Zamieszkała z dziećmi w altance. Uciekła od męża alkoholika

Natalia Ściebur trzy lata temu z trójką dzieci uciekła od męża alkoholika. Zamieszkała w altance na ogródkach działkowych w Gdańsku. Od ponad roku czeka na wpisanie jej nazwiska na listę oczekujących na przyznanie mieszkania komunalnego.

Ucieczka donikąd

Pani Natalia jest matką dwóch chłopców i jednej dziewczynki. Od męża alkoholika, który stosował przemoc i poniżał swoich najbliższych, wraz z dziećmi uciekła 3 lata temu. Niestety miejsce, do którego na początku trafiła było kontynuacją jej życiowego koszmaru.

Polecane wideo:

Pani Ściebur zamieszkała w altance działkowej o powierzchni około 20 metrów kwadratowych. Prysznic i wychodek znajdowały się poza budynkiem – na dworze, pod namiotem. Warunki tam panujące do humanitarnych, niestety, nie należały. Dodatkowo zbliżała się zima.

Mieszkanie na terenie ogródków działkowych jest prawnie zabronione i zdesperowana kobieta obawiała się, że opieka społeczna odbierze jej dzieci, które trafią do pogotowia opiekuńczego. Jak sama podkreślała w licznych wypowiedziach, nie miała innego wyboru, a do męża nie wróciłaby za żadne skarby.

W kolejce po mieszkanie

Natalia Ściebur wniosek o przyznanie mieszkania komunalnego w Gdańsku złożyła, jak twierdzi, ponad roku temu. W lutym br. musiała uzupełnić dokument, ale wciąż nie otrzymywała żadnej informacji od gdańskich urzędników. Urząd Miasta wówczas odpowiedział, że nie złożyła wymaganych dokumentów w terminie. Kobieta zaprzeczyła.

Urzędnicy twierdzili również, że nie mogą znaleźć lepszego lokalu zastępczego dla zrozpaczonej matki.

Nowy dom

Po wielu miesiącach walki o godność i prawo do życia w normalnych warunkach udało się. Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, zaproponował kobiecie schronienie w Centrum Treningu Umiejętności Społecznych w Nowym Porcie.

Podkreślił również, że za pół roku kobieta wraz z dziećmi otrzyma mieszkanie komunalne. Jak podało do wiadomości Radio Gdańsk, swoją pomoc zaproponował również Dariusz Michalczewski.

Jak informuje Radio Gdańsk, kobieta początkowo nie chciała skorzystać z pomocy Urzędu Miasta.

– Rzeczywiście, podczas pierwszego spotkania interwencyjnego pani Natalia odmówiła przyjęcia propozycji Urzędu Miasta, ale w ubiegłym tygodniu podpisała ostatecznie umowę i będzie wynajmować pokój w Centrum Treningu Umiejętności Społecznych – komentuje Emilia Salach z biura prasowego Urzędu Miasta Gdańska.

– To nie jest ośrodek dla bezdomnych, ale miejsce, gdzie osoby pragnące odbudować swoje życie, stanąć na własne nogi otrzymują specjalistyczną, wielobiegunową pomoc – dodaje.

Pani Natalia już przeniosła się do Centrum. Umowę podpisała na 6 miesięcy. Wynajmowany pokój jest wyremontowany, ma ok. 32 metrów kwadratowych powierzchni. Opłata wynosi 4 złote za metr kwadratowy czyli ok. 128 złotych miesięcznie. Kiedy matka trójki dzieci może liczyć na przyznanie jej mieszkania komunalnego? Tego do końca nie wiadomo.

– Pan wiceprezydent Piotr Grzelak przedstawi dokładnie sytuację pani Ściebur na posiedzeniu odpowiedniej Komisji, a to jej członkowie zadecydują, czy zostanie ona wpisana na listę oczekujących, czy zostaną zastosowane wobec niej szczególne względy – dodaje Emilia Salach.

Katarzyna Krupka, 9 miesięcy temu

Samotne rodzicielstwo

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 7 dni temu

5
Artykuły Samotne rodzicielstwo
Samotne rodzicielstwo

Badanie DNA

Badanie DNA

Badanie DNA jest najdokładniejszym sposobem weryfikacji spornego ojcostwa. Za jego pomocą możliwe jest potwierdzenie biologicznego ojcostwa z prawdopodobieństwem 99,99% bądź też jego wykluczenie ze 100-procentową pewnością. Testy ojcostwa są całkowicie...

Samotne rodzicielstwo

Zaginiony chłopiec odnalazł się po 13 latach

Zaginiony chłopiec odnalazł się po 13 latach

Julian Hernandez pochodzący z Alabamy miał pięć lat, kiedy zaginął. Po 13 latach udało się go odnaleźć całego i zdrowego. Okazało się, że przez kilkanaście lat mieszkał ze swoim ojcem w Cleveland pod innym nazwiskiem. * **(https://parenting.pl/portal/przygotuj-sie-na-katar-i-kaszel?utm_sourc...

Rodzina

Dzikie dzieci - historie, które wstrząsnęły światem

Dzikie dzieci - historie, które wstrząsnęły światem

Dramat w obiektywie „Dzikie dzieci" to najnowszy projekt niemieckiej fotograf Julii Fullerton-Batten, która na inscenizowanych zdjęciach postanowiła (...) ukazać dramat dzieci dorastających w niezwykłych okolicznościach....

Maluch

Syndrom DDA - kiedy dziecko płaci za błędy rodzica

Syndrom DDA - kiedy dziecko płaci za błędy rodzica

), niezaspokojone potrzeby, zaniedbania rozwojowe, brak wsparcia bliskich - to tylko niektóre z przyczyn **syndromu DDA**. Dorosłe dziecko alkoholika (...) się współuzależnienie. Krzywda emocjonalna jest wynikiem odrzucenia...

Rodzina

Największe rodziny na świecie

Największe rodziny na świecie

. Zion Chan ożenił się po raz pierwszy w 1942 roku, kiedy miał 17 lat. Teraz mieszka w wielkim domu ze swoimi 39 żonami i 94 dziećmi. Mężczyzna (...) i głównodowodzącą jest Zathiangi, jego najstarsza żona. To ona organizuje życie całego...

Relacje z dziećmi

Pięć błędów, jakie może popełnić mama

Pięć błędów, jakie może popełnić mama

, że wykańcza cię to emocjonalnie i fizycznie. Dla męża nie masz już siły. Owszem, dzieci są ważne, ale pamiętaj, że jesteś także żoną, partnerką, przyjaciółką (...) Każda z mam popełnia błędy Każde dziecko...

Relacje z dziećmi

Noworodek w czasie wigilii

Noworodek w czasie wigilii

Zbliża się okres świątecznych wizyt rewizyt i wszelkiej maści towarzyskich spotkań. Co zrobić, gdy w domu od niedawna pojawiło się malutkie dziecko