Najlepsze ćwiczenia na pozbycie się kilogramów po ciąży

Większość kobiet po powrocie do domu z porodówki obiecuje sobie, że od następnego tygodnia zacznie ćwiczyć oraz przejdzie na dietę. Na obiecankach jednak się kończy, a nadprogramowe kilogramy pozostają na lata. Jak więc skutecznie pozbyć się pozostałości po ciąży?

Większość kobiet, których BMI przed ciążą było na optymalnym poziomie, po ciąży zmaga się z nadwagą lub otyłością. Po porodzie traci się ok. 5 kilogramów. Jest to związane z masą ciała dziecka, łożyskiem, upływem krwi oraz innych płynów ustrojowych. Karmienie piersią również może spowodować stopniową utratę wagi. Niestety, nie z wszystkimi kilogramami jest tak łatwo. Istnieją jednak takie formy aktywności fizycznej, które pomogą w powrocie do upragnionej wagi.

Polecane wideo:

 

Spacerowanie

Spacerowanie jest najłatwiejszą formą aktywności fizycznej. Wystarczy tylko stosownie ubrać dziecko, włożyć wygodne buty i... w drogę! W ciągu 10 minut spaceru możemy spalić nawet 80-100 kalorii.

Niektóre mamy na spacery z dziećmi zakładają łyżworolki. Jest to jednak opcja dla tych bardziej wysportowanych kobiet.

 

Ćwiczenia rozciągająco-wzmacniające

W tych ćwiczeniach, bardziej niż o utratę masy ciała, chodzi o wzmocnienie mięśni po porodzie. Ciało podczas ciąży ulega wielu zmianom, dlatego młodym mamom zależy na powrocie do formy. Rozciąganie mięśni jest w tym wypadku doskonałą opcją.

Kobiety po porodzie powinny także zadbać o stan swojego kręgosłupa, który przez ostatnie miesiące był przeciążony. Pracę nad ciałem rozpocznij od prostych ćwiczeń na plecach.

Pływanie

Kolejnym doskonałym pomysłem na utratę zbędnych kilogramów po ciąży jest regularne pływanie, które działa na każdy mięsień w organizmie. Wyprawa do pobliskiego basenu będzie też pretekstem na chwilowe oderwanie się od domowych obowiązków.

Kolejną zaletą jest fakt, że pływanie nie spowoduje tak dużych zakwasów jak bieganie czy treningi siłowe. Warto spróbować – godzina na basenie to nawet 500 straconych kalorii!

 

Joga

Joga to aktywność łącząca ciało i umysł. Stanowi idealny trening dla młodych mam, które nie dosypiają i nie mają nawet chwili dla siebie. Podstawowe figury wykona każdy amator. Ćwiczyć możemy w domu, ponieważ na rynku bez problemu znajdziemy płyty oraz książki z treningami.

Warto też poszukać klubu fitness, który ma w ofercie zajęcia jogi. Będzie to nie tylko okazja oderwania się od opieki nad maluchem, ale i szansa na poznanie innych młodych matek mających te same problemy.

Jazda na rowerze

Jazda na rowerze to świetna forma aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Przed pierwszą przejażdżką po ciąży warto jednak skontrolować stan swojego zdrowia podczas badania ginekologicznego. Wsiadanie na rower zalecane jest najwcześniej miesiąc od porodu.

Treningi na rowerze należy rozpocząć bardzo powoli i spokojnie – na początek wystarczy trzy razy w tygodniu po 10-20 minut. Kobiety aktywne przed ciążą mogą próbować jeździć nawet do 30 minut.

 

Trening siłowy

Przed rozpoczęciem treningu tego rodzaju również należy skonsultować się ze swoim ginekologiem. Ćwiczenia wykonujemy stopniowo i nie forsujemy zanadto organizmu. Specjalnie dobrane zestawy pomogą młodym matkom pozbyć się tłuszczu w krótkim czasie. Warto skorzystać z pomocy trenera, który dobierze plan ćwiczeń i będzie kontrolował poprawność ich wykonywania.

 

Pamiętajmy także o zbilansowanej diecie. Nawet najbardziej wyczerpujące ćwiczenia fizyczne nie sprawią, że schudniemy, jeżeli nie będziemy stosować się do zaleceń dietetyków.

 

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

gosia1.9 • ostatni post 1 tydzień temu

1
Artykuły Ćwiczenia w ciąży
Ćwiczenia w ciąży

Jakie ćwiczenia w czasie ciąży?

dziecka zależą przede wszystkim od działań, jakie podejmie podczas ciąży odnośnie diety i ćwiczeń. Regularna aktywność fizyczna może pomóc kobiecie (...) poprawić jej kondycję i zdrowie podczas tych 9 miesięcy wzmożonego...

Ćwiczenia w ciąży

Podnosiła 50 kilogramów na kilka dni przed porodem

Podnosiła 50 kilogramów na kilka dni przed porodem

Podczas gdy większość kobiet będących w ciąży idzie na zwolnienie by odpoczywać w domu, Breezee Ross podnosi sztangi. Na dwa tygodnie przed (https (...) na Instagramie obserwuje ponad 35 tysięcy ludzi z całego świata. Nie mogą wyjść...

Ćwiczenia w ciąży

Gimnastykowanie się w czasie ciąży

Gimnastykowanie się w czasie ciąży

Brzuszki w ciąży ćwiczone ostrożnie i powoli, a także bez forsowania, są bezpieczne w pierwszym trymestrze. W późniejszych trymestrach ciąży, kiedy widać już brzuszek, nie jest to zalecane.

Ćwiczenia w ciąży

Spacerowanie w ciąży

Spacerowanie w ciąży

Spacery w ciąży korzystnie wpływają zarówno na matkę jak i na dziecko.

Ćwiczenia w ciąży

Uprawianie sportu w czasie ciąży

Uprawianie sportu w czasie ciąży

W czasie ciąży można uprawiać sport, jednak z niektórymi dyscyplinami należy zachować szczególne bezpieczeństwo.

Ćwiczenia w ciąży

Korzyści z ćwiczeń w ciąży

Jak ćwiczyć w ciąży? Trening ogólnorozwojowy dla kobiety w ciąży jest bardzo korzystny. Trener personalny opowiada o tym, na co powinny zwrócić uwagę panie ćwiczące w tym czasie.

Ćwiczenia w ciąży

Jaki sport w ciąży?

Kobiety w ciąży powinny dbać nie tylko o zdrowe odżywianie, ale i o formę fizyczną. Regularne ćwiczenia są niezwykle istotne; ruch poprawia krążenie (...) . Wskazane ćwiczenia dla ciężarnych to: pływanie, wodny...

Ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia w ciąży rozwijają mózg dziecka

Ćwiczenia w ciąży rozwijają mózg dziecka

Umiarkowana aktywność fizyczna w ciąży jest dobra nie tylko dla matki, ale także stymuluje rozwój dziecka. Już godzina ćwiczeń tygodniowo (...) u ćwiczących kobiet o 15 proc. To niezwykle ważne, ponieważ dzięki niemu...

Ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia w 2 trymestrze ciąży

kobiety i może zapobiegać rozwojowi (//parenting.pl/portal/cukrzyca-ciazowa). ## Ćwiczenia w ciąży W (//parenting.pl/portal/drugi-trymestr-ciazy (...) ćwiczenia, ponieważ ciąża...