Trwa ładowanie...

Migrena u dziecka

Avatar placeholder
30.05.2017 18:43
Migrena u dziecka
Migrena u dziecka

Nietypowe objawy migreny mogą wystąpić także u dzieci. Najczęściej maluchy wymiotują lub doświadczają niedowładów, które mogą trwać nawet kilka dni. Jednakże ból głowy u dzieci może mieć podłoże innych chorób, dlatego tak istotne jest dokonanie dokładnej diagnostyki lekarskiej.

spis treści

1. Przyczyny występowania migreny u dzieci

Migrenowe bóle głowy można dziedziczyć, dlatego też nierzadko zdarza się, że nawet najmłodsze dzieci doświadczają nagłych bólów głowy połączonych z różnymi objawami, jak np. zmęczenie, senność, brak koncentracji. Jednakże trzeba wiedzieć również, że mechanizm powstawania migreny u dzieci wynika z zaburzeń naczyniowych w obrębie mózgu, czyli dokładnie tak samo, jak w przypadku osób dorosłych. Różnica między dzieckiem a dorosłym w przypadku tej choroby jest widoczna na podłożu objawów.

2. Objawy migreny wieku dziecięcego

Młody człowiek doświadczający ataków migrenowych może narzekać nie tylko na ostry ból głowy, ale także doświadczać nieprzyjemnych objawów w postaci np. wymiotów, zaburzeń równowagi, ale także nadwrażliwości na bodźce wzrokowe, słuchowe i czuciowe.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Atak migreny w wieku od czterech do ośmiu lat może ujawniać się nawet bez bólu głowy, a jedynie opierać się na wspomnianych wyżej dodatkowych objawach. Natomiast w przypadku młodszych dzieci może dojść nawet do silniejszych zaburzeń w mowie, widzeniu, świadomości, słyszeniu, a nawet do niedowładu połowicznego trwającego od kilku godzin do kilku dni.

Dzieci również odczuwają silne ataki migreny
Dzieci również odczuwają silne ataki migreny (123RF)

Tak prezentujące się objawy powinny być odpowiednio zdiagnozowane, by wykluczyć inne poważne choroby. Wszystko po to, by odpowiednio dobrać leczenie oparte zarówno na farmakologii, jak i naturalnych sposobach.

3. Leczenie migreny u dzieci

Dziecięca migrena, podobnie jak u osób dorosłych, wymaga stosowania farmakologii w przypadku napadu, ale także zastosowania naturalnych środków, które w codziennym życiu zminimalizują lub uspokoją organizm przed kolejnym atakiem. Wszystko głównie opiera się na dokładnej obserwacji, by umieć radzić sobie z czynnikami ryzyka występowania migreny u dziecka.

Musisz to wiedzieć

W przypadku polecanych metod naturalnych zalicza się akupresurę, ćwiczenia relaksacyjne, aromaterapię lub różne napary ziołowe. Jednakże zawsze istotne jest umiejętne ograniczanie bodźców powodujących silny ból głowy, czy też inne charakterystyczne dla dziecka objawy migreny.

Odnośnie środków farmakologicznych – lekarz dobiera je, uwzględniając między innymi wiek dziecka. Leki typowe to ibuprofen, ewentualnie paracetamol (głównie dotyczy to dzieci w młodszym wieku) lub leki migrenowe stosowane u osób dorosłych chorujących na migrenę (dotyczy dzieci po 15. roku życia).

W sytuacji zażywania leków hamujących i łagodzących ból głowy trzeba zawsze pamiętać, by nie doszło do bólu z odbicia, czyli polekowego bólu głowy. Do tego stanu dochodzi, gdy dawka, która została przepisana dla dziecka, zostanie nieodpowiednio dobrana. W każdej jednak sytuacji należy obserwować reakcję dziecka i przekazywać informację lekarzowi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze