Krwawienie przed porodem

Krwawienie przed porodem jest niepokojącym objawem i wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. Może oznaczać przedwczesne odklejenie się łożyska lub łożysko przodujące. Te powikłania w ciąży są groźne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Żadne krwawienie, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, nie powinno być ignorowane przez kobietę. Wymaga zbadania, co jest jego przyczyną i leczenia, podtrzymania ciąży lub jej zakończenia.

Polecane wideo:

1. Przedwczesne odklejenie się łożyska jako przyczyna krwawienia przed porodem

Przedwczesne odklejenie się łożyska jest jedną z możliwych przyczyn krwawień w ostatnich 12 tygodniach ciąży. Fizjologicznie oddzielenie łożyska powinno nastąpić dopiero w czasie porodu. Jeśli nastąpi wcześniej, w większości przypadków wskazane jest jak najszybsze zakończenie ciąży. Zwykle następuje to dzięki cięciu cesarskiemu.

Krwawieniu może towarzyszyć silny ból brzucha, mdłości i wymioty. Krwawienie z dróg rodnych może przerodzić się w silny krwotok i zagrozić życiu i zdrowiu matki i dziecka. Duża utrata krwi u matki może wywołać niedotlenienie u płodu.

Czynniki zwiększające ryzyko przedwczesnego odklejenia łożyska:

2. Łożysko przodujące jako przyczyna krwawienia przed porodem

Łożysko przodujące jest kolejnym z powikłań ciąży, które wywołują u kobiety krwawienie z dróg rodnych po 24 tygodniu ciąży. Łożysko przodujące może nie wywoływać innych objawów poza krwawieniem. W przypadku łożyska przodującego kobieta krwawi wielokrotnie, początkowo bezboleśnie. Krwawienie z pochwy jest koloru jasnoczerwonego.

Czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się łożyska przodującego:

  • łożysko przodujące w poprzedniej ciąży,
  • wyłyżeczkowanie macicy,
  • wady łożyska takie jak łożysko błoniaste, okienkowate, pierścieniowate,
  • wady wrodzone u płodu,
  • cesarskie cięcie w poprzedniej ciąży,
  • ciąża wielopłodowa,
  • zapłodnienie in vitro,
  • stosowanie narkotyków,
  • palenie w ciąży.

3. Inne przyczyny krwawień przed porodem

Przed samym porodem dochodzi do wypchnięcia z dróg rodnych czopu śluzowego. Może być lekko zabarwiony krwią, ale nie jest to powód do niepokoju. Jest to pierwsza oznaka, że szyjka macicy się rozwiera. W zależności od konkretnego przypadku, rozwieranie się macicy może trwać nawet kilkanaście dni lub kilka godzin.

Innymi przyczynami krwawienia przed porodem mogą być:

W przypadku powyższych powikłań ciąży konieczne jest jak najszybsze badanie ultrasonograficzne oraz interwencja lekarska. W zależności od stanu matki i stopnia rozwoju płodu, stosuje się leczenie zachowawcze lub cesarskie cięcie. Nagłe, obfite krwawienie wymaga jak najszybszej hospitalizacji, szczególnie jeśli objawy sugerują nadmierną utratę krwi (osłabienie, zawroty głowy, pragnienie, omdlenia).

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Przyczyny porodu przedwczesnego
Przyczyny porodu przedwczesnego

Przyczyny przedwczesnego zakończenia ciąży

zmianami zachodzącymi w jej organizmie a tymi, które mogą być oznaką problemu – przedwczesnego zakończenia ciąży. Zagrożenie ciąży poród (...) przedwczesny – szyjka macicy zaczyna się rozwierać pod...

Przyczyny porodu przedwczesnego

Niewydolność cieśniowo-szyjkowa

; uszkodzenie szyjki macicy będące efektem przebytego przedwczesnego porodu, poprzedzonego bezbolesnym rozwarciem szyjki macicy; urazy wynikające (...) Niewydolność cieśniowo-szyjkowa to niezdolność szyjki macicy do utrzymania...

Przyczyny porodu przedwczesnego

Wielowodzie w czasie ciąży

Wielowodzie w czasie ciąży

Wielowodzie w ciąży to sytuacja, gdy ilość wód płodowych otaczających dziecko jest większa niż przewiduje norma. Wielowodzie to powikłanie, które dotyka 1,5% kobiet ciężarnych.

Przyczyny porodu przedwczesnego

Zakażenie wewnątrzmaciczne

. Zakażenie wewnątrzmaciczne w ciąży Zakażenie wewnątrzmaciczne to jedna z najczęstszych powikłań w przebiegu ciąży i przyczyn porodu przedwczesnego. Odpowiada za ok. 50% samoistnych porodów...

Przyczyny porodu przedwczesnego

Wielowodzie

Wielowodzie w ciąży to sytuacja, gdy ilość wód płodowych otaczających dziecko jest większa niż przewiduje norma. Wielowodzie to powikłanie, które dotyka 1,5% kobiet ciężarnych. Nadmierna ilość płynu owodniowego jest często wyznacznikiem pewnych nieprawidłowości...

Objawy poronienia

Krwawienie i ból w ciąży

Krwawienie i ból w ciąży

Jeśli w czasie ciąży pojawia się uporczywy ból a do tego krwawienie, nie należy zwlekać i trzeba udać się do lekarza. Jeśli specjalista stwierdzi

Emocje w ciąży

Obawy przed ciążą i porodem

Obawy przed ciążą i porodem

Ciąża jest dla każdej kobiety wyjątkowa i niezwykła. Z kolei poród często kojarzy się z bólem oraz strachem. Co możesz zrobić, żeby to negatywne uczucie zmienić?

Przyczyny wcześniactwa

Przedterminowy poród

Przedterminowy poród

Poród przed terminem to inaczej poród przedwczesny. Porodem przedwczesnym określa się narodziny dziecka, które następują między 22. i przed ukończonym 37. tygodniem ciąży, czyli przed upływem 259 dnia ciąży.

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie

Bóle porodowe - jak sobie z nimi radzić?

Bóle porodowe - jak sobie z nimi radzić?

niestrawności czy zapalenia woreczka robaczkowego. Innym rodzajem bólu jest także ten sygnalizujący poronienie. Jeśli towarzyszy mu także krwawienie