Mamo, ja sam! – jak zabawy pomagają rozwijać samodzielność dziecka?

Dziecko przychodzi na świat bezbronne, ale z każdym dniem nabywa nowych umiejętności i uczy się świata. W ten sposób dąży do samodzielności.

W przypadku każdego malucha przychodzi taki moment, w którym chce wszystkiego sam spróbować. Najczęściej słyszanym przez rodziców słowem jest wówczas „sam”. Mały człowiek chce wszystkimi zmysłami poznać otaczający go świat. Należy mu w tym pomóc. Jak to zrobić?

Polecane wideo:

Najlepszym sposobem na dodanie dziecku odwagi i nauczenie go samodzielności jest zabawa.  Maluszek nabywa wówczas wielu umiejętności. Może być przy tym aktywny fizycznie, co również jest niezwykle ważne. Niemowlęta bowiem muszą wiele ćwiczyć, by móc ostatecznie usiąść, raczkować i wreszcie – postawić pierwszy krok.

Bardzo pomocne w nauce samodzielności są odpowiednio dobrane zabawki. Muszą być one nie tylko zaprojektowane z myślą o niemowlętach, ale też praktyczne i bezpieczne.

W ostatnim czasie niezwykle popularne są maty edukacyjne. Dają one małemu człowiekowi doskonałą przestrzeń do rozwoju, zwłaszcza ruchowego. Dawniej teren taki wyznaczany był przez koc, jaki nasi rodzice czy dziadkowie kładli na dywanie. Porozkładane dookoła zabawki miały za zadanie zachęcić dziecko do odwracania się w ich kierunku, wyciągania rączek i podejmowania prób raczkowania. Producenci zabawek ulepszyli tę koncepcję. Stworzyli maty, które są pełne kolorów i dźwięków. Mały człowiek z przyjemnością spędza na nich czas.

Warto kupić taką, która będzie mogła sprostać wymaganiom dziecka na każdym etapie jego rozwoju.

Godną uwagi propozycją jest mata, która rośnie razem z dzieckiem. W pozycji leżącej może bawić się ono ośmioma wiszącymi zabawkami, wydającymi delikatne dźwięki (klekotanie, brzęczenie, grzechotanie). Mały człowiek z przyjemnością będzie po nie sięgać, doskonaląc umiejętność chwytania.

Zabawę urozmaicą również kolorowe światełka oraz kierownica z lusterkiem i klaksonem. Zachęcą one niemowlę do leżenia na brzuszku, co jest niezwykle ważnym ćwiczeniem. Maluch wzmacnia wtedy mięśnie karku, co pomaga w podnoszeniu główki.

Warto mieć na uwadze, że ruch i jego kolejne sekwencje mają kolosalny wpływ nie tylko na aktywność fizyczną, ale i intelektualną dziecka. Pomagają one niemowlęciu ustalić granice własnego ciała.

Samodzielna zabawa dziecka

By dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, warto pozwolić mu na… nudę. Rodzice nie muszą, a wręcz nie powinni, nieustannie organizować maluchowi czasu. Podawanie zabawek, wkładanie do rączki grzechotek – te błędy najczęściej popełniamy. A przecież jeśli będą one znajdowały się na odpowiedniej wysokości lub w pobliżu dziecka, ono samo z powodzeniem po nie sięgnie. Z pewnością wypracowany na tym polu sukces będzie godny pochwały.

Z dzieckiem warto również rozmawiać. Choć na pełny dialog ze swoją pociechą przyjdzie nam jeszcze poczekać, ono już wcześnie wiele rozumie i zdobywa kompetencje językowe. Ważne jest, by od samego początku mówić do dziecka w sposób prawidłowy, nie używając zdrobnień. Tempo mowy powinno być normalne (do 200 słów na minutę). Mówiąc, należy patrzeć na malucha, uśmiechać się.

Warto wierzyć w dziecko. Pozwalać mu na samodzielność, która najpełniej odzwierciedla się w swobodnej zabawie. Nasza pociecha w ten właśnie sposób uczy się świata i nabywa nowych umiejętności. Trzeba pamiętać, że to inwestycja w przyszłość dziecka.

Agnieszka Gotówka, 2 miesiące temu

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Pocenie się u niemowląt

Pocenie się u niemowląt

Niemowlę się poci, a ty nie wiesz, co odpowiada za mokry kark i główkę? Zastanawiasz się, czy dziecko nie jest przypadkiem za ciepło ubrane, a może w domu jest zbyt gorąco i duszno, bo akurat nastał sezon grzewczy?

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dziecko 12 miesiąc

". Zobacz także: 6 miesiąc rozwoju dziecka 7 miesiąc rozwoju dziecka 8 miesiąc rozwoju dziecka 9 miesiąc rozwoju...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Napięcie mięśniowe u niemowląt

się i nakłania, by wyszukiwali niepokojące objawy w rozwoju ruchowym własnego dziecka. Tymczasem każdy maluch jest inny i ma własne tempo rozwoju. Napięcie (...) na zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowlęcia?...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niespokojne niemowlę

mija po kilku miesiącach. U tych, u których nie mija, może przerodzić się na dalszych etapach rozwoju w ADHD, czyli zespół nadpobudliwości (...) to gwarancja prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Metoda Bobath

? Usprawnianie dzieci metodą NDT-Bobath Rehabilitacja dzieci metodą Bobath ma pomóc chorym maluchom we wszechstronnym rozwoju (...) z porażeniem mózgowym. Rozwój niemowląt z dziecięcym porażeniem mózgowym...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

, zwłaszcza jeśli noworodek jest ich pierwszym dzieckiem. Oprócz obaw o zdrowie maluszka często pojawiają się bowiem wątpliwości odnośnie do rozwoju (...) rozwój noworodka? Umiejętności noworodka Już...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu cz. 2/2

W drugim tygodniu życia aktywność dziecka nie zwiększa się znacząco, choć noworodek zwykle śpi nieco krócej. Dziecko należy karmić na żądanie - metoda karmienia co 3-4 godziny uchodzi obecnie za przestarzałą. Znacznie korzystniejsze jest podawanie dziecku...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlę z zespołem Downa

- wiotkość mięśni, czyli ich słabe naprężenie. Wszystkie mięśnie ciała są słabe i mogą powodować zaburzenia w rozwoju ruchowym dziecka, a więc trudności (...) . Szyja wydaje się krótsza, a z tyłu szyi daje się zauważyć luźne fałdy skóry,...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlę po szczepieniu

Niemowlę po szczepieniu ochronnym często bywa apatyczne, marudne, osłabione i ospałe. Po wyjściu z gabinetu lekarskiego uważnie obserwujesz maluszka i przez kilka dni martwisz się, czy wszystko jest w porządku. Niektóre reakcje poszczepienne są prawidłowe,...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Aplikacja Happy Baby

, czy komunikaty przypominające o wizycie lekarskiej. Aplikacja zaprezentuje na osi czasu ważne daty i kamienie milowe dla rozwoju ciąży, pomoże stworzyć (...) . Aplikacja w niebanalny sposób powie Ci wszystko o rozwoju...