Kto częściej przyczynia się do wypadków?

Groźne sytuacje na drodze z udziałem pieszych nie biorą się znikąd. Najczęściej do wypadków dochodzi w wyniku brawury i lekceważenia przepisów drogowych – zarówno przez kierowców, jak i pieszych. Zmotoryzowani często ignorują nakazy ograniczenia prędkości i nie zawsze dostosowują sie do warunków atmosferycznych.

Pośpiech wydaje się być ich główną wymówką – niestety zapominają, że nieostrożna jazda autem może zakończyć się groźnym wypadkiem. Piesi też nie są bez winy. Nagminnie przechodzą przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, lekceważą kierowców i przeceniają swoje możliwości w starciu z samochodem.

Polecane wideo:

Statystyki drogowe

Mimo iż zachowanie pieszych na drodze bywa źródłem usprawiedliwionej irytacji ze strony kierowców, to właśnie osoby zmotoryzowane są sprawcami większości wypadków z udziałem pieszych. W 2011 roku aż 80% wypadków tego typu miało miejsce na skutek błędu kierowcy.

Do głównych przyczyn groźnych sytuacji na drodze należą: nadmierna prędkość nieprzystająca do warunków pogodowych (9179 wypadków), nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (8572 wypadków) i niewłaściwe zachowanie względem pieszego (4515 wypadków – liczba obejmuje wypadki spowodowane nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu lub nieprawidłowym przejazdem przez przejście dla pieszych).

Wypadki spowodowane przez pieszych stanowią mniejszość, ale nie oznacza to, że są mniej groźne. W 2011 roku w 4377 wypadkach zginęły aż 754 osoby. Ponad połowa wypadków miała miejsce po wtargnięciu pieszego na jezdnię. Niebezpieczne sytuacje drogowe to również wynik wchodzenia na jezdnię w niedozwolonym miejscu lub na przejściu na czerwonym świetle.

Ciekawostką jest fakt, iż do wypadków drogowych dochodzi również z winy pasażerów – na przykład w trakcie kłótni. Warto uświadomić sobie, że głośna dyskusja może rozpraszać uwagę kierowcy i doprowadzić do niebezpiecznej kolizji.

Według danych statystycznych do wypadków z winy kierowcy najczęściej przyczyniają się osoby w wieku 25-39 lat. Natomiast w przypadku zdarzeń drogowych wywoływanych przez nieprawidłowe zachowania pieszych sprawcą są najczęściej osoby w wieku 40-59 lat. Bez względu na wiek i punkt widzenia warto stosować się do zasad ruchu drogowego, by uniknąć potencjalnie groźnych sytuacji na drodze.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 10 miesięcy temu

8
Artykuły Moto Parenting
Moto Parenting

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Ogromny bagażnik samochodowy W tym bagażniku spokojnie zmieszczą się wszystkie niezbędne torby, które chcecie zabrać ze sobą w podróż.

Moto Parenting

Wymiana opon

Wymiana opon

Zmiana opon na letnie Należy pamiętać o zmianie opon. Zimowe opony nagrzewają się szybciej niż letnie, tracąc przez to przyczepność czy wydłużając drogę hamowania.

Moto Parenting

Komfortowa podróż

Komfortowa podróż

Przestronne wnętrze nowego Citroëna C4 Picasso Dzięki zastosowaniu platformy modułowej wnętrze samochodu jest przestronne, co zapewnia komfortową jazdę.

Moto Parenting

Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso

Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso

Sterowaniem za pomocą dotykowego tabletu Sterowanie zestawem głośnomówiącym w nowej wersji Citroëna C4 Picasso jest szybkie i bardzo wygodne.Obsługa klimatyzacji w nowym Citroënie C4 Picasso Dwustrefowa klimatyzacja również jest obsługiwana za pomocą...

Moto Parenting

Auto bezpieczne dla dziecka

Auto bezpieczne dla dziecka

Samochód rodzinny Samochód bezpieczny dla dziecka musi spełniać szereg warunków. Jednym z kluczowych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest stan techniczny auta.

Moto Parenting

Tapicerka - ważna sprawa

- Kupujemy nowy samochód - zadecydowała żona. Rzeczywiście nasze BMW serii 3 ma już kilka lat - był to ukochany samochód, kiedy zaczynaliśmy życie małżeńskie. Teraz jesteśmy rodzicami Jasia (7 lat) i Małgosi (4 lata). Wszyscy uwielbiamy aktywnie spędzać...

Moto Parenting

Wybór używanego kombi dla rodziny

przypadku zapewniają znaczną ilość miejsca – zarówno dla pasażerów, jak i na bagaż. Następnym atutem opisywanych przez nas aut są koszty. Kompaktowe

Moto Parenting

Bezpieczna jazda jesienią

Pogoda nie daje się nam jeszcze we znaki, ale nie sposób nie zauważyć, że jesień zadomowiła się na dobre. Już wkrótce temperatura powietrza zacznie stopniowo spadać, a ciepłe kurtki staną się nieodzowne w chłodne, deszczowe dni. Zmiana aury ma wpływ nie...

Moto Parenting

Jak usunąć brzydkie zapachy z auta?

W samochodzie spędzamy coraz więcej czasu, dlatego warto zadbać o przyjemne warunki do jazdy. Świeży zapach w aucie to podstawa - niestety, nie w każdym samochodzie unosi się woń kwiatów. Jeśli w twoim aucie czuć dym papierosowy, stęchliznę, pleśń lub...