Listopad

Listopad nie kojarzy nam się bynajmniej z pięknem. Raczej z krótkim dniem, tuż po przesunięciu czasu, szarugami, zmoczonymi liśćmi, a co gorsza z jesiennymi chorobami i dolegliwościami u dzieci. Ale jeśli przyjrzeć mu się z bliska, prędko okaże się, że niesie on ze sobą wiele uroku. I jest bardzo dobrym miesiącem na rodzinne życie.

Listopadowe święta

Już początek listopada ma w sobie ciepło świec, które płoną na cmentarzach. Ileż wspomnień, ileż zachwytu u dzieci wywołuje 1 listopada, dzień Wszystkich Świętych. Które dziecko nie lubi kłaść kwiatów czy zapalać zniczy? Takie wspólne wyjście na groby to także okazja spotkania przy nich rodziny, której dawno nie widzieliśmy. Możemy wówczas usłyszeć o ich zwykłym dniu, ich sukcesach i porażkach.

Polecane wideo:

Listopad ma swój urok również w związku ze Świętem Niepodległości. Każdemu z nas dobrze robi taki jeden dzień w tygodniu wolny od pracy. Można zająć się domowymi sprawami, na które nie mamy zwykle czasu. Można też oczywiście świętować w duchu patriotycznym, o czym piszę w innym artykule (Tożsamość narodowa u przedszkolaków).

Druga połowa listopada ma charakter znacznie bardziej rozrywkowy. Wszak to Andrzejki – magia, wróżby, ożywione życie towarzyskie. Dzieci uwielbiają wylewanie wosku na wodę, wróżenie z butów. Im bliżej końca listopada, tym więcej śladów Mikołaja. Wszędzie zaczyna dawać znać o sobie, natomiast wszystkie dzieci listy do niego piszą. Właśnie w listopadzie. Rozmarzone, z wypiekami na twarzy. Przyniesie w tym roku co potrzeba, czy nie przyniesie?

Nie ma się co obrażać na listopad, że siąpi, że mało grzeje. Skoro przychodzi co roku, trzeba go polubić takim, jaki jest. A jeszcze lepiej odkryć jego uroki dla rodzinnego życia. Wszak ma ich całkiem sporo. I to od samego początku aż do 30. dnia, w którym „na świętego Andrzeja świta pannom nadzieja”. Nie tylko zresztą im!

Małgorzata Żmudzka-Kosała, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 6 dni temu

5
Artykuły Kultura
Kultura

Jak często czytamy dzieciom?

Ośrodek Ewaluacji przeprowadził badania na temat tego, ile czasu rodzice poświęcają na czytanie dzieciom. Większość Polaków przeznacza na to około 10 minut dziennie. Aż 67 proc. osób żyjących w modelu 2+1 czyta dzieciom codziennie, od samego ich urodzenia....

Kultura

Dziadkowie

Dziadkowie

O tym, że Dzień Babci i Dziadka już za progiem przypominają kalendarze, media, szkoły i przedszkola. Na pewno nie zapomnimy o energicznych Dziadkach naszych pociech.

Kultura

Projekt Bajkowa drużyna

Projekt Bajkowa drużyna

"Bajkowa drużyna" to multimedialny projekt dla dzieci. Do pięknie wydanej, kolorowej książki dołączona jest płyta.

Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

"Kochaj Ziemię" to jeden z odcinków specjalnych Ulicy Sezamkowej. Dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat ekologii z odcinka "Zielono mi". Kanał MiniMini+ cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.

Kultura

Kurczaki Luzaki

Kurczaki Luzaki

Książki z serii "Kurczaki Luzaki" obfitują w ciekawe historie. Wiele dzieci lubi elementy science-fiction, stąd duże zainteresowanie książką pt.: "Kosmiczne jajo". Dzieci mogą identyfikować się z postaciami z serii o Kurczakach Luzakach. Kolejna książka...

Kultura

Książka "Bystrzaki"

Książka "Bystrzaki"

Szukasz inspiracji do zabaw ze swoim dzieckiem? Chciałabyś mu zaproponować coś ciekawego i jednocześnie rozwijającego kreatywność? Poszukaj podpowiedzi w książce „Bystrzaki" C.J. Simister.