Trwa ładowanie...

Łóżko dla dzieci

Avatar placeholder
12.05.2015 12:22
Łóżko dla dzieci
Łóżko dla dzieci

Kiedy maluch zaczyna drugi-trzeci rok życia, staje się zbyt duży, by spać w niemowlęcym łóżeczku. Tutaj rodzi się problem: jakie łóżko kupić dziecku – klasyczne, drewniane, piętrowe, a może bajkowe w kształcie samochodu dla chłopca, a dla dziewczynki w formie misia lub pałacu dla małej królewny? Jakie łóżko dla dziecka wybrać, by zapewnić mu wygodny sen? Sklepy z meblami dla dzieci nie ułatwiają wcale wyboru. Aby nie żałować swojej decyzji, kieruj się zdrowym rozsądkiem, a nie modą. Łóżko w kształcie samochodu z bajki Disneya może podobać się maluchowi tylko jeden sezon, a w końcu jest to wydatek na dłuższy czas. Liczy się bardziej praktyczność niż chwilowy zachwyt.

spis treści

1. Jakie łóżko dla dziecka wybrać?

Chcesz dla dziecka jak najlepiej? Wybieraj więc łóżko nie najmodniejsze ani najbardziej nowoczesne, lecz przede wszystkim wygodne i bezpieczne. Bardzo dobre i godne polecenia są łóżka drewniane, najlepiej z pojemnymi szufladami bocznymi lub dolnymi do pomieszczenia pościeli. Ich montaż jest łatwy, nie wyginają się podczas użytkowania i nie wymagają specjalnych renowacji po latach. Można zastosować dodatkowe rozwiązania konstrukcyjne, np. gdy maluch podrośnie, zdemontuj boczne barierki ochronne. Czym sugerować się podczas kupna łóżka dla malucha? Oto trzy najważniejsze punkty, na które należy zwrócić uwagę w sklepie:

  • rozmiar łóżka – najlepiej zabierz ze sobą malucha do sklepu, podczas wybierania niech dziecko kładzie się na łóżku z rękami ułożonymi prosto nad głową – jeśli mieści się, a barierki nie ograniczają jego ruchów, łóżko jest dobre; uważaj jednak, bo maluch szybko rośnie – bez obaw więc możesz kupić łóżko nieco większe (160 cm długości);
  • elementy ochronne – ważne są boczne listwy i barierki zabezpieczające, ponieważ maluchy podczas spania często się wiercą i przekręcają z boku na bok, co może prowadzić do wypadnięcia z łóżka;
  • materac do łóżka – dobrany właściwie do wymiarów łóżka, sprężysty i wygodny, by stanowił solidną podstawę pod rozwijający się kręgosłup; nie powinien być zbyt miękki, aby dziecko się w nim nie zapadało – najbardziej polecane są materace trójwarstwowe o składzie kokos-pianka-kokos.

    2. Rodzaje łóżek dla dzieci

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Jeśli łóżko ma posłużyć dziecku wiele lat, twoja decyzja zakupu powinna być przemyślana. Weź kartkę papieru i zastanów się, jakie oczekiwania ma maluch, a jakie są twoje wymagania względem nowego mebla. Zapisz je na kartce. Jeśli chcesz ograniczyć wydatki, kup pełnowymiarowe łóżko 200x90 cm, które na pewno wystarczy na wiele lat. Obecnie na rynku meblowym masz do wyboru wiele modelów łóżek dla dzieci:

  • łóżko jednoosobowe z możliwością wydłużania w miarę wzrostu dziecka,
  • łóżko piętrowe ze zjeżdżalnią i miejscem do zabawy pod łóżkiem – tzw. łóżko-antresola,
  • składany narożnik, który po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, o standardowych wymiarach,
  • łóżko jednoosobowe, pełnowymiarowe, z materacem,
  • rozkładana sofa,
  • tradycyjne łóżko piętrowe z dwoma posłaniami.

Łóżka piętrowe sprawdzają się, gdy dysponujesz niewielkim metrażem mieszkania i dzieci muszą dzielić wspólny pokój. W takim przypadku łóżko piętrowe pozwala zaoszczędzić miejsce na kącik do zabawy czy do nauki. Do posłania na górę prowadzi zwykle mała drabinka. Drugie łóżko znajduje się pod spodem. Na rynku dostępne jest również łóżko-antresola, które ma tylko górny poziom, a pod nim znajduje się wolne miejsce, które można przeznaczyć na wstawienie komody, szafki, łóżeczka dla niemowlaka czy na urządzenie kącika zabaw. Bardzo praktyczne jest również łóżko z szufladą do spania. Wysuwana szuflada jest wypełniona materacem, który służy za posłanie dla drugiego dziecka. Jeśli pragniesz zaoszczędzić przestrzeń w pokoju, bardzo fajne jest łóżko rozkładane poziome, mocowane do ściany, które po złożeniu wygląda jak elegancka komoda.

Jeśli zależy ci na praktyczności, wybierz łóżko do spania, które rośnie razem z dzieckiem. W takich łóżkach można dokonywać zmian bez użycia specjalistycznych narzędzi. Wystarczy dostosować ich wygląd do wzrostu dziecka. Łóżko z długości 140 cm można rozbudować nawet do 200 cm. Jedynym minusem tego typu rozwiązania jest konieczność zakupienia materaców w dwóch rozmiarach.

3. Łóżko jak z bajki

Od jakiegoś czasu na polskim rynku mebli dla dzieci króluje nowy trend, którego myśl przewodnia to: bajkowo i kolorowo. Maluchy już od najmłodszych lat mają swoje zainteresowania, związane najczęściej ze zwierzętami, księżniczkami, wróżkami w przypadku dziewczynek i z samochodami, pociągami i piłkarzami w przypadku chłopców. Hitem dla dzieci są więc kolorowe i bajeczne łóżka, zdobione nadrukami w formie motylków, słoników, rybek itp. Producenci mebli dziecięcych do kompletu z łóżkiem często dołączają kolorowe naklejki tematycznie powiązane z dekoracją łóżka. Naklejki te mogą zdobić pokój dziecka – ścianę lub inne meble. Dzieci są zadowolone, bo mogą uczestniczyć w dekorowaniu własnego pokoju poprzez przyklejanie naklejek.

Łóżka dla dziewczynek mogą mieć formę różowej księżniczki, która trzyma nad główką dziecka baldachim. Łóżko dla chłopca przypomina pociąg albo samochód wyścigowy. Niestety, wadą tych łóżek jest to, że mogą szybko znudzić się dzieciom, jak tylko te zmienią swoją pasję. Jak wiadomo, zainteresowania maluchów zmieniają się dość szybko. Może więc nie warto ryzykować późniejszego narzekania i bardziej niż na modę zwrócić uwagę na praktyczność i komfort spania.

Joanna Krocz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze