Polscy lekarze stworzyli model serca płodu w 3D

Polscy lekarze opracowali trójwymiarowy model serca płodu. Ta nowatorska metoda pomoże zdiagnozować nawet 29 najczęstszych wad rozwojowych serca, jeszcze w łonie matki.

Szansa dla najmłodszych

Możemy być naprawdę dumni z naszych specjalistów. Dr n. med. Marcin Wiecheć, krakowski ginekolog i położnik wraz ze swoim zespołem, opracował i wydrukował model serca płodu w 3D. Dzięki niemu możliwe będzie zdiagnozowanie (jeszcze w łonie matki) 29 najpopularniejszych wad serca.

Polecane wideo:

Wyglądem przypomina zabawkę, ale nie dajmy się zmylić – urządzenie to przełomowe odkrycie w diagnozowaniu wad serca. Pomoże uczyć się lekarzom, jak postępować w przypadku wad rozwojowych serca jeszcze w okresie prenatalnym. Serce w 3D posłuży także rodzicom. Dzięki opracowanemu modelowi lekarze w obrazowy sposób wytłumaczą im, co i dlaczego trzeba ewentualnie zoperować. Pozwoli to opiekunom łatwiej zrozumieć, na czym polega wada serca u ich dziecka.

To pierwszy tego typu model na świecie. Już pomaga szkolić lekarzy położników. Poprzednie wzory serca w 3D nie były aż tak dokładne jak ten, który rzetelnie odwzorowuje to, co pojawia się na aparacie ultrasonograficznym. Dzięki temu, że już w okresie życia płodowego wady serca zostaną wykryte, ich leczenie będzie możliwe już od pierwszych dni po urodzeniu się dziecka.

Najczęstsze schorzenia w życiu płodowym

Serce to narząd trudny do zbadania. Niestety, nie zawsze wady są łatwe do wykrycia. Ale to właśnie wady serca należą do najczęstszych schorzeń występujących w życiu płodowym.

Najlepiej jest, kiedy taka wada w budowie serca zostanie wykryta jeszcze przed narodzinami dziecka. Dzięki temu lekarze mają czas, aby dokładnie zaplanować leczenie czy operację. To pomoże zaoszczędzić maluchowi cierpienia i przede wszystkim o wiele skuteczniej wyleczy chorobę. Wada serca bowiem, przez pierwsze dni życia noworodka, może nie dawać żadnych objawów. Zdarza się, że dziecko wygląda na zupełnie zdrowe, dostaje 10 punktów w skali Apgar, ma różową skórę i głośno płacze. Dopiero po powrocie do domu okazuje się, że coś jest nie tak. Nagle dziecko zaczyna źle oddychać i robi się sine – objawy wady serca mogą przypominać chorobę płuc.

W ostatnich pięciu latach systematycznie wzrasta liczba urodzonych dzieci. Niestety, ośmioro na 1000 noworodków rodzi się z wadą serca. Ponad 90 proc. niemowląt przeżywa pierwszą operację tego narządu, ale zwykle konieczne są kolejne zabiegi. Dzięki modelowi serca płodu w 3D możliwa staje się szybka diagnoza, która stwarza całkowitą szansę wyleczenia tego najważniejszego mięśnia.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

gosia1.9 • ostatni post 1 tydzień temu

1
Artykuły Badania prenatalne
Badania prenatalne

Badanie USG genetyczne

Badanie USG genetyczne

Przesiewowe badanie USG pozwala na wykrycie wad genetycznych płodu. USG genetyczne wykonuje się w okresie, kiedy długość CRL płodu (...) (NB), oraz NT, czyli tzw. przezierność karkową - zbiorniczek z płynem obecny na karku nienarodzonego...

Badania prenatalne

Badanie serca płodu

Badanie serca płodu

Echo serca płodu to innymi słowy badanie echokardiograficzne serca płodu.

Badania prenatalne

Test NIFTY

. * **(https://parenting.pl/portal/badania-prenatalne)** * (https://parenting.pl/portal/badania-prenatalne-w-1-trymestrze-ciazy) * (https (...) ://parenting.pl/portal/badania-prenatalne-w-2-trymestrze-ciazy)...

Badania prenatalne

Echo serca płodu

Echo serca płodu

Echo serca płodu to innymi słowy (//parenting.pl/portal/echokardiografia-plodu). Jest to badanie wykonywane tylko w niektórych przypadkach (...) , szczególnie wtedy, kiedy u dziecka podejrzewa się (//parenting.pl/portal/wady-serca) lub...

Badania prenatalne

Operacje w łonie matki

się w tzw. medycynie prenatalnej. ## Pierwsza operacja w łonie matki W roku 1981 prof. Michael Havisson przeprowadził pierwszą operację dziecka w łonie matki. Dało (...) ich zdrowia. Już na wstępie wyznaczając bardzo konkretny grafik...