Menu dla przedszkolaka

Menu dla przedszkolaka powinno opierać się w dużej mierze na piramidzie zdrowego żywienia. W diecie małego człowieka najważniejsze powinny być warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał, jaja, mięso i ryby oraz orzechy. Produkty te powinny znaleźć swoje miejsce w codziennych posiłkach każdego prawidłowo rozwijającego się dziecka.

Słodycze i słone przekąski, będące na szczycie piramidy, powinny być ograniczone. Dieta dla dziecka nie może stawiać piramidy na głowie i opierać się na słodyczach, bo stąd tylko prosta droga do otyłości i wszelkich chorób z nią związanych. Warto pamiętać, że właśnie w pierwszych latach życia kształtujemy prawidłowe nawyki żywieniowe, których żniwo zbierzemy w dorosłym życiu.

Polecane wideo:

Produkty zbożowe w menu przedszkolaka

Podstawę diety dla dzieci stanowią warzywa, owoce (proporcje ¾ do ¼), a następnie produkty zbożowe. Starajmy się wykorzystywać różne rodzaje produktów zbożowych. Pieczywo jasne, ciemne, graham i pełnoziarniste powinno gościć na talerzu na zmianę. Ciemne odmiany pieczywa zawierają witaminy z grupy B, minerały, takie jak cynk i żelazo oraz dużo błonnika, jednak są dość ciężkostrawne. Jasne pieczywo natomiast łatwo strawić, ale nie dostarcza organizmowi praktycznie żadnych korzystnych składników oprócz węglowodanów prostych.

Warto więc zachować między nimi równowagę. Pamiętajmy, że ciemne pieczywo w piekarniach to często tak naprawdę białe pieczywo zabarwione za pomocą karmelu. Można to zbadać podnosząc chleb. Jeśli jest dość ciężki, jak na swój rozmiar i nie jest mocno brązowy, to prawdopodobnie prawdziwe, zdrowe ciemne pieczywo.

Wśród grupy produktów zbożowych znajdują się także kasze, makarony, ziemniaki i ryż. Jeden z nich powinien się codziennie znajdować na obiadowym talerzu malucha. Tutaj także panuje zasada różnorodności. Zamieniamy ryż na makaron, makaron na ziemniaki oraz jasny makaron na makaron gryczany czy razowy, biały ryż na ryż basmati, brązowy, dziki czy czerwony. Wszystkie kasze są dobre, dlatego nie zapominajmy o nich planując menu dla dziecka.

Inne grupy produktów w menu dziecka

Kolejna grupa produktów korzystnych dla dziecka to warzywa i owoce. Nie trzeba nikogo przekonywać o ich prozdrowotnych właściwościach. Zawierają wiele witamin i minerałów, jeśli nie poddamy ich zbyt długiej obróbce. Warzywa gotujemy niezbyt długo, owoce podajemy na surowo. Warzywa powinny się znaleźć w każdym posiłku dziecka. Raz dziennie mogą być to warzywa gotowane. Aby surowe warzywa z sałatki mogły dostarczyć dziecku zawarte w nich witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K), dodajemy do nich tłuszcz. Najlepiej, jeśli będzie to oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Nabiał jest ważny dla dziecka ze względu na to, że dostarcza mu wapnia potrzebnego do rozwoju. Dla malucha najlepiej wybierać pełnotłuszczowe odmiany tych produktów. Mleko 0% nie pozwoli organizmowi dziecka na wchłonięcie witamin rozpuszczalnych tylko w tłuszczach. Najlepsze będzie 3,2%. Fermentowane produkty mleczne dodatkowo wspomagają działanie układu pokarmowego dziecka.

Obiad dziecka powinien składać się także z mięsa lub ryb. Mięso zawiera niezbędne białko i witaminy. Ryby z kolei dostarczają kwasów tłuszczowych Omega-3, mających wpływ na rozwój układu nerwowego.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Menu dla przedszkolaka
Menu dla przedszkolaka

Przekąska dla dziecka

Przekąska dla dziecka

Podwieczorek powinien być najprzyjemniejszym posiłkiem dnia - smakołykiem, na który dziecko przychodzi do domu punktualnie i dla którego zrobi wszystko (nawet będzie grzeczne cały dzień).

Menu dla przedszkolaka

Napoje dla dzieci

Napoje dla dzieci

. Do tego celu stosują piramidę żywieniową, która niestety nie wskazuje, co należy podawać dziecku do picia. Menu przedszkolaka to nie tylko jedzenie, ale i picie - woda, soki, herbaty. Tu powstaje pytanie: jakie napoje...

Menu dla przedszkolaka

Jajeczna rolada, czyli śniadanie doskonałe

Jajeczna rolada, czyli śniadanie doskonałe

To śniadaniowe danie zawiera wszystkie składniki, których potrzebować będzie twoje dziecko, żeby mieć siłę do zabawy, nauki i poznawania nowych rzeczy, a także do walki z chorobami. A do tego jest bardzo atrakcyjne wizualnie, co jak wiemy, w przypadku...

Menu dla przedszkolaka

6 mitów dotyczących odżywiania dzieci

6 mitów dotyczących odżywiania dzieci

Ze wszystkich stron dobiegają do nas różne doniesienia dotyczące odpowiedniego żywienia. Aby nie pogubić się w tych informacjach, warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym zapewnimy dziecku odpowiednią dietę i tym samym zdrowy rozwój. Istnieje...

Menu dla przedszkolaka

Tęczowe tosty serowe - hit internetu

Tęczowe tosty serowe - hit internetu

tosty. Danie doskonałe na wiosenne śniadanie dla przedszkolaków. Będzie również atrakcją podczas przyjęć urodzinowych czy rodzinnego pikniku

Menu dla przedszkolaka

Obiad dla przedszkolaka

Obiad dla przedszkolaka

niż ich białe odpowiedniki. Menu przedszkolaka powinno być urozmaicone, aby mieć pewność, że zapewniamy dziecku różnorodne składniki odżywcze, potrzebne (...) . Pomysł na obiad dla dziecka to także kotleciki z cukinii,...