Matka chorego chłopca apeluje do rodziców o czujność po tym, jak jej syn zapadł na chorobę Kawasaki

Mama chorego chłopca usiłuje zwrócić uwagę na mało znaną chorobę Kawasaki po tym, jak u jej 12-letniego syna zdiagnozowano tę „najczęstszą nabytą chorobę serca w Wielkiej Brytanii i innych krajach rozwiniętych”.

Nieznany zabójca

Nicky Green, matka chłopca, oznajmiła, że późna diagnoza rzadkiej choroby Kawasaki doprowadziła do wystąpienia kolejnych powikłań. Kawasaki to niebezpieczna choroba naczyń, która może wywołać zawał serca nawet u małego dziecka i może zaatakować dzieci poniżej 5. roku życia.

Polecane wideo:

Obecnie Green apeluje do rodziców, aby zwracali uwagę na symptomy przypadłości, która jest powszechnie (i błędnie) kojarzona jedynie z chorobą dotyczącą dzieci na Dalekim Wschodzie.

Green komentuje:

– Jak najszybsza diagnoza tej choroby jest niezwykle ważna. Finley ma kilka średniego rozmiaru tętniaków oraz jednego dużego tętniaka. Gdyby udało się zdiagnozować chorobę wcześniej, można by temu zapobiec.

Finley Green trafił do lekarzy w sierpniu 2015 roku z gorączką, bólem kończyn i przekrwionymi oczami. Skierowano go do szpitala, ale lekarze nie byli pewni, co mu dolega. Najpierw postawiono na problemy z wyrostkiem robaczkowym, więc zdecydowano się go wyciąć. Jednak objawy, takie jak wysoka temperatura i popękane usta, nie ustępowały.

Rozpoznanie choroby Kawasaki zajęło specjalistom 10 dni. Uważa się, że jest ona wywoływana przez infekcję i że nie da się jej zapobiec. Jednak jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana i odpowiednio leczona, większość dzieci ma szansę na pełny powrót do zdrowia.

Finley spędził osiem tygodni w szpitalu. Obecnie przechodzi regularne badania kontrolne. Chłopiec szybko się męczy i musi mieć systematycznie badaną krew.

Pani Green przestrzega, że rodzice powinni uważać na symptomy takie jak: podwyższona temperatura, zaczerwienione oczy, popękane usta, łuszcząca się skóra na dłoniach i stopach.

Nawołuje, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli u dziecka wystąpią tego rodzaju objawy. Oprócz tego, do symptomów choroby zalicza się wysypkę, powiększone węzły chłonne oraz zaczerwienione palce dłoni i stóp.

Profesor Michael Levin z Imperial College London, twierdzi, że chorobie Kawasaki wciąż poświęca się zbyt mało czasu, zarówno w środowisku naukowym, jak i medycznym, mimo że jest to obecnie najczęściej występująca nabyta choroba serca u dzieci w Wielkiej Brytanii i innych krajach rozwiniętych.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 1 tydzień temu

5
Artykuły Dziecięce choroby
Dziecięce choroby

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Podrażnienia skóry wywołane kremem przeciwsłonecznym Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki w nich zawarte mogą powodować problemy, jeśli dziecko ma wrażliwą skórę. Wybieraj te produkty, które nie...

Dziecięce choroby

Preparat Latopic

Preparat Latopic

Probiotyk Latopic zawiera trzy szczepy bakterii, które są bezpieczne dla polskiej populacji. Latopic jest pierwszym krokiem w alergii pokarmowej

Dziecięce choroby

Niezawodne sposoby, aby zapewnić dziecku ciepło

Niezawodne sposoby, aby zapewnić dziecku ciepło

Ogrzej dziecko Niezależnie od pory roku i pogody twoje dziecko wymaga opieki i pielęgnacji. Jednak w okresie jesienno-zimowym wielu rodziców popada w skrajności, starając się za wszelką cenę uchronić malucha przed przemarznięciem, grypą i przeziębieniami....

Dziecięce choroby

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia

udało się jednak uratować wzrok dziewczynki. Jakie zmiany widoczne na zdjęciu mogą wskazywać na choroby oczu? Jaką chorobę może ujawnić zdjęcie dziecka (...) się coś niepokojącego. Zdarza się, że o****bjaw tzw. „białej źrenicy" wskazuje...

Dziecięce choroby

Ruszył program badania słuchu u dzieci z terenów wiejskich

Czy wiesz, że aż 15 proc. dzieci może mieć zaburzenia słuchu? To oznacza, że co siódme dziecko niedosłyszy. W tym roku szkolnym zostanie przebadanych 165 tysięcy uczniów ze szkół podstawowych. Ogólnopolskim badaniem przesiewowym słuchu objęta będzie...