Na co zwracać uwagę, kupując polisę?

Polisa ubezpieczeniowa to dokument potwierdzający zawarcie umowy pomiędzy osobą ubezpieczoną a ubezpieczycielem. Gwarantuje ona wypłatę świadczeń lub udzielenie wsparcia w wypadku wystąpienia określonych w niej zdarzeń, podlegających ochronie ubezpieczeniowej.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

Rynek jest obecnie nasycony wieloma ofertami tego typu. Posiadamy zdrowie, rodziny, mienie. Wszystkie te rzeczy przedstawiają określoną wartość. Chcielibyśmy cieszyć się nimi jak najdłużej. Niestety wypadki chodzą po ludziach, a nieszczęścia chodzą parami. By zabezpieczyć się na różne ewentualności, sprawdźmy, która z ofert jest w stanie nam to zapewnić, nawet w trudnych chwilach.

Polecane wideo:

Oferty różnią się od siebie ze względu na podmiot czy przedmiot ubezpieczenia (polisa zdrowotna, ubezpieczenie mieszkania itd.). Ponadto istnieją bardziej i mniej korzystne umowy w obrębie jednej kategorii. By wybrać ofertę najlepszą dla siebie, należy przede wszystkim przeczytać umowę. Tymczasem ta, wydawałoby się, oczywista kwestia sprawia szerokiemu gronu ogromne trudności. Jest to natomiast podstawowa zasada przy inwestowaniu jakichkolwiek środków finansowych, a także nagminnie popełniany grzech finansowy (chodzi tu oczywiście o nieczytanie umowy).

Wśród wielu informacji, znajdziemy tam dane dotyczące ceny polisy oraz zakresu ubezpieczenia. Od tych czynników zależy, czy odszkodowanie zostanie wypłacone w ogóle oraz jaka będzie jego wysokość. Bardzo często świadczenia nie są wydawane, gdy ubezpieczyciel dopatrzy się zaniedbania u drugiej strony umowy (np. gdy osoba ubezpieczona nie ujawniła ubezpieczycielowi faktu zaistnienia choroby przed zawarciem umowy, gdy do wypadku doszło pod wpływem alkoholu czy narkotyków lub zdarzenie nastąpiło w kraju, którego ubezpieczenie nie obejmuje). Osoba ubezpieczona powinna znać wszystkie wyłączenia odpowiedzialności. Musimy wiedzieć, co obejmuje ubezpieczenie. Jeśli w razie zachorowania i tak nie możemy liczyć na odszkodowanie, to polisa jest zbędnym wydatkiem. Z kolei niedopatrzenie z naszej strony może pogłębić problemy o daremne roszczenia w chwili zaistnienia nieprzyjemnego faktu.

Podstawowym determinantem w kwestii kupić ‒ nie kupić pozostaje oczywiście cena. Koszty należy porównywać wewnątrz kategorii (i tu znów: polisy na życie, autocasco lub ubezpieczenie mieszkania). Wyznacznikiem jest tu stopień ryzyka zajścia zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową (im mniejsze ryzyko, tym mniejsza składka). Oprócz tego ubezpieczyciele często oferują pakiety ubezpieczeniowe lub transakcje wiązane w postaci zakupu produktu wraz z ubezpieczeniem. Może okazać się to rzeczywiście korzystne cenowo, w przypadku gdy klient miałby zakupywać je oddzielnie. Warto zastanowić się jednak, czy każda z tych rzeczy jest niezbędna. Być może dodatkowe ubezpieczenie jest jedynie dodatkowym kosztem. Kwestię tę powinien rozstrzygnąć każdy indywidualnie.

Innym czynnikiem jest okres trwania umowy. Ubezpieczenia dzielą się na terminowe i bezterminowe. Cechuje je stosunkowo wysokie odszkodowanie w odniesieniu do składki. Jednak po zakończeniu trwania danego okresu bez odniesienia żadnego uszczerbku, osoba ubezpieczona nie dostaje żadnych zwrotów.

Po przeanalizowaniu tych kwestii zaleca się również zapoznanie się z tym, jak wygląda kwestia limitów odpowiedzialności danej oferty (limit kwoty, do której odszkodowanie będzie wypłacone). Znając wszystkie fakty, warto wybrać propozycję najlepszą dla siebie, gdyż już sama decyzja o ubezpieczeniu może korzystnie wpłynąć na nasze poczucie bezpieczeństwa.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 4 dni temu

5
Artykuły Rodzinne finanse
Rodzinne finanse

Kupno samochodu

Kupno samochodu

Samochód rodzinny i tani Samochód z poprzedniego rocznika jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce kupić nowy samochód prosto z salonu, a nie chce przepłacać.

Rodzinne finanse

Pułapki w ubezpieczeniach - sprawdź, na co zwracać uwagę

Lubisz skakać na bungee? Wolny czas spędzasz, nurkując? Interesuje cię wspinaczka po górach? Uważaj podczas podpisywania umowy ubezpieczenia. Bardzo często towarzystwo nie wypłaca odszkodowania w przypadku, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpiła wskutek...

Rodzinne finanse

Ubezpieczenie dla nastolatka

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych poszerza zakres swoich usług z myślą o dzieciach i młodzieży. Mimo wielu ofert ubezpieczeń dla nastolatków, wybór najkorzystniejszej z nich wcale nie należy do łatwych zadań. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę? Ubezpieczenie...

Rodzinne finanse

Jak oszczędzić pieniądze na wkład własny?

Artykuł sponsorowany Staranie się o kredyt wiąże się z wieloma formalnościami. Musimy przede wszystkim udowodnić bankowi, że jesteśmy wiarygodnym i godnym zaufania klientem. Oprócz wielu, wielu dokumentów, które będziemy musieli przedstawić, powinniśmy...

Rodzinne finanse

Rzuciła pracę w mediach. Dziś pisze książki dla dzieci

Rzuciła pracę w mediach. Dziś pisze książki dla dzieci

- Mamo, czytamy! - krzyczy z pokoju dwuletni Jurek. Agnieszka stoi w kuchni i uśmiecha się pod nosem. Jej syn, który za czytaniem nie przepada, pokochał książki jej autorstwa. - To bardzo mobilizujące - przyznaje. ## Początki Agnieszka Starok jeszcze...

Rodzinne finanse

Zabezpiecz przyszłość swojego dziecka

Kiedy decydujemy się na (//parenting.pl/portal/pulapki-w-ubezpieczeniach-sprawdz-na-co-zwracac-uwage), najczęściej robimy to nie tylko z myślą o sobie, ale również naszych bliskich. Zakładając rodzinę, jeszcze przed (//parenting.pl/portal/gdy-pojawia-sie-dziecko)...

Rodzinne finanse

Ciąża rozwija mózg

Ciąża rozwija mózg

(https://parenting.pl/portal/co-to-jest-pregnezja) lub amnezja ciążowa, objawiająca się problemami z pamięcią, koncentracją i rozkojarzeniem, a złośliwie zwana również "ciążowym mózgiem" to krzywdzący mit. Według naukowców jest zupełnie odwrotnie, a umysł...