Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Renata Raczyńska

Mamo, ja sam! – jak zabawy pomagają rozwijać samodzielność dziecka?

 Agnieszka Gotówka
08.04.2023 16:48
Mamo, ja sam! – jak zabawy pomagają rozwijać samodzielność dziecka?
Mamo, ja sam! – jak zabawy pomagają rozwijać samodzielność dziecka?

Dziecko przychodzi na świat bezbronne, ale z każdym dniem nabywa nowych umiejętności i uczy się świata. W ten sposób dąży do samodzielności.

spis treści

W przypadku każdego malucha przychodzi taki moment, w którym chce wszystkiego sam spróbować. Najczęściej słyszanym przez rodziców słowem jest wówczas „sam”. Mały człowiek chce wszystkimi zmysłami poznać otaczający go świat. Należy mu w tym pomóc. Jak to zrobić?

Najlepszym sposobem na dodanie dziecku odwagi i nauczenie go samodzielności jest zabawa.  Maluszek nabywa wówczas wielu umiejętności. Może być przy tym aktywny fizycznie, co również jest niezwykle ważne. Niemowlęta bowiem muszą wiele ćwiczyć, by móc ostatecznie usiąść, raczkować i wreszcie – postawić pierwszy krok.

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Bardzo pomocne w nauce samodzielności są odpowiednio dobrane zabawki. Muszą być one nie tylko zaprojektowane z myślą o niemowlętach, ale też praktyczne i bezpieczne.

W ostatnim czasie niezwykle popularne są maty edukacyjne. Dają one małemu człowiekowi doskonałą przestrzeń do rozwoju, zwłaszcza ruchowego. Dawniej teren taki wyznaczany był przez koc, jaki nasi rodzice czy dziadkowie kładli na dywanie. Porozkładane dookoła zabawki miały za zadanie zachęcić dziecko do odwracania się w ich kierunku, wyciągania rączek i podejmowania prób raczkowania. Producenci zabawek ulepszyli tę koncepcję. Stworzyli maty, które są pełne kolorów i dźwięków. Mały człowiek z przyjemnością spędza na nich czas.

Warto kupić taką, która będzie mogła sprostać wymaganiom dziecka na każdym etapie jego rozwoju.

Godną uwagi propozycją jest mata, która rośnie razem z dzieckiem. W pozycji leżącej może bawić się ono ośmioma wiszącymi zabawkami, wydającymi delikatne dźwięki (klekotanie, brzęczenie, grzechotanie). Mały człowiek z przyjemnością będzie po nie sięgać, doskonaląc umiejętność chwytania.

Zabawę urozmaicą również kolorowe światełka oraz kierownica z lusterkiem i klaksonem. Zachęcą one niemowlę do leżenia na brzuszku, co jest niezwykle ważnym ćwiczeniem. Maluch wzmacnia wtedy mięśnie karku, co pomaga w podnoszeniu główki.

Warto mieć na uwadze, że ruch i jego kolejne sekwencje mają kolosalny wpływ nie tylko na aktywność fizyczną, ale i intelektualną dziecka. Pomagają one niemowlęciu ustalić granice własnego ciała.

1. Samodzielna zabawa dziecka

By dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, warto pozwolić mu na… nudę. Rodzice nie muszą, a wręcz nie powinni, nieustannie organizować maluchowi czasu. Podawanie zabawek, wkładanie do rączki grzechotek – te błędy najczęściej popełniamy. A przecież jeśli będą one znajdowały się na odpowiedniej wysokości lub w pobliżu dziecka, ono samo z powodzeniem po nie sięgnie. Z pewnością wypracowany na tym polu sukces będzie godny pochwały.

Z dzieckiem warto również rozmawiać. Choć na pełny dialog ze swoją pociechą przyjdzie nam jeszcze poczekać, ono już wcześnie wiele rozumie i zdobywa kompetencje językowe. Ważne jest, by od samego początku mówić do dziecka w sposób prawidłowy, nie używając zdrobnień. Tempo mowy powinno być normalne (do 200 słów na minutę). Mówiąc, należy patrzeć na malucha, uśmiechać się.

Warto wierzyć w dziecko. Pozwalać mu na samodzielność, która najpełniej odzwierciedla się w swobodnej zabawie. Nasza pociecha w ten właśnie sposób uczy się świata i nabywa nowych umiejętności. Trzeba pamiętać, że to inwestycja w przyszłość dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze