Mitologia - bogowie, herosi i stwory starożytnej Grecji (recenzja)

Gdy opisywana książka trafiła w moje ręce, pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to napis Wyprodukowano w Chinach na tylnej okładce. Aha, pomyślałem, kolejna kolorowa tandeta, gdzie zalew kolorów i ilustracji ma nadrabiać poważne niedostatki treści.

Szybko jednak odrzuciłem uprzedzenia i postanowiłem sprawdzić, jakąż to lekturę oferuje to dzieło. Wychowany, jak całe moje pokolenie i wiele poprzednich, na mitologii Parandowskiego, ciekaw byłem, czym różni się ta książka od klasyki.

Polecane wideo:

Forma nie pozostawia wątpliwości: to produkt epoki multimediów, która wymaga, aby nasze zmysły atakowane były wieloma bodźcami, a uwaga mogła przeskakiwać z tematu na temat.

Każda strona to wiele bloków, ramek, okienek i odręcznych zapisków, pomiędzy którymi możemy przemieszczać się w dowolnej niemal kolejności. To same dotyczy nawigacji między stronami - tę książkę doskonale czyta się na zasadzie otwierania losowych stron w poszukiwani smaczków i ciekawostek.

Tych ostatnich w książce nie brakuje. Uwagę przyciągają znakomite, starannie przygotowane ilustracje, ale także wiele niespodzianek, jakie nieczęsto zdarza się w książkach spotykać: specjalne kieszonki z mini-znaleziskami, karty do gry, imitacja oboli, specjalne losy i wiele innych atrakcji. Odkrywanie tych skarbów znakomicie umila czas spędzony na poznawaniu greckich mitów i legend.

Na szczęście te dodatki są tylko miłym uzupełnieniem, ponieważ sama lektura także przygotowana została z pomysłem i starannie. Mity podane są w formie łatwostrawnej i przyswajalnej z przyjemnością. Zaczynałem książkę czytać z obowiązku, aby przygotować recenzję, a kończyłem... no właśnie, okazało się, że oderwać się wcale nie było łatwo. Choć większość tych mitów kołatało się gdzieś w tyle głowy jeszcze z czasów szkolnych, to sprawiło mi dużo przyjemności odświeżenie sobie tych opowieści w nowej formie.

Stopka podaje, że konsultantem przy tłumaczeniu książki z języka angielskiego był prof. Janusz Ostrowski, co pozwala mieć nadzieję, że w warstwie merytorycznej wszystko jest w porządku.

Klamrą, która spina całe dzieło, jest dodatkowa warstwa fabularna - dziennik, w formie odręcznych zapisków, prowadzony przez niejakiego Johna Oro, relacjonującego swoją wyprawę do Grecji w poszukiwaniu starożytnych skarbów.

Jaki zatem werdykt? Bez dwóch zdań, polecam! Książka przyda się uczniom, którzy będą przerabiać mitologię grecką, ale jej lektura sprawi frajdę także rodzicom, którzy zechcą odświeżyć swoją znajomość klasycznych mitów i legend, które człowiek kulturalny znać powinien.

Biorąc pod uwagę bogate i starannie przygotowane wydanie, także cena (59,90 PLN) nie wydaje się wygórowana.

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu
Ocena: 4.9

Hobby

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Hobby
Hobby

Pisanie pamiętnika

Pisanie pamiętnika jest wciąż bardzo popularne wśród nastolatków, ale także praktykowane w gronie osób dorosłych. Przelewanie swych myśli i uczuć na papier jest bardziej powszechne wśród kobiet niż mężczyzn. Stanowi ono świetny sposób na prowadzenie...

Hobby

Blogowanie

o charakterze informacyjnym. Blogi nastolatków mają charakter osobistych zwierzeń lub opisów własnych zainteresowań i hobby. Pisanie bloga jest bardzo popularne (...) to sposób nie tylko na opowiedzenie o swoich problemach, ale także...

Hobby

Zbieranie przedmiotów

Zbieranie przedmiotów

codziennego użytku z konkretnym motywem (częste hobby dla dzieci to kolekcjonowanie przyborów szkolnych z motywami z ulubionych bajek lub filmów).

Hobby

Ciekawość u dzieci

Ciekawość u dzieci

Maluchy są bardzo ciekawe świata. Chcą poznać odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań.

Hobby

Nastolatek przy komputerze

Nastolatek przy komputerze

Często trudno zauważyć stan przejściowy, gdy dziecko nie jest jeszcze uzależnione ale jest blisko pojawienia się problemu uzależnienia od komputera.

Hobby

Idole nastolatków

Każdy z nas będąc nastolatkiem miał swojego idola. Był nim sławny aktor, muzyk, gwiazda muzyki, modelka bądź sportowiec. Często idole nastolatków stają się wzorem do naśladowania, choć nie zawsze ich zachowanie służy za dobry przykład dla młodego człowieka....

Hobby

Pisanie wierszy

Pisanie wierszy to dość trudne zadanie. Na początku brzmi łatwo, lecz gdy zaczniemy się nad tym zastanawiać, okazuje się, że jest ono bardziej skomplikowane. Mimo to niektórym z nas w dość prosty i przyjemny sposób udaje się stworzyć magiczny zestaw słów....

Hobby

Kolekcjonowanie

Kolekcjonowanie to ciekawy pomysł na hobby dla dzieci, a także dla młodzieży i dorosłych. Kolekcjonować możemy rzeczy zupełnie nieprzydatne (...) , takie jak zużyte opakowania, puszki czy kapsle, ale także, np. pieniądze lub przedmioty...

Hobby

Próbkomania

Pomysły na hobby są różne - od zbierania znaczków czy pocztówek, poprzez uprawianie sportów po słuchanie muzyki i czytanie książek (...) , którzy „upolowali zwierzę". Jeśli próbkomania jest tylko hobby, to nie należy...

Hobby

Czytanie książek

Czytanie książek w dobie komputerów i kolorowych mediów nie wydaje się zbyt popularną formą spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież. Już od dawna mówi się o zmierzchu ery druku. Rolę dominującą pełnią środki masowego przekazu, które oddziałują...