Zamieszkała z dziećmi w altance. Uciekła od męża alkoholika

Natalia Ściebur trzy lata temu z trójką dzieci uciekła od męża alkoholika. Zamieszkała w altance na ogródkach działkowych w Gdańsku. Od ponad roku czeka na wpisanie jej nazwiska na listę oczekujących na przyznanie mieszkania komunalnego.

Ucieczka donikąd

Pani Natalia jest matką dwóch chłopców i jednej dziewczynki. Od męża alkoholika, który stosował przemoc i poniżał swoich najbliższych, wraz z dziećmi uciekła 3 lata temu. Niestety miejsce, do którego na początku trafiła było kontynuacją jej życiowego koszmaru.

Polecane wideo:

Pani Ściebur zamieszkała w altance działkowej o powierzchni około 20 metrów kwadratowych. Prysznic i wychodek znajdowały się poza budynkiem – na dworze, pod namiotem. Warunki tam panujące do humanitarnych, niestety, nie należały. Dodatkowo zbliżała się zima.

Mieszkanie na terenie ogródków działkowych jest prawnie zabronione i zdesperowana kobieta obawiała się, że opieka społeczna odbierze jej dzieci, które trafią do pogotowia opiekuńczego. Jak sama podkreślała w licznych wypowiedziach, nie miała innego wyboru, a do męża nie wróciłaby za żadne skarby.

W kolejce po mieszkanie

Natalia Ściebur wniosek o przyznanie mieszkania komunalnego w Gdańsku złożyła, jak twierdzi, ponad roku temu. W lutym br. musiała uzupełnić dokument, ale wciąż nie otrzymywała żadnej informacji od gdańskich urzędników. Urząd Miasta wówczas odpowiedział, że nie złożyła wymaganych dokumentów w terminie. Kobieta zaprzeczyła.

Urzędnicy twierdzili również, że nie mogą znaleźć lepszego lokalu zastępczego dla zrozpaczonej matki.

Nowy dom

Po wielu miesiącach walki o godność i prawo do życia w normalnych warunkach udało się. Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, zaproponował kobiecie schronienie w Centrum Treningu Umiejętności Społecznych w Nowym Porcie.

Podkreślił również, że za pół roku kobieta wraz z dziećmi otrzyma mieszkanie komunalne. Jak podało do wiadomości Radio Gdańsk, swoją pomoc zaproponował również Dariusz Michalczewski.

Jak informuje Radio Gdańsk, kobieta początkowo nie chciała skorzystać z pomocy Urzędu Miasta.

– Rzeczywiście, podczas pierwszego spotkania interwencyjnego pani Natalia odmówiła przyjęcia propozycji Urzędu Miasta, ale w ubiegłym tygodniu podpisała ostatecznie umowę i będzie wynajmować pokój w Centrum Treningu Umiejętności Społecznych – komentuje Emilia Salach z biura prasowego Urzędu Miasta Gdańska.

– To nie jest ośrodek dla bezdomnych, ale miejsce, gdzie osoby pragnące odbudować swoje życie, stanąć na własne nogi otrzymują specjalistyczną, wielobiegunową pomoc – dodaje.

Pani Natalia już przeniosła się do Centrum. Umowę podpisała na 6 miesięcy. Wynajmowany pokój jest wyremontowany, ma ok. 32 metrów kwadratowych powierzchni. Opłata wynosi 4 złote za metr kwadratowy czyli ok. 128 złotych miesięcznie. Kiedy matka trójki dzieci może liczyć na przyznanie jej mieszkania komunalnego? Tego do końca nie wiadomo.

– Pan wiceprezydent Piotr Grzelak przedstawi dokładnie sytuację pani Ściebur na posiedzeniu odpowiedniej Komisji, a to jej członkowie zadecydują, czy zostanie ona wpisana na listę oczekujących, czy zostaną zastosowane wobec niej szczególne względy – dodaje Emilia Salach.

Katarzyna Krupka, 7 miesięcy temu

Samotne rodzicielstwo

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Samotne rodzicielstwo
Samotne rodzicielstwo

Zaginiony chłopiec odnalazł się po 13 latach

Zaginiony chłopiec odnalazł się po 13 latach

Julian Hernandez pochodzący z Alabamy miał pięć lat, kiedy zaginął. Po 13 latach udało się go odnaleźć całego i zdrowego. Okazało się, że przez kilkanaście lat mieszkał ze swoim ojcem w Cleveland pod innym nazwiskiem. Jak się przygotować na sezon...

Samotne rodzicielstwo

Badanie DNA

Badanie DNA

Badanie DNA jest najdokładniejszym sposobem weryfikacji spornego ojcostwa. Za jego pomocą możliwe jest potwierdzenie biologicznego ojcostwa z prawdopodobieństwem 99,99% bądź też jego wykluczenie ze 100-procentową pewnością. Testy ojcostwa są całkowicie...

Samotne rodzicielstwo

Domy samotnej matki

Samotne matki, które mają poważne problemy życiowe i nie mogą znaleźć schronienia dla siebie i swoich dzieci mogą poszukać pomocy w stworzonych (...) dla nich ośrodkach, takich jak Dom Samotnej Matki. Miejsca te skierowane...

Rodzina

Dzikie dzieci - historie, które wstrząsnęły światem

Dzikie dzieci - historie, które wstrząsnęły światem

Dramat w obiektywie „Dzikie dzieci" to najnowszy projekt niemieckiej fotograf Julii Fullerton-Batten, która na inscenizowanych zdjęciach postanowiła (...) ukazać dramat dzieci dorastających w niezwykłych okolicznościach....

Maluch

Syndrom DDA - kiedy dziecko płaci za błędy rodzica

Syndrom DDA - kiedy dziecko płaci za błędy rodzica

jest wynikiem odrzucenia przez rodziców, którzy zajęci byli piciem lub walką z nałogiem. Dorosłe dziecko alkoholika, choć na pozór dobrze funkcjonuje (...) , że nie mają jasnych, właściwych wzorców, które pokazałyby...

Rodzina

Największe rodziny na świecie

Największe rodziny na świecie

. Zion Chan ożenił się po raz pierwszy w 1942 roku, kiedy miał 17 lat. Teraz mieszka w wielkim domu ze swoimi 39 żonami i 94 dziećmi. Mężczyzna (...) i głównodowodzącą jest Zathiangi, jego najstarsza żona. To ona organizuje życie całego...

Relacje z dziećmi

Pięć błędów, jakie może popełnić mama

Pięć błędów, jakie może popełnić mama

, że wykańcza cię to emocjonalnie i fizycznie. Dla męża nie masz już siły. Owszem, dzieci są ważne, ale pamiętaj, że jesteś także żoną, partnerką, przyjaciółką (...) Każda z mam popełnia błędy Każde dziecko...

Zwierzęta

Kot i dziecko w domu

Kot i dziecko w domu

Koty przebywające w domu z dziećmi traktują maluchy jak członków swojego stada.