Małe serce, które przestaje bić

11 lat temu przyszedł na świat chłopiec, który miał bardzo szybko z niego odejść. Gdy jego oczy zaczęły przyzwyczajać się do światła, coś z dużą siłą pchało go w mrok. Szymek urodził się fioletowy, w głębokiej zamartwicy, przypominał kolorem śliwkę węgierkę – wspomina jego mama.

Zaczęła się walka o każdy dzień

Dzieci po porodzie płaczą, następnie z zaciekawieniem obserwują, by w końcu uruchomić ciekawość, która będzie sterowała ich życiem przez najbliższe lata. Z Szymkiem było inaczej. Zaraz po porodzie wielki alarm i ratowanie życia. Szybka decyzja przewiezienia małego dziecka do szpitala we Wrocławiu okazała się najlepszą, bo Szymon żyje.

Polecane wideo:

Chłopiec przeszedł już trzy ciężkie operacje, w tym tę na otwartym sercu, przy użyciu płuco – serca, w wieku 4 miesięcy w ICZMP w Łodzi. Udało się skorygować ciężką wadę, ale taka ingerencja u tak małego dziecka to nic pewnego, to nie jest rozwiązanie na zawsze, a lekarze nic nie obiecują.

Teraz czas na powrót do zdrowia? Od 11 lat Szymek czeka na ten czas, który nie nadchodzi, bo drzwi do otwarcia na swojej drodze ma jeszcze dużo. 18 wad wrodzonych w obrębie twarzoczaszki, kończyn górnych i dolnych, wzroku, słuchu, narządów wewnętrznych, układu moczowego, dopiero po pięciu latach doczekało się nazwy – Zespół Grouchy’ego!

Choroba genetyczna 18 chromosomu, która sprawia, że Szymek nigdy nie będzie taki jak rówieśnicy. Zawsze będzie miał trudniej.

Od 2015 roku chłopiec jest zaprotezowany w celu poprawienia słuchu. W Krakowie lekarze przeprowadzili złożoną operację oka i uchronili Szymka od ślepoty – znów zwycięstwo. Teraz gdy te wszystkie zabiegi prostowały drogę, a efekty przechodziły wyobrażenia, odezwała się sprawa, o której już wszyscy zapomnieli. Serce zaczęło odmawiać posłuszeństwa. Dlaczego teraz?

Przecież lekarze niczego nie obiecywali, tylko że jeśli odnosi się sukces nigdy nie sucha się ostrzeżeń. Z powodu dużej niedomykalności zastawki trójdzielnej i zwężenia tętnic płucnych, konieczna jest kolejna operacja. Zaplanowano zabieg wszczepienia nowoczesnej zastawki Melody, procedura miała być jak najmniej inwazyjna, bo organizm chłopca jest bardzo obciążony z uwagi na inne schorzenia.

Jeśli chore dziecko dostaje szansę, nikt nie ma prawa mu jej odebrać. W przypadku Szymona szansa, którą otrzymał, została mu odebrana i to jest największym dramatem tej historii, małego chłopca, który o wszystko musi walczyć. Szymek nie dostanie zastawki. W kraju jedynie może liczyć na inwazyjną operację na otwartym sercu, przy założeniu, że stan będzie się pogarszał.

Na operację może liczyć tylko wtedy gdy będzie ona tą ratującą życie. To by znaczyło, że Chłopiec ma czekać do momentu, jak będzie umierał, że jego słaby organizm mam z dnia na dzień słabnąć, a rodzice mają na to patrzeć. Na to już nikt nie pozwoli. Mama Szymona wie, jak jej dziecko strasznie cierpiało, ile razy leżało na sali pooperacyjnej, jak często pokazywało, że jest silniejsze, niż się mogło wydawać, ile razy budziło się z narkozy.

Jaką mamy szansę? Wielką i niepowtarzalną szansę na to by chłopiec nadal cieszył się życiem, dał dr Malec. Szymek może jednak dostać nowoczesną zastawkę i może przejść zabieg w optymalnym, najlepszym dla niego czasie — teraz, a nie wtedy, gdy jego życie będzie wisiało na włosku.

Jak matka, która 11 lat walczy o swoje ciężko chore dziecko, która nie śpi po nocach, czuwa nad łóżkiem, cierpi czasami wręcz fizycznie, ma nagle odwiesić rękawice, usiąść i patrzeć na to, jak jej dziecko słabnie, jak nie może złapać oddechu, jak rączki sinieją?

Nigdy nie zrezygnuję z mojego chorego dziecka, będę otwierała przed nim te wszystkie drzwi, będę prosiła i błagała o to, by dać szansę Szymkowi, wierząc głęboko w to, że ktoś mnie wysłucha, zrozumie moje racje i pomoże. Jestem Matką chorego chłopca, dla którego zrobię wszystko.

Zbiórka dla Szymka trwa na: https://www.siepomaga.pl/pomocdlaszymka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 1 tydzień temu

5
Artykuły Pierwsza pomoc dla dziecka
Pierwsza pomoc dla dziecka

Wtórne utonięcie - cichy zabójca

Wtórne utonięcie - cichy zabójca

go z wody. Mama jest pielęgniarką, wie jak reagować w takich przypadkach. Natychmiast wykonuje (https://parenting.pl/portal/pierwsza-pomoc (...) . Dlatego też, kiedy chłopiec zaczyna się (https://parenting.pl/portal/dzieci-tona-po-cichu-sprawdz-jak-temu-zapobiec),...

Pierwsza pomoc dla dziecka

Co zrobić, gdy dziecko połknie detergent?

Co zrobić, gdy dziecko połknie detergent?

i innych produktów zawierających toksyczne substancje. Podpowiadamy, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy i co zrobić, by zminimalizować ryzyko (...) zatrucia we własnym domu. Niebezpieczne środki żrące Zauważyłeś,...

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Łatka na serduszko Olgi

Łatka na serduszko Olgi

Gdy serduszko Olgi zaczęło bić, nikt jeszcze nie wiedział, że bije o wiele za wolno. O wadzie serca rodzice wiedzieli, jednak dopiero po narodzinach (...) o tym, kiedy nasze serce zwalnia....

Maluch

Serce płodu zaczyna bić 16 dni po zapłodnieniu

Serce płodu zaczyna bić 16 dni po zapłodnieniu

To odkrycie przełomowe, choć wcale na takie nie wygląda. Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie dowiedli, że serce człowieka zaczyna bić 16 dni (...) . W odniesieniu do człowieka przekłada się to na 21 dzień ciąży. Na tym...

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Serduszko Amelki chce dalej bić

Serduszko Amelki chce dalej bić

, jak serduszko jego dziecka przestaje bić, tylko walczyłby o to, żeby nigdy bić nie przestało. Dlatego prosimy o pomoc, bo sami nie wygramy tej walki (...) Lekarze powiedzieli nam, że nie mają już pomysłu,...

Ciąża

Tak zaczyna się życie

Tak zaczyna się życie

przedstawia 24. dzień życia zarodka. Nie ma jeszcze wykształconego szkieletu, ale w 18. dniu jego serce zaczyna już bić. 4. tydzień ciąży Międzynarodową

Kuchnia

Najzdrowsze owoce cytrusowe, które powinieneś jeść zimą

Najzdrowsze owoce cytrusowe, które powinieneś jeść zimą

poziom cholesterolu i pozytywnie wpłyną na serce i nerki. Podobne właściwości wykazuje słodsza odmiana czerwonych pomarańczy. W owocach znajdziemy (...) . Pomelo wspiera pracę układu trawiennego, pozytywnie wpływa na serce...

Kuchnia nastolatka

Dowiedz się, jakie produkty wspomagają koncentrację

Dowiedz się, jakie produkty wspomagają koncentrację

rolę we wspomaganiu pamięci, zwłaszcza w starszym wieku. Aby mózg i serce były zdrowe, jedz dwie porcje ryby w tygodniu. Dzienna dawka orzechów (...) jest od krążenia, a szczególnie serce i mózg. Dieta bogata w pełne...