Którym typem rodzica jesteś?

Każdy rodzic stara się być zawsze najlepszym rodzicem dla swojego dziecka. W codziennym zabieganiu trudno jest jednak czasami z dystansu spojrzeć na swoją relację z dzieckiem. Jakim typem rodzica jesteś?

Często myślisz o swoich dzieciach, martwisz się od samego rana, co podasz im na śniadanie, w co ubierzesz swoje pociechy, a kiedy wykonasz już wszystkie poranne czynności, przez kolejnych 8 godzin pochłania cię praca zawodowa bądź obowiązki domowe (pranie, sprzątanie, prasowanie, gotowanie, zakupy, załatwianie spraw urzędowych).

Polecane wideo:

Po ogarnięciu wszystkiego, szybko biegniesz po dzieci do szkoły, zawozisz na zajęcia dodatkowe i w końcu zabierasz do domu. Pierwsza myśl: obiad. Dzieci jeszcze nie zdążą zjeść, a w twojej głowie już rodzi się pytanie – ile zadań domowych jest dzisiaj do zrobienia?

Po wykonaniu wszystkich zobowiązań szkolnych, macie chwilę wolną i okazuje się, że jest już wieczór, więc… kolacja, kąpiel, bajka na dobranoc i w końcu czas na sen. W obliczu codziennego zabiegania i „szybkiego” trybu życia wielu rodzin mogą pojawić się postawy rodziców, które wpływają negatywnie na rozwój dzieci. Jakie?

Rodzic A – Postawa unikania

Rodzice, u których widoczna jest postawa unikania nazywani są „wiecznie zajętymi” – nie interesują się sprawami dziecka, nie rozmawiają z nim, nie okazują uczuć wobec swojej pociechy, a co gorsze, zaniedbują potrzeby emocjonalne dziecka. Efektem takiego zachowania jest brak odczuwania poczucia bezpieczeństwa przez dziecko czy nieufność. Dziecko nie ma wygórowanych ambicji, zazwyczaj jest konfliktowe, a przede wszystkim „głodne” uczuć.

Rodzic B – Postawa odtrącenia

W tym przypadku rodzice niechętnie zajmują się swoimi dziećmi, traktują je jako przykry obowiązek, często nie akceptują swoich pociech, jawnie ukazując wrogie nastawienie wobec nich. Rodzic za metodę wychowawczą przyjmuje nieustanną krytykę, bez względu czy dziecko zrobi coś dobrze czy źle. W momentach krytycznych dochodzi do zastraszania, a nawet stosowania przemocy psychicznej i fizycznej. Dziecko wychowywane w takiej rodzinie jest zagubione, zamknięte w sobie, zlęknione i bierne. Często cechuje się oziębłością uczuciową, niskim poczuciem własnej wartości, stosując wobec innych liczne kłamstwa bądź zachowania agresywne.

Rodzic C – Postawa nadmiernie wymagająca

Rodzic C nie uwzględnia indywidualnych możliwości i potrzeb dziecka, posiada liczne wymagania i obowiązki, ale rzadko jest zadowolony z dziecka. W obliczu danej postawy rodzicielskiej, dziecko ma niskie poczucie własnej wartości, nie wierzy we własne siły, więc nie lubi podejmować jakichkolwiek wyzwań, gdyż pierwszorzędnie widzi porażkę jako efekt końcowy. W środowisku domowym jest uległe, lecz przy rówieśnikach może podejmować ryzykowne zachowania, buntować się lub stosować przejawy agresji.

5 oznak, że wychowałeś rozpuszczone dziecko

Starasz się być perfekcyjną mamą. Dbasz o swoje dziecko, spełniasz jego prośby, sprawiasz, że czuje się bezpiecznie, jest grzeczne, ale uparte. I nagle,...

Rodzic D – Postawa nadmiernie chroniąca

Ostatnia postawa wskazuje na nadmierną koncentrację na dziecku, chronienie przed trudnościami, pobłażliwość, bezkrytyczność i nadopiekuńczość. Dziecko nie ma stawianych wymagań, a wszelkie problemy rozwiązywane są za dziecko. Rodzic tego typu zazwyczaj kontroluje każdą sferę życia, chcąc zapobiegać wszelkim konsekwencjom, a przyczyn pojawiających się problemów zazwyczaj upatruje w innych, a nie w sobie czy dziecku.

Skutkiem postawy nadmiernie chroniącej jest niedojrzałość emocjonalna i społeczna dziecka.

Pociechy, pomimo że są kochane wykazują się egoizmem, rozpieszczeniem, niesamodzielnością i niewrażliwością wobec innych osób. Ponadto, nie szanują zabawek, których mają ponad ich potrzeby, przejawiają znudzenie wszystkim i to właśnie dzieci „rządzą” w domu, a pozostali domownicy muszą dostosować się do dziecka wyznaczającego granice i zasady funkcjonowania.

Pamiętaj – to jakim jesteś rodzicem, determinuje postawy twoich dzieci – przyszłych rodziców i będzie miało wpływ na wychowanie ich dzieci, a twoich wnuków!

Klub Rodzica

O autorze

Klub Rodzica

Portal Klub Rodzica powstał w oparciu o doświadczenie Fundacji Pegaz.la i Centrum Zdrowia Dziecka Pegaz w pracy z dziećmi. Ideą przyświecająca powstaniu portalu było stworzenie przestrzeni dla rodziców, szukających rzetelnych informacji na temat profilaktyki i terapii dzieci.

W serwisie znajdziecie artykuły, porady oraz materiały wideo i pomoce dydaktyczne do ćwiczeń z dzieckiem.

Więcej na temat Klub Rodzica

Paulina Jakubowicz, 6 dni temu

Relacje z dziećmi

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 5 dni temu

5
Artykuły Relacje z dziećmi
Relacje z dziećmi

Rzeczy, których twoje dziecko nie musi wiedzieć

Rzeczy, których twoje dziecko nie musi wiedzieć

O tym lepiej dziecku nie mówić Dobry kontakt z dzieckiem, to podstawa wychowania. Warto jak najwięcej rozmawiać ze swoją pociechą, ponieważ buduje (...) to zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa. Jednak są kwestie, o...

Relacje z dziećmi

Na co wpływa kolejność urodzenia

Na co wpływa kolejność urodzenia

jest nasza pozycja wśród rodzeństwa. Okazuje się, że kolejność urodzenia dzieci może mieć wpływ na zdrowie, a nawet… orientację seksualną. Rodzeństwo (...) już od przeszło 100 lat. Narosło w tym temacie także wiele przekonań i stereotypów:...

Relacje z dziećmi

Sześć rad, jak rozmawiać z dzieckiem, by nas słuchało

Sześć  rad, jak rozmawiać z dzieckiem, by nas słuchało

Rozmowa to podstawa Rozmowa z dzieckiem to niełatwa sztuka. W jednym momencie może ono nas słuchać, a za chwilę jego uwaga koncentruje się na czymś (...) tego, co mówisz. Są jednak także sposoby, jak sprawić, by dziecko...

Relacje z dziećmi

W tych krajach najlepiej wychowywać dzieci

W tych krajach najlepiej wychowywać dzieci

skupić się na rodzinie. Mowa o krajach, w których najlepiej wychowuje się dzieci. Ranking na ten temat opracowali właśnie pracownicy Whartoon Schools (...) . Nie ma na niej natomiast Polski. W których krajach najlepiej wychowuje się...

Relacje z dziećmi

Co zapamięta o tobie twoje dziecko?

Co zapamięta o tobie twoje dziecko?

bezpieczeństwa - podstawowa potrzeba dziecka Psycholog Monika Wiącek podkreśla, że najważniejsza w relacji z dzieckiem jest bliskość i poczucie (...) : pozytywne lub te bardzo negatywne - mówi psycholog. Relacje...

Relacje z dziećmi

Noworodek w czasie wigilii

Noworodek w czasie wigilii

Zbliża się okres świątecznych wizyt rewizyt i wszelkiej maści towarzyskich spotkań. Co zrobić, gdy w domu od niedawna pojawiło się malutkie dziecko

Relacje z dziećmi

Mama na pełen etap

Mama na pełen etap

Gdy zostajesz mamą, opadają pierwsze emocje podniecenia, niczym niezmąconej radości, powoli wracasz do codzienności i musisz zmierzyć się z rutyną. Teraz już co dzień będziesz wstawać na zawołanie, przeżywać niemożliwe do uspokojenia płacze maleństwa,...

Relacje z dziećmi

Rozmawianie z dzieckiem

Rozmawianie z dzieckiem

Dziecko warto zachęcać do mówienia o sobie, nawet gdy maluch się złości. Komunikacja z dzieckiem bywa trudna, ale zawsze jest możliwa.