Trwa ładowanie...

Na co zwracać uwagę, wybierając szczoteczkę dla dzieci?

Avatar placeholder
07.04.2023 15:32
Na co zwracać uwagę, wybierając szczoteczkę dla dzieci?
Na co zwracać uwagę, wybierając szczoteczkę dla dzieci? (Zdjęcie autorstwa Joe Shlabotnika / CC BY-NC-SA 2.0)

Człowiek z odpowiednim sprzętem może sprostać wielkiej odpowiedzialności. Mały człowiek z dobrze dobraną szczoteczką do zębów ma podstawy, by nauczyć się dbać o higienę jamy ustnej. Troskliwi rodzice dbają o nią już od narodzin. Gdy tylko pozwalają na to możliwości psychofizyczne dziecka, można, a nawet powinno się rozpocząć trening czystości. Sam maluch zostaje wtedy wdrożony i zapoznany z jego kolejnymi elementami. Istnieje kilka wytycznych, które sprawią, że proces ten stanie się wysoce efektywny.

spis treści

1. Budowa szczoteczki

Początek używania szczoteczki do zębów przypada na moment pojawienia się pierwszego z nich. Przede wszystkim musi być ona dopasowana swoją budową do anatomii użytkownika. Rozmiary i kształt właściwie dobranej szczoteczki umożliwiają jej pewne i wygodne trzymanie w dłoni. Długość szczoteczki mieści się w granicach 11-13 cm (dla starszych dzieci 15-17 cm). Uchwyt powinien być szeroki i antypoślizgowy.

Dziecięce szczoteczki do zębów często przybierają intensywne barwy albo ozdobione są wizerunkiem postaci z bajek. Stają się tym samym bardzo atrakcyjne dla maluchów, które chętniej po nie sięgają. Z myślą o przyszłym przechowywaniu można wybrać taką, która posiada przyssawkę. Zapobiega to przewracaniu, a więc i zbytecznym kontaktom z nadprogramową dawką drobnoustrojów.

2. Głowica i włosie szczoteczki

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Sama głowica mierzy około 2 cm (w przypadku starszaków 2,5 do 3 cm). Wymiar ten podyktowany jest kolejny raz łatwością użycia. Szczoteczka do zębów dla dzieci zbudowana jest w sposób umożliwiający swobodne manewrowanie nią podczas czyszczenia. Ma ona mieścić się w buzi, docierając do wszystkich zakamarków. W tym celu powinna mieć zaokrąglone włosie tuż przy krawędzi główki.

Zalecany jest wybór miękkiego lub średniego włosia. Jeśli dziecko sygnalizuje dyskomfort, sprawdźmy, czy szczoteczka nie powoduje obrażeń. Jeśli tak, należy zamienić ją na inną, lepiej dopasowaną (np. z bardziej miękkim włosiem).

Szczoteczka powinna mieć swoje miejsce w domu. Dziecku należy też wytłumaczyć, że dla zachowania właściwej higieny, główka odkładanego przyrządu nie powinna stykać się z innymi. Estetyka pełni funkcję wzmocnienia pozytywnego. Dodatkowo należy dobrać odpowiednią pastę do zębów i płyn do płukania jamy ustnej. Szczotkowanie powinno trwać 2 minuty.

W miarę pojawiania się kolejnych zębów, dobrze jeśli wszystko odbywa się zgodnie z określonym schematem (zęby trzonowe, kły, siekacze najpierw po jednej, potem po drugiej stronie; dotyczy to zębów górnych i dolnych). Najważniejszy jest oczywiście dobry przykład rodziców, którzy są odpowiedzialni za wypracowanie pozytywnego nastawienia do czynności mycia zębów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze