Leczenie hipnozą

Wiele kobiet odczuwa strach i stres przed bólem porodowym. Obawiając się tego, jak będzie przebiegać cała akcja porodowa, ciężarne napinają wszystkie mięśnie, co znacznie utrudnia sprawne rodzenie. Napięcie mięśniowe i stres dodatkowo wzmagają ból porodowy. Kobieta szybko się męczy i traci siły potrzebne do parcia. Ma wrażenie, że brakuje jej energii, by urodzić własne dziecko. Ważne zatem, by w pierwszej fazie porodu, kiedy rozwarcie szyjki macicy jest niewielkie, kobieta rozluźniała mięśnie, a nie niepotrzebnie je napinała, gdyż w ten sposób oszczędza siły potrzebne w kulminacyjnym momencie rodzenia. Ból porodowy jest znacznie mniej odczuwany, gdy kobieta odpręży swoje ciało i zrelaksuje umysł. Percepcja bólu porodowego zależy też w dużej mierze od nastawienia psychicznego. Jedną z naturalnych metod radzenia sobie z bólem porodowym jest hipnoterapia, czyli leczenie hipnozą.

Polecane wideo:

Na czym polega hipnoterapia?

Kobiety ciężarne stosują wiele różnych sposobów, by zmniejszyć odczuwane bóle porodowe. Wśród nich daje się wyróżnić techniki relaksacyjne, medytacje, wizualizacje i autohipnozę, których stosowanie przed i w czasie porodu daje bardzo dobre efekty. Wszelkie metody, w tym leczenie hipnozą, sprawiają, że organizm ciężarnej zaczyna produkować większe ilości endorfin – naturalnych środków przeciwbólowych, które łagodzą napięcie, zmniejszają stres i wpływają na dobre samopoczucie oraz poczucie przyjemności. Duże ilości endorfin wytwarzane są, kiedy mózg człowieka znajduje się w stanie wysokiej spójności i synchronizacji. Warto skorzystać z naturalnych metod walki z bólem porodowym, gdyż stan psychiczny matki udziela się również dziecku. Ponadto, metody naturalne są dobrą alternatywą dla chemicznych środków przeciwbólowych. Kiedy one jednak zawiodą, zawsze można poprosić o znieczulenie.

Jednym z rodzajów technik hipnotycznych są afirmacje porodu. Afirmacje porodu stanowią proste intencje i twierdzenia, formułowane w czasie teraźniejszym, które pozwalają przeprogramować umysł z negatywnego myślenia na myślenie pozytywne. Afirmacje te wpływają na zmiany biochemiczne w mózgu, które wcześniej były prowokowane przez uczucia winy, strachu, lęku, gniewu czy niepewności. Afirmacje porodu możne powtarzać sobie w myślach, napisać na kartce, nagrać na kasetę, a potem odsłuchiwać w wolnych chwilach. Jakiej treści afirmacje porodu mogą stworzyć kobiety, by zmniejszyć strach przed rodzeniem?

 • Poród to bezpieczny i naturalny proces.
 • Ufam siłom natury.
 • Jestem silną kobietą.
 • Poradzę sobie.
 • Jestem spokojna i zrelaksowana.
 • Moje dziecko jest silne i zdrowie.
 • Ufam swojemu ciału.
 • Otaczają mnie mądrzy i pomocni ludzie.

Afirmacje porodu i hipnoterapia nie są nowością, jeśli chodzi o łagodzenie bólu porodowego. Hipnoterapia bazuje na twierdzeniu, że nastawienie psychiczne ciężarnej znacznie wpływa na samopoczucie fizyczne, odczuwany ból i przebieg akcji porodowej. Jakie metody hipnoterapeutyczne można wykorzystać w walce z bólem porodowym?

 • Metodę Morgana – Hypnobirthing.
 • Metodę Lamaze.
 • Nastere Prin Hipnoza.
 • Natal Hypnotherapy.
 • Hypnobabies.

Wyżej wymienione metody odwołują się do autohipnozy, która polega na tym, że kobieta sama wprowadza się w trans hipnotyczny, osiągając głęboki relaks psychiczny i rozluźnienie mięśni. W stan transu ciężarna wprowadza się za pomocą odpowiednich wizualizacji, afirmacji porodu, autosugestii i kontroli oddechu. Najlepiej uczyć się wchodzenia w głęboki stan relaksu pod okiem doświadczonego terapeuty. Niektórzy jednak samodzielnie osiągają zadowalające efekty. Oczywiście, naturalne metody nie wyeliminują bólu całkowicie tak, jak jest to osiągane dzięki znieczuleniu farmakologicznemu, ale mogą w znacznym stopniu wpłynąć na zmniejszenie natężenia bólu. Skuteczność hipnozy w walce z bólem porodowym w znacznej mierze zależy też od indywidualnych predyspozycji pacjentki.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Hipnoterapia
Hipnoterapia

Techniki medytacji

w domu. Różne techniki medytacji wykorzystuje się też w celu (//parenting.pl/portal/porod-bez-bolu) u kobiet ciężarnych. Hipnoterapia zyskuje (...) (//parenting.pl/portal/jak-rodzic-bez-bolu) w postaci hipnoterapii,...

Cukrzyca

Insulina

Insulina

Cukrzyca Leczenie cukrzycy Leczenie cukrzycy uzależnione jest od jej typu i stopnia zaawansowania choroby. Czasami wystarcza tylko odpowiednia dieta i styl życia, niekiedy konieczne jest stosowanie insuliny i leków.

Cytomegalia

Cytomegalia w ciąży - leczenie

Cytomegalia w ciąży - leczenie

Cytomegalia wykluwa się kilka miesięcy. Do zakażenia wirusem dochodzi wskutek kontaktu z osobą zainfekowaną wirusem. Chodzi tu szczególnie o kontakt z zakażoną śliną, krwią i innymi wydzielinami.

Test na obecność wirusa różyczki

Różyczka - leczenie

Różyczka - leczenie

Leczenie różyczki jest leczeniem objawowym. Najczęściej choremu podaje się leki obniżające temperaturę ciała. Ewentualne zapobieganie zakażeniu wirusem różyczki stosuje się wobec kobiet ciężarnych.

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka

Żylaki powrózka

W większości przypadków żylaki powrózka nasiennego nie wiążą się z wyraźnymi objawami klinicznymi. Żylaki powrózka to poszerzone naczynia żylne, zbierające krew z jąder.

Ospa wietrzna i półpasiec

Leczenie ospy

Leczenie ospy

Jak leczyć ospę? Ospa to choroba trwająca ponad 10 dni. Czy koniecznie trzeba ten czas spędzić w łóżku?

Niedokrwistość

Anemia u mężczyzny

Anemia u mężczyzny

Niedokrwistość z niedoboru żelaza to najbardziej rozpowszechnione schorzenie hematologiczne.

Diagnostyka niepłodności

Konsultacja ginekologiczna

Konsultacja ginekologiczna

Zaburzenia hormonalne to częsta przyczyna niepłodności kobiecej. Do zaburzenia gospodarki hormonalnej doprowadzić może zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia oraz choroby tarczycy.

Opryszczka w ciąży

Wyleczalność opryszczki narządów płciowych

odpowiednie leczenie profilaktyczne. Takie postępowanie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nawrotów a także bezobjawowej obecności cząsteczek wirusa (...) na błonach śluzowych w okresie okołoporodowym. Leczenie...