Meningokoki

Meningokoki to drobnoustroje, które wywołują poważną infekcję bakteryjną krwiobiegu lub opon mózgowych. Mogą zaatakować osoby w każdym wieku, ale choroba meningokokowa jest bardziej powszechna u niemowląt i dzieci.

Bakterie przenoszą się przez bezpośredni kontakt z wydzieliną z nosa lub gardła osoby zarażonej. Jakie objawy wskazują na tę chorobę? Jak wygląda leczenie zarażenia meningokokami?

Polecane wideo:

Symptomy i leczenie choroby meningokokowej

Jeśli dziecko zaraziło się meningokokami, pojawia się u niego wysoka gorączka, ból głowy, wymioty, usztywnienie szyi oraz wysypka. Objawy infekcji dają o sobie znać w ciągu 2–10 dni od kontaktu z drobnoustrojami, przy czym najczęściej pojawiają się w ciągu 5 dni.

W leczeniu wykorzystuje się antybiotyki, ale mimo to ok. 10–15 proc. chorych umiera. Osoby, którym udaje się zwalczyć infekcję meningokokami, nierzadko mają trwałe uszkodzenie mózgu, a także inne powikłania, takie jak utrata słuchu, niewydolność nerek oraz przewlekłe problemy z układem nerwowym.

Choroby zakaźne wieku dziecięcego

Gorączka trzydniowa (inaczej trzydniówka lub rumień nagły) rozpoczyna się nagle i równie nagle mija. Często to pierwsza bardzo wysoka gorączka (39-40 st....

W przypadku osób, które miały bliski kontakt z chorym, wskazane jest zastosowanie leczenia prewencyjnego. Należy zastosować specjalny antybiotyk w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby meningokokowej.

Szczepienia przeciw meningokokom

Obecnie dostępne są szczepionki, które mają na celu zapobieganie chorobie meningokokowej. Należy dobierać je stosownie do wieku. Ich skuteczność jest wysoka i sięga 85–100 proc. Szczepionki dopuszczone do sprzedaży w Polsce są bezpieczne, ale z ich zastosowaniem mogą wiązać się pewne skutki uboczne. W miejscu nakłucia może pojawić się zaczerwienienie oraz ból utrzymujący się nawet przez 2 dni.

W Polsce choroba meningokokowa jest najczęściej wywoływana przez meningokoki grupy B i C. Niestety, nie istnieje jeszcze szczepionka przeciw meningokokom grupy B, ale dostępna jest ta przeciw bakteriom grupy C.

Szczepionki koniugowane można podawać niemowlętom po ukończeniu 2. miesiąca życia, a także dzieciom w wieku przedszkolnym, młodzieży oraz osobom dorosłym. W niektórych krajach szczepienia przeciw meningokokom są rutynowo zalecane wszystkim dzieciom w wieku 11–12 lat, nieszczepionym nastolatkom oraz osobom zaczynającym studia.

Szczepionka jest wskazana również w przypadku dzieci powyżej 2. roku życia oraz osób dorosłych, które przeszły operację usunięcia śledziony lub zmagają się z chorobami przewlekłymi. Zaleca się ją także pracownikom laboratoriów oraz osobom podróżującym do krajów rozwijających się.

Jeśli dziecko przyjęło dawkę szczepionki przeciw meningokokom w wieku 11–12 lat, zaleca się podanie dawki przypominającej w wieku 16 lat. Z kolei nastolatkowie, którzy pierwszą dawkę otrzymali w wieku 13–15 lat, powinni dostać kolejną pomiędzy 16. a 18. rokiem życia.

Jeżeli pierwsza dawka szczepionki została podana w wieku 16 lub więcej lat, nie ma potrzeby podawania dawki przypominającej, pod warunkiem że nie występują czynniki ryzyka infekcji meningokokami.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 2 tygodnie temu

5
Artykuły Dziecięce choroby
Dziecięce choroby

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Podrażnienia skóry wywołane kremem przeciwsłonecznym Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki w nich zawarte mogą powodować problemy, jeśli dziecko ma wrażliwą skórę. Wybieraj te produkty, które nie...

Dziecięce choroby

Preparat Latopic

Preparat Latopic

Probiotyk Latopic zawiera trzy szczepy bakterii, które są bezpieczne dla polskiej populacji. Latopic jest pierwszym krokiem w alergii pokarmowej

Dziecięce choroby

Niezawodne sposoby, aby zapewnić dziecku ciepło

Niezawodne sposoby, aby zapewnić dziecku ciepło

Ogrzej dziecko Niezależnie od pory roku i pogody twoje dziecko wymaga opieki i pielęgnacji. Jednak w okresie jesienno-zimowym wielu rodziców popada w skrajności, starając się za wszelką cenę uchronić malucha przed przemarznięciem, grypą i przeziębieniami....

Dziecięce choroby

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia

udało się jednak uratować wzrok dziewczynki. Jakie zmiany widoczne na zdjęciu mogą wskazywać na choroby oczu? Jaką chorobę może ujawnić zdjęcie dziecka (...) się coś niepokojącego. Zdarza się, że o****bjaw tzw. „białej źrenicy" wskazuje...

Dziecięce choroby

Ruszył program badania słuchu u dzieci z terenów wiejskich

Czy wiesz, że aż 15 proc. dzieci może mieć zaburzenia słuchu? To oznacza, że co siódme dziecko niedosłyszy. W tym roku szkolnym zostanie przebadanych 165 tysięcy uczniów ze szkół podstawowych. Ogólnopolskim badaniem przesiewowym słuchu objęta będzie...