Trwa ładowanie...

Masaż niemowlęcia

Avatar placeholder
06.06.2017 13:21
Masaż niemowlęcia
Masaż niemowlęcia (Zdjęcie niemowlaka / Shutterstock)

Badania kliniczne wykazały, że z masażem niemowlęcia wiąże się wiele korzyści dla rodzica oraz dziecka. Dotyk kochającego opiekuna wzmacnia więź pomiędzy nim a niemowlakiem. Ponadto masaż dziecka sprzyja jego rozwojowi i przybieraniu na wadze. Delikatne masowanie ciała niemowlęcia poprawia rozwój mózgu, pobudza układy w organizmie dziecka i wspomaga trawienie. Dzieci, które są poddawane masażowi mają mniejszy problem z gazami, zaparciami i przekrwieniem. Poza tym są bardziej zrelaksowane i lepiej śpią. Dla rodziców masaż niemowlaka może być nietypową formą komunikacji. Wykonywanie masażu pomaga zrelaksować się i odstresować.

spis treści

1. Jak przygotować się do masażu niemowlęcia?

Ogromnie ważne w masażu niemowlaka jest stworzenie odpowiedniej atmosfery. Przed samym masażem warto poświęcić około pół godziny dziecku, skupiając się wyłącznie na nim. W tym czasie należy wyłączyć telefon i telewizor. Pokój, w którym odbędzie się masaż powinien być ciepły, zwłaszcza jeśli rodzic planuje rozebrać dziecko. Niemowlę powinno leżeć na stole do przewijania lub miękkim kocyku na podłodze. Delikatny masaż można wykonać także podczas kąpieli lub zmiany pieluchy. W żadnym wypadku nie należy masować niemowlaka, który właśnie zjadł, jest chory lub niedawno został poddany szczepieniu. Masaż jest niewskazany również wtedy, gdy dziecko płacze lub śpi.

Jeśli dziecko czuje się dobrze i nie ma przeciwwskazań do masażu, przed przystąpieniem do tego zabiegu należy spytać niemowlę o zgodę. Jak to zrobić? Należy nawiązać kontakt wzrokowy z dzieckiem i zadać mu następujące pytanie: Czy chcesz, żebym zrobił ci masaż? Tak naprawdę słowa nie mają większego znaczenia, chodzi jedynie o postawienie wyboru przed dzieckiem i pozwolenie mu na komunikację. Starsze niemowlęta mogą nawet odpowiedzieć poprzez kiwnięcie głową. Jeśli dziecko będzie chętne do odbycia masażu, należy ustawić się około 20-30 cm od niego, by mogło dobrze widzieć. Następnie należy pokazać dziecku swoje ręce i zacząć masaż. Masowanie zaczyna się od stóp i nóg, gdyż w ten sposób dziecko ma czas na oswojenie się z nowymi doznaniami. Jeśli dziecko będzie czuło się niekomfortowo, należy przestać. Jeżeli jednak niemowlę jest zadowolone, warto stopniowo przechodzić do brzucha, klatki piersiowej, dłoni, rąk, twarzy oraz pleców.

2. Jak masować niemowlę?

W czasie masażu należy dotykać dziecka w delikatny sposób, jednak nie zbyt subtelnie, by ruchy nie łaskotały niemowlaka. Wskazane jest masowanie dziecka od centrum na zewnątrz, na przykład od górnej części nogi do stóp. Nie trzeba liczyć ruchów ani martwić się o specjalne sposoby masowania – technika masażu jest mało ważna. Warto obserwować dziecko i jego reakcje. Celem masażu niemowlaka jest rozluźnienie dziecka. Zabieg można kontynuować, jeśli dziecko nawiązuje kontakt wzrokowy, regularnie oddycha, ma otwarte ręce i zrelaksowane ciało, a także gdy nie płacze. Masowanie należy przerwać, gdy niemowlę rozgląda się na boki, odpycha, kopie nogami lub płacze. Aby zwiększyć przyjemne doznania dziecka, można zastosować olej. Powinien to być olej jadalny, który nie zaszkodzi dziecku, gdy włoży natłuszczone palce do buzi. Najlepsza jest oliwa z oliwek oraz olej z pestek winogron.

Następny artykuł: Nauka pływania dla niemowląt
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze