Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Migrena w czasie ciąży

Avatar placeholder
17.10.2014 15:33
Migrena w czasie ciąży
Migrena w czasie ciąży

Migrena u ciężarnych kobiet to stosunkowo częsty problem. Silny ból głowy pojawia się po jednej lub obu stronach głowy i może utrzymywać się przez kilka godzin, a nawet dni. Dolegliwości bólowe może poprzedzać tak zwana aura. Mianem aury określa się symptomy neurologiczne takie jak zamglone widzenie, błyski światła oraz drętwienie lub łaskotanie ręki albo nogi. Migrena może powodować u ciężarnej nudności, uczucie zmęczenia oraz nadwrażliwość na światło lub dźwięki.

1. Przyczyny migreny u ciężarnych

Podobnie jak inne bóle głowy w ciąży, migrena może mieć związek ze zmianami hormonalnymi u ciężarnych. Hormony nie są jednak jedynym winowajcą. Specjaliści są zdania, że migrena w ciąży może być spowodowana przez zmiany w szlakach nerwowych, brak równowagi w związkach chemicznych w mózgu (np. serotoniny, która pomaga regulować ból w układzie nerwowym), a także przez zmiany w przepływie krwi do mózgu. Do wystąpienia migreny w ciąży mogą przyczynić się również następujące czynniki: stres, zmęczenie, mocne światła, głośne hałasy, wysoka lub niska temperatura, dym tytoniowy, niektóre pokarmy, szczególnie przetworzona żywność.

Niektóre kobiety, które przed zajściem w ciążę miewały bóle migrenowe, w czasie oczekiwania na dziecko doznają nasilenia objawów. Inne – wręcz przeciwnie, rzadziej doświadczają symptomów migreny. Może się również zdarzyć, że migrena pojawi się po raz pierwszy właśnie w ciąży. Ciężarne, które stale cierpią z powodu dolegliwości bólowych powinny skonsultować się z lekarzem. Badania wykazały bowiem, że migrena może zwiększać u ciężarnych ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, stanu przedrzucawkowego oraz innych zaburzeń układu krążenia.

2. Jak radzić sobie z migreną w ciąży?

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Kobiety, które przed zajściem w ciążę regularnie zmagały się z dolegliwościami bólowymi i przyjmowały silne leki przeciwmigrenowe, powinny omówić z lekarzem stosowanie ich w ciąży. Niektóre leki są bezpieczne dla płodu, dlatego nie ma przeciwwskazań, by kontynuować terapię. Lekarz może zalecić również spożywanie niewielkich ilości kofeiny. Warto pamiętać, że u niektórych kobiet substancja ta może mieć przeciwne działanie i zamiast łagodzić migrenę, może nasilać jej objawy. Stosuje się również leki zawierające paracetamol. Jeśli kofeina i paracetamol nie przynoszą efektów, warto poszukać innego sposobu na migrenę w ciąży. Szczególnie godne polecenia są następujące wskazówki:

  • Zacznij prowadzić dziennik migrenowy. Zapisuj wszystko, co może mieć związek z migreną: co jadłaś, gdzie byłaś i co robiłaś, gdy pojawiły się dolegliwości bólowe. W ten sposób może uda ci się zaobserwować, co konkretnie wywołuje u ciebie migrenę. Po wykryciu czynników powodujących ataki migreny, unikaj ich.
  • Wysypiaj się – wszelkie problemy ze snem powodują zmęczenie, które może przyczynić się do bólów migrenowych.
  • Ćwicz regularnie. Nawet mało intensywne formy aktywności ruchowej mogą zmniejszać częstotliwość ataków migreny i łagodzić jej symptomy.
  • Unikaj hałasu.
  • Zainteresuj się terapiami holistycznymi. Akupunktura, biofeedback, masaże, medytacje oraz joga mogą korzystnie wpływać na dolegliwości bólowe. Techniki te pomagają również zwalczyć stres, który przyczynia się do ataków migreny.

Jeśli mimo podjętych kroków dojdzie do wystąpienia dolegliwości bólowych, połóż się w cichym, zaciemnionym pokoju z zimnym okładem na szyi lub czole. Przy odrobinie szczęścia uda ci się zasnąć i obudzić się już bez migreny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze