Polscy lekarze stworzyli model serca płodu w 3D

Polscy lekarze opracowali trójwymiarowy model serca płodu. Ta nowatorska metoda pomoże zdiagnozować nawet 29 najczęstszych wad rozwojowych serca, jeszcze w łonie matki.

Szansa dla najmłodszych

Możemy być naprawdę dumni z naszych specjalistów. Dr n. med. Marcin Wiecheć, krakowski ginekolog i położnik wraz ze swoim zespołem, opracował i wydrukował model serca płodu w 3D. Dzięki niemu możliwe będzie zdiagnozowanie (jeszcze w łonie matki) 29 najpopularniejszych wad serca.

Polecane wideo:

Wyglądem przypomina zabawkę, ale nie dajmy się zmylić – urządzenie to przełomowe odkrycie w diagnozowaniu wad serca. Pomoże uczyć się lekarzom, jak postępować w przypadku wad rozwojowych serca jeszcze w okresie prenatalnym. Serce w 3D posłuży także rodzicom. Dzięki opracowanemu modelowi lekarze w obrazowy sposób wytłumaczą im, co i dlaczego trzeba ewentualnie zoperować. Pozwoli to opiekunom łatwiej zrozumieć, na czym polega wada serca u ich dziecka.

To pierwszy tego typu model na świecie. Już pomaga szkolić lekarzy położników. Poprzednie wzory serca w 3D nie były aż tak dokładne jak ten, który rzetelnie odwzorowuje to, co pojawia się na aparacie ultrasonograficznym. Dzięki temu, że już w okresie życia płodowego wady serca zostaną wykryte, ich leczenie będzie możliwe już od pierwszych dni po urodzeniu się dziecka.

Najczęstsze schorzenia w życiu płodowym

Serce to narząd trudny do zbadania. Niestety, nie zawsze wady są łatwe do wykrycia. Ale to właśnie wady serca należą do najczęstszych schorzeń występujących w życiu płodowym.

Najlepiej jest, kiedy taka wada w budowie serca zostanie wykryta jeszcze przed narodzinami dziecka. Dzięki temu lekarze mają czas, aby dokładnie zaplanować leczenie czy operację. To pomoże zaoszczędzić maluchowi cierpienia i przede wszystkim o wiele skuteczniej wyleczy chorobę. Wada serca bowiem, przez pierwsze dni życia noworodka, może nie dawać żadnych objawów. Zdarza się, że dziecko wygląda na zupełnie zdrowe, dostaje 10 punktów w skali Apgar, ma różową skórę i głośno płacze. Dopiero po powrocie do domu okazuje się, że coś jest nie tak. Nagle dziecko zaczyna źle oddychać i robi się sine – objawy wady serca mogą przypominać chorobę płuc.

W ostatnich pięciu latach systematycznie wzrasta liczba urodzonych dzieci. Niestety, ośmioro na 1000 noworodków rodzi się z wadą serca. Ponad 90 proc. niemowląt przeżywa pierwszą operację tego narządu, ale zwykle konieczne są kolejne zabiegi. Dzięki modelowi serca płodu w 3D możliwa staje się szybka diagnoza, która stwarza całkowitą szansę wyleczenia tego najważniejszego mięśnia.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Badania prenatalne
Badania prenatalne

Badanie USG genetyczne

Badanie USG genetyczne

Przesiewowe badanie USG pozwala na wykrycie wad genetycznych płodu. USG genetyczne wykonuje się w okresie, kiedy długość CRL płodu (...) (NB), oraz NT, czyli tzw. przezierność karkową - zbiorniczek z płynem obecny na karku nienarodzonego...

Badania prenatalne

Badanie serca płodu

Badanie serca płodu

Echo serca płodu to innymi słowy badanie echokardiograficzne serca płodu.

Badania prenatalne

Test NIFTY

ciężarne, to stwierdzenie, czy ciąża w ogóle rozwija się prawidłowo, czyli badanie USG. Od pewnego czasu USG jest również uzupełniane badaniem (...) czułością badania, lecz niską swoistością, czyli...

Badania prenatalne

Operacje w łonie matki

się w tzw. medycynie prenatalnej. Pierwsza operacja w łonie matki W roku 1981 prof. Michael Havisson przeprowadził pierwszą operację (...) ich zdrowia. Już na wstępie wyznaczając bardzo konkretny grafik badań,...

Badania prenatalne

Echo serca płodu

Echo serca płodu

Echo serca płodu to innymi słowy (//parenting.pl/portal/echokardiografia-plodu). Jest to badanie wykonywane tylko w niektórych przypadkach (...) , szczególnie wtedy, kiedy u dziecka podejrzewa się (//parenting.pl/portal/wady-serca) lub...