedy starać się o dziecko po poronieniu?

Dla tych, którzy przeżyli poronienie, decyzja o ponownych staraniach o dziecko może być bardzo trudna. Naukowcy sugerują jednak, że pary powinny (...) podjąć próbę poczęcia dziecka w przeciągu trzech miesięcy, gdyż kobieta ma wtedy większe...

Decyzja o ciąży

Nie chcę mieć dzieci

i niezależności. Bez względu na decyzję, nie można oceniać ludzi przez pryzmat woli posiadania potomka. Trzeba nauczyć się tolerować wybory innych (...) z rodzicielstwa. Swoją decyzję motywują w bardzo różny sposób,...

Decyzja o ciąży

Ciąża po 30

Ciąża po 30

rodziny z partnerem gotowym na dziecko. Odłożenie decyzji o dziecku wydaje się rozsądne, jednak z zajściem w ciążę po 30 mogą wiązać się problemy (...) Ciąża po 30 nikogo już nie dziwi. Coraz więcej...

Decyzja o ciąży

"Kalendarz Fasolki" dla przyszłych rodziców

przyszłej mamy! W grudniu ukazał się ścienny kalendarz ciąży dedykowany wszystkim rodzicom oczekującym na swoje maleństwo. Publikacja stanowi (...) uzupełniania przez rodziców. Po okresie ciąży zamieni się...