Trwa ładowanie...

Miejskie programy in vitro – mieszkańcy jakich miast mogą starać się o dofinansowanie?

 Agnieszka Gotówka
05.01.2017 19:31
O dofinansowanie zabiegu in vitro starać się już mogą mieszkańcy Łodzi
O dofinansowanie zabiegu in vitro starać się już mogą mieszkańcy Łodzi (123RF)

W wielu miastach Polski, by wspomnieć choćby o Łodzi czy Sosnowcu, funkcjonują miejskie programy in vitro, w ramach których pary dotknięte problemem niepłodności mogą starać się o dofinansowanie zabiegu.

30 czerwca 2016 roku zakończył się rządowy program refundacji in vitro, dzięki któremu urodziło się 5,3 tys. dzieci. Od tego momentu pary, które zmagają się z problem niepłodności, muszą finansować zabieg z własnych środków. Na to jednak nie wszystkich stać.

Z pomocą spieszą działacze Nowoczesnej z Gdańska, którzy zebrali ponad 2,5 tysiąca podpisów pod obywatelskim projektem uchwały kierowanym do Rady Miasta. Politycy chcą, by radni zgodzili się rocznie dofinansować zabieg 300 parom, które nie mogą mieć dzieci.

Podpisy zostały zebrane w ciągu dwóch miesięcy. Zdaniem posłanki Ewy Lieder to dowodzi, że mieszkańcy Pomorza czekają na taką pomoc.

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

Projekt został rozpisany na trzy lata (2017-2019). Rocznie ma kosztować budżet miasta 4,5 miliona złotych. Jednorazowo para, która włączona zostanie do programu, będzie mogła otrzymać dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych. To pozwoli na pokrycie większej części ceny zabiegu.

Przeczytaj koniecznie

1. Miejskie programy in vitro

Pomysł działaczy Nowoczesnej z Gdańska nie jest rewolucyjny. Programy dofinansowujące zabieg in vitro działają już w wielu miastach Polski. Tak jest choćby w Łodzi, gdzie w czerwcu 2016 roku uchwalono „Miejski program in vitro dla Łodzi 2016-2020”.

Z dofinasowania skorzystać mogą małżeństwa, jak i pary żyjące w związkach nieformalnych. Uczestnicy programu otrzymują kwotę do 5 tysięcy złotych (maksymalnie 80 proc. całkowitych kosztów zabiegów). Ze wsparcia finansowego mogą skorzystać trzykrotnie.

Jako pierwsza zabiegi in vitro zaczęła jednak dofinansowywać Częstochowa. Pierwsza edycja programu ruszyła w 2012 roku. Obecnie nadal jest on kontynuowany.

 – W ubiegłym roku wnioski o dofinansowanie in vitro złożyły 32 pary. Mamy nadzieję, że i w tym roku z pomocy finansowej skorzysta podobna liczba mieszkańców naszego miasta. Środki na ten cel w kwocie 150 tysiecy złotych są zabezpieczone – mówi WP parenting Barbara Pałka, kierownik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta w Częstochowie.

O uzyskanie środków finansowych mogą również starać się pary mieszkające na terenie Sosnowca. Program ma rocznie kosztować budżet miasta 200 tys. złotych.

O wsparciu finansowym zabiegów in vitro dyskutowano również w Bydgoszczy, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Radomiu i w Poznaniu.

Pary dotknięte problemem niepłodności wskazują, że takie programy stanowią dla nich szansę za posiadanie dzieci. Małgorzata i Robert z Bydgoszczy czekają, aż miasto uchwali odpowiedni projekt ustawy.

– Wiemy, że taki pomysł się pojawił. Projekt zaprezentowali w ubiegłym roku politycy bydgoskiej. Nowoczesnej. W ratuszu złożono go w maju. Mieliśmy nadzieję, że program ruszy od stycznia, ale nic na ten temat nie wiadomo. Miasto miało dofinansować zabieg w kwocie 5 tysięcy złotych. To byłaby dla nas ogromna pomoc. Mam nadzieję, że radni powrócą do tego tematu.

2. Miejskie programy zagrożone?

Realizacja miejskich programów dofinansowania zabiegów in vitro jest jednak zagrożona. W Sejmie trwają konsultacje na temat zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jeśli zostanie przez posłów zaakceptowana, minister zdrowia będzie miał prawo zawiesić uznany przez niego program za niecelowy na okres dwóch lat.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze