Mama w pracy

Prawda jest taka, że każda mama ciężko pracuje, nawet jeśli sprowadza się to tylko do opieki nad dzieckiem. Niestety coraz częściej słyszy się, że świeżo upieczona mama, która planuje powrót do pracy, jest wyrodną matką. To przeświadczenie jest głęboko zakorzenione w naszej społecznej świadomości, ponieważ jeszcze stosunkowo niedawno główną rolą kobiety było dbanie o gospodarstwo domowe i rodzenie dzieci. Te czasy są za nami, niestety wciąż bardzo często musimy się mierzyć z nieprzychylnym spojrzeniem teściowej, kiedy decydujemy się na powrót do pracy.

Polecane wideo:

Mity na temat macierzyństwa

  • „Matka opuszczająca swoje dziecko to wyrodna matka.” Ile razy słyszałaś, że opuściłaś swoje dziecko? A może sama to sobie wmawiasz? ****Powrót do pracy po urlopie wychowawczym nie może być traktowany jako fakt opuszczenia, przemyśl to. Przecież kochasz swoje dziecko.
  • „Matka powinna być świadkiem wszystkich postępów w rozwoju swojego dziecka.” Jasne, że to przyjemne, ale twoje dziecko potrzebuje szczęśliwej mamy, bo wtedy samo będzie szczęśliwe.
  • „Dziecko bez mamy jest nieszczęśliwe.” Jeżeli będziesz wprowadzała zmiany drobnymi krokami, twoje dziecko na tym nie ucierpi. Przypomnij sobie odstawianie od piersi, wystarczył jeden dzień. Spróbuj wychodzić na krótko i stopniowo zwiększaj czas swojej nieobecności.
  • „Matka powinna bezustannie czuć potrzebę przebywania z dzieckiem.” Prawda jest taka, że wiele matek popada w depresję właśnie z tego powodu, że poza życiem rodzinnym nie ma nic własnego. Praca jest dobrą odskocznią, nie zmuszaj się do rzeczy, które są związane z nakazami społecznymi.

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

To, czy na pewno możesz wrócić do pracy, zależy od tego, czy jesteś na to gotowa. Nie ma nic złego zarówno w tym, że pozostaniesz z dzieckiem, jak i w tym, że zdecydujesz się na ****powrót do pracy. Przeanalizuj wszystkie za i przeciw, pamiętaj, że nawet jeśli podejmiesz pracę, to możesz z niej zrezygnować. Przemyśl swoją decyzję i zaakceptuj to, że ty również możesz mieć swoje potrzeby.

Opiekunka do dziecka

Najlepiej gdy nianią dziecka może być ktoś z rodziny, lub z polecenia. Coraz częściej rodzice szukają opiekunek przez internet.

Czy wiesz, że twoje szczęście jest ściśle powiązane ze szczęściem twojego dziecka? Przecież ten mały człowiek jest jakby w symbiozie z tobą. Jeżeli zatem pozwolisz sobie na bycie szczęśliwą, nie ma mowy o tym, że zaszkodzisz swojemu dziecku!

Młoda mama, jak każdy człowiek, ma swoje potrzeby. Piętno społeczne wywierane na pracujących matkach jest wciąż obecne, ale dlaczego należy rezygnować z siebie i swoich potrzeb?

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Urlop macierzyński - zasady, wniosek

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 2 tygodnie temu

5
Artykuły Urlop macierzyński - zasady, wniosek
Urlop macierzyński - zasady, wniosek

Kiedy mama może wrócić do pracy?

/powrot-mamy-do-pracy) po urlopie macierzyńskim już po kilku miesiącach do roku od urodzenia dziecka. Biorą wtedy zazwyczaj urlop wychowawczy po urlopie (...) macierzyńskim. I według prawa, muszą go...

Urlop macierzyński - zasady, wniosek

Urodzisz dziecko? Nie zwolnią cię z pracy przez 6 lat

Urodzisz dziecko? Nie zwolnią cię z pracy przez 6 lat

Nie chcesz stracić pracy? Nowe przepisy dotyczące urlopów macierzyńskich pomogą chronić kobiety przed zwolnieniem nawet do 6 lat. ## Idzie (...) nowe - lepsze dla rodziny Od stycznia 2016 roku wchodzą w życie **nowe...

Urlop macierzyński - zasady, wniosek

Dodatkowy urlop macierzyński

w tym przypadku siedem dni kalendarzowych. Warto pamiętać, że dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany na wniosek pracownika bezpośrednio po przebytym **urlopie (...) macierzyńskim**....

Pracownica w ciąży – kiedy poinformować szefa?

Zaświadczenie o byciu w ciąży

Zaświadczenie o byciu w ciąży

Pracownica w ciąży podlega specjalnym przywilejom, wynikającym z Kodeksu pracy.

Okres zasiłkowy kobiety w ciąży

Zasiłek chorobowy w trakcie ciąży

Zasiłek chorobowy w trakcie ciąży

Nie każda ciąża przebiega bez komplikacji, dlatego niektóre kobiety decydują się na przerwanie pracy i skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego.

Dopuszczalny czas i warunki pracy w ciąży

Praca przy komputerze a ciąża

Praca przy komputerze a ciąża

Ustawodawca jasno określa kompetencje pracodawców wobec kobiet, a szczególne wskazania prawne dotyczą przepisów regulujących zatrudnianie ciężarnych.

Rozwiązanie umowy o pracę w ciąży

Rozwiązanie umowy o prace w trakcie ciąży

Rozwiązanie umowy o prace w trakcie ciąży

Ochrona pracy kobiet w ciąży dotyczy szczególnie kobiet zatrudnionych na umowę o pracę. Złożenie zaświadczenia lekarskiego o ciąży gwarantuje

Patronaty

Kampania "Świadoma mama"

Kampania "Świadoma mama"

"Świadoma mama" W wielu miastach Polski będą odbywały się bezpłatne warsztaty dla mam i przyszłych mam. Zapraszamy.

Rodzina

Co ułatwi ci powrót do pracy po urodzeniu dziecka?

Co ułatwi ci powrót do pracy po urodzeniu dziecka?

i ustalić wspólnie warunki pracy. Jako mamie przysługuje ci wiele uprawnień, jak np. czas przeznaczony na karmienie dziecka. Jeżeli twój zwierzchnik (...) . Noworodek wygląda jak 80-latek Pamiętaj, dobra niania to skarb!...