Musimy walczyć z otyłością wśród dzieci

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że aż 43 mln dzieci w wieku przedszkolnym cierpi na nadwagę lub otyłość. Będzie jeszcze gorzej. Eksperci szacują, że w 2030 roku nawet połowa maluchów i nastolatków będzie miała problemy z wagą.

 

Zaczynamy od diety

Przejście na zdrową dietę dziecka zależy tylko od jego rodziców. To oni najczęściej podają posiłki i organizują wolny czas. Jeżeli więc będziemy karmić maluchy słodyczami i fast foodem, możemy czuć się winni. Nadwaga i otyłość u dzieci prowadzi do poważnych chorób – np. cukrzycy czy chorób związanych z układem krążenia.

  • Odchudzanie dziecka przede wszystkim polega na zmianie nawyków żywieniowych. W okresie intensywnego wzrostu i rozwoju, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, nie należy wprowadzać restrykcji żywieniowych polegających na znacznym ograniczeniu kalorii lub któregoś z makroskładników (białek, tłuszczów, węglowodanów). Dziecko w wieku szkolnym potrzebuje zbilansowanej diety, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elementów w odpowiedniej ilości, gdyż niedobory żywieniowe mogą doprowadzić do osłabienia, obniżenia koncentracji na zajęciach czy spadku odporności – mówi w rozmowie z Parenting.pl Kamila Zabłocka, dietetyk.

Dziecku nie należy drastycznie zmniejszać liczby czy częstotliwości posiłków. Zaczynamy powoli, odstawiając słodycze, chipsy i inne niezdrowe przekąski. Dieta powinna zawierać produkty z wszystkich grup: warzywa i owoce, nabiał, mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe. Cenne dla prawidłowej pracy mózgu ucznia są także orzechy i zdrowe tłuszcze.

- Każdy z nich jest źródłem innych, cennych dla zdrowia składników odżywczych i tylko spożywając je wszystkie jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom odpowiednią ich podaż – dodaje Kamila Zabłocka.

Wprowadź zasadę „5U Bergera”

W odchudzaniu dzieci i młodzieży pomoże np. zasada „5U” stworzona przez Stanisława Bergmana - polskiego specjalistę w dziedzinie żywienia. Polega ona na kierowaniu się pięcioma hasłami: urozmaicenie, uregulowanie, umiarkowanie, uprawianie sportu oraz unikanie.

  1. Urozmaicenie jadłospisu dziecka – dbamy nie tylko o dobór spożywanych produktów spożywczych, ale i o różnorodne zastosowanie technik kulinarnych.
  2. Umiarkowanie i uregulowanie – jemy pięć mniejszych posiłków co 3-4 godziny. Dzięki temu podkręcimy metabolizm oraz unikniemy napadów głodu.
  3. Uprawianie sportu – czas wolny powinniśmy najczęściej spędzać z dzieckiem na dworze. Ważne jest także zapisanie ucznia na zajęcia dodatkowe, takie jak taniec czy piłka nożna.
  4. Unikanie – żywności przetworzonej i podjadania pomiędzy posiłkami.

- Chcąc odchudzić dziecko należy mieć na uwadze, że sami jesteśmy dla niego przykładem. Nie zmuszajmy go do jedzenia dietetycznych potraw, gdy reszta domowników je smażone kotlety, popijając colą. Takie zachowanie z pewnością zniechęci dziecko i spowoduje, że będzie traktowało zdrowy sposób żywienia jako karę. Ważne jest również, aby posiłki spożywane były w spokoju i bez pośpiechu. Dziecko rozproszone bajką nie skupia się na jedzeniu, zatraca poczucie sytości i w konsekwencji zjada więcej niż potrzebuje – apeluje dietetyk Kamila Zabłocka.

Dziecku przebywającemu na diecie nie należy także wytykać jego wyglądu i wagi. - Pieszczotliwe określenia „pączuś” czy „kluseczka” wpędzą malucha w kompleksy i obniżą jego samoocenę. Warto natomiast nagradzać dziecko za zdrowe odżywianie, przede wszystkim atrakcjami związanymi z aktywnością fizyczną. Dobrym pomysłem będzie wspólne wyjście na basen czy lodowisko – proponuje dietetyk.

Zachęcamy do aktywności fizycznej

Zmiana nawyków żywieniowych u dziecka to tylko jedna strona medalu. Prawidłowy rozwój dziecka zależy także od aktywności fizycznej – a tej w życiu uczniów w Polsce jest zdecydowanie za mało.

Z nowych danych Najwyższej Izby Kontroli wynika, że ponad 17 proc. uczniów szkół podstawowych i 24 proc. gimnazjalistów nie uczęszcza na WF. Dalej jest jeszcze gorzej – w technikach i liceach na zajęciach nie ćwiczy aż 38 proc. nastolatków. I tutaj dużo zależy od rodziców. Zainteresowanie sportem powinno być bowiem wpajane od najmłodszych lat.

- Jeśli widzimy, że córka podryguje z energią do piosenek w radiu, dobrze byłoby wypróbować zajęcia taneczne, jak np. hip-hop czy zumba kids. Syn natomiast wcale nie jest skazany na sztuki walki lub piłkę nożną. Jeżeli jego zainteresowania wędrują w innych kierunku, nie próbujmy go stopować. Maluchy nie mają spełniać  naszych marzeń, tylko własne mówi trenerka, Nina Nadolny.

To właśnie rodzice są najważniejszymi autorytetami dla dziecka, wzorem do naśladowania. - Tłumaczenie, że mamusia może zjeść pączka, bo jest duża, to słaba metoda. Tatuś oglądający mecze w telewizji, a nigdy nie broniący goli dziecka, to też słaby motywator – dodaje Nina Nadolny.

Pierwsze zmiany powinny nastąpić w szkołach

Uczniowie coraz rzadziej uczęszczają na zajęcia z wychowania fizycznego. Problem nie tkwi jednak w dzieciach. Przyczynami tego zjawiska mogą być źle wyposażone sale gimnastyczne, niezachęcające szatnie czy powtarzające się, te same ćwiczenia i gry.

- Nowoczesne formy gimnastyki powinny być wplatane w stałe pozycje gier zespołowych i zajęć lekkoatletycznych. Oceniana powinna być głównie chęć do ćwiczeń, staranność i systematyczność. Nie każdy ma wrodzony talent i predyspozycje do wszystkich dyscyplin dodaje trenerka.

Jednak to nie największy problem. Postawa rodziców, którzy coraz częściej wypisują dziecku zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego, również nie pomaga. Zdania: „Nie biegaj, bo się spocisz i złapiesz katar” przeplatane z „Nie wyjdziesz na dwór, bo masz się uczyć” nie są niestety rzadkością. Lenistwo dzieci i młodzieży nie powinno nas więc dziwić. Zachowanie wynosi się przecież z domu.

Epidemia otyłości?

"Gazeta Wyborcza" w jednym ze swoim artykułów napisała o przypadku szesnastolatka, który ważył 179 kg. Taka otyłość u dorastającego chłopca może zakończyć się nie tylko problemami z kręgosłupem, podwyższonym cholesterolem czy chorobami układu krążenia. Temu dziecku grozi śmierć.

To nie jedyny taki przypadek. W mediach pojawiły się doniesienia o dwunastolatku ważącym 250 kg czy nastolatkach których waga przekroczyła 200 kg. Nie chodziło o amerykańskie dzieci - to w Polsce coraz więcej maluchów i nastolatków jest chorobliwie otyłych.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kochanie, ratujmy nasze dzieci
Kochanie, ratujmy nasze dzieci

Pokolenie pozbawione zasad

Pokolenie pozbawione zasad

Dane opublikowane na stronie Instytutu Żywności i Żywienia przerażają - już ponad 20 proc. polskich dzieci i nastolatków zmaga się z nadwagą lub otyłością. Młode pokolenie nie żywi się odpowiednio. W wielu przypadkach za taki stan rzeczy...

Kochanie, ratujmy nasze dzieci

Startuje program „Kochanie, ratujmy nasze dzieci"

się zainteresowaniem w wielu krajach program „Kochanie, ratujmy nasze dzieci", oparty na cenionym formacie BBC „Honey, We Are Killing The Kids". Będzie to misyjna produkcja, promująca...

Kochanie, ratujmy nasze dzieci

Polskie dzieci nie jedzą śniadań

24 proc. uczniów szkoły podstawowej w Polsce nie je śniadań. Często zamiast nich w szkole podjadają batony i pączki. Dietetycy alarmują: dzieci powinny jeść pełnowartościowe śniadanie jeszcze w domu. Tymczasem aż 40 proc. dzieci...

Kochanie, ratujmy nasze dzieci

Czy Rysio przekona się do zdrowych posiłków?

Czy Rysio przekona się do zdrowych posiłków?

, ratujmy nasze dzieci" PREMIERA - w każdy czwartek od 15 września, o godz. 20:40 na antenie TVP2. (...) , przez co staje się agresywny. Jest uzdolniony plastycznie, czego nie widzą rodzice....

Kochanie, ratujmy nasze dzieci

Julia chce walczyć o nowe życie

?   W kolejnym programie „Kochanie, ratujmy nasze dzieci" będziemy mieli okazję zobaczyć na własne oczy, jak nadwaga w młodym wieku może skutecznie utrudnić rozwój (...) . ...

Kochanie, ratujmy nasze dzieci

Najlepsze śniadanie dla dzieci

Najlepsze śniadanie dla dzieci

Jajka są najlepszą propozycją na śniadanie dla dzieci, ponieważ hamują głód na dłużej - twierdzą naukowcy. Uczniowie, którzy jedli je z rana (...) School of Nursing pokazały, że jedzenie jajek na śniadanie, zamiast płatków lub owsianki,...

Kochanie, ratujmy nasze dzieci

Waga dziecka tematem tabu?

Waga dziecka tematem tabu?

. Jak rozmawiać z dzieckiem o nadwadze? Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do sytuacji, w której dziecko borykać się będzie z nadwagą lub otyłością (...) oraz brak aktywności fizycznej. Otyłość u dzieci...

Kochanie, ratujmy nasze dzieci

Komu udało się wygrać z nadwagą?

W ostatnim odcinku programu „Kochanie, ratujmy nasze dzieci", dowiemy się czy rodziny przestrzegają nowych zasad. Tomasz Wolny odwiedzi każdą z dziewięciu rodzin. Sprawdzi, czy nasi...