Najlepszy sposób na uspokojenie dziecka

Rodzic, który chce uspokoić płaczące niemowlę, przeważnie instynktownie zaczyna do niego mówić. Jednak według badań śpiewanie może być znacznie lepszym rozwiązaniem. Naukowcy odkryli, że dzieci pozostawały dłużej spokojne, kiedy pocieszano je śpiewem, niż kiedy do nich mówiono.

Muzyka nie tylko dla dorosłych

Muzyka silnie oddziałuje na nasz stan fizyczny i emocjonalny. Podczas słuchania piosenek często kiwamy głową do taktu lub wystukujemy rytm. Niemowlęta z oczywistych względów nie potrafią tego zrobić, jednak analizy przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Montrealskiego pokazują, że muzyka wpływa na nie w podobny sposób.

Polecane wideo:

Podczas badań okazało się, że dzieci pozostawały spokojne przez około dziewięć minut, kiedy puszczano im muzykę, a kiedy słuchały mowy – jedynie przez cztery minuty. Nie miało też znaczenia, czy przemawiano do nich, używając dziecięcego języka, czy nie.

Nie słowa, ale rytm

W trakcie badań okazało się też, że spore znaczenie ma rodzaj muzyki używanej w celu uspokojenia dziecka. Lepiej działały na nie kołysanki śpiewane przez kobietę w ich rodzimym języku niż w obcym. Udowodniono również, że maluchy są zdolne do czerpania przyjemności z muzyki. Może to być wskazówka dla rodziców, którzy stroniąc od śpiewania, pozbawiają swoje pociechy sporych doznań w sferze emocjonalnej.

Ponadto naukowcy przekonują, że ich odkrycie może być pomocne dla osób, które same mają problemy emocjonalne. Słysząc płacz dziecka, rodzic zazwyczaj szybko interweniuje i pociesza je. Jednak bywa też, że łkanie wywołuje frustrację i gniew, co skutkuje brakiem ich reakcji na płacz, a w najgorszym przypadku może prowadzić do zaniedbania czy nawet agresji. Rodziców skłonnych do takiego zachowania można zachęcać, aby uspokajali niemowlęta, puszczając im muzykę lub, co bardziej wskazane, śpiewając im.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zasypianie niemowląt
Zasypianie niemowląt

Zasypianie bez marudzenia

Zasypianie bez marudzenia

Niektórzy rodzice uważają, że zasypianie bez płaczu jest niemożliwe. Rzeczywiście, niemowlęta zwykle płaczą dość dużo, ale nie jest to problem

Zasypianie niemowląt

Kołysanki dla dzieci

preferencje słuchowe i zamiast zasypiać przy kołysance, zapadają w **głęboki sen**, słuchając dyskotekowego hitu odtwarzanego z telefonu komórkowego

Zasypianie niemowląt

Wybierz zdrowy materac dla niemowlaka

Ekspert radzi, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla niemowlaka. Zobacz, jaka powinna być jego twardość i z czego musi być wykonany, aby dziecko dobrze spało. Film pochodzi z programu "Pytanie na śniadanie".

Zasypianie niemowląt

Dźwięk suszarki - czym jest biały szum, dlaczego biały szum

Dźwięk suszarki to według niektórych współczesnych mam skuteczna (https://parenting.pl/portal/cztery-proste-sposoby-na-uspokojenie-zloszczacego-sie-dziecka), a nawet (https://parenting.pl/portal/problemy-z-uspieniem-dziecka). Jest to metoda praktykowana...

Zasypianie niemowląt

Biały szum - charakterystyka, problemy z zaśnięciem, działanie

Biały szum to świetna metoda na problemy z zaśnięciem oraz niepokojem występującymi u niemowląt. Biały szum przypomina maluszkom dźwięk (...) , który słyszały w czasie ciąży, w brzuchu mamy. Dzięki białemu szumowi szybciej się wyciszają,...

Zasypianie niemowląt

Usypianie dziecka

Usypianie dziecka

Dziecko a sen Nie każde dziecko chce grzecznie iść samo spać. Warto dowiedzieć się, jak można uśpić dziecko, jeśli jest problematyczne.

Zasypianie niemowląt

Problemy z uśpieniem dziecka

Problemy z uśpieniem dziecka

Rodzice muszą się nauczyć, że napady głośnego płaczu u dziecka niekoniecznie oznaczają, że ze zdrowiem malucha dzieje się coś złego. Ich zdenerwowanie wywołane płaczem może być wyczuwane przez dziecko i napędzać je do dalszego płaczu.

Zasypianie niemowląt

Monitor oddechu dziecka

, że aby monitorować oddech dziecka, muszą się pod nim znajdować. Jest to rozwiązanie dla malutkich dzieci, lub niemowląt, które nie wiercą się w nocy