Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Krwawienie dokomorowe

Krwawienia dokomorowe pojawiają się u wcześniaków lub noworodków donoszonych. Szczególnie narażone są noworodki urodzone przed 32. tygodniem ciąży. Pojawiają się w pierwszej dobie po urodzeniu, chociaż zdarzają się przypadki ujawnienia się ich do 7 dnia po porodzie. Wyróżniamy cztery stopnie krwawienia dokomorowego. Im cięższy typ krwawienia, tym poważniejsze powikłania. Objawy krwawienia dokomorowego różnią się u wcześniaków i noworodków donoszonych. Wylew dokomorowy ma swoją przyczynę w niedostatecznie rozwiniętych naczyniach krwionośnych dziecka i ubogich zapasach witaminy K. Krwawienie do komór rozpoznawane jest na podstawie badania USG przezciemiączkowego.

Polecane wideo:

Przyczyny krwawienia dokomorowego

Krwawienie dokomorowe dotyczy w głównej mierze wcześniaków, a szczególnie tych, które przyszły na świat przed 32 tygodniem ciąży. Może pojawić się także u dzieci z małą masą urodzeniową. Jego przyczyną jest niedojrzałość i kruchość naczyń krwionośnych wcześniaków oraz niedobór, odpowiadającej za krzepnięcie krwi, witaminy K. Bowiem dopiero po 34 tygodniu ciąży warstwa macierzysta z naczyniami krwionośnymi odpowiednio dojrzewa, przez co naczynia nabierają odpowiedniej elastyczności. W przypadku noworodków donoszonych, tzn. urodzonych między 37. a 42. tygodniem ciąży, wylew krwi do komór mózgumoże czasami także się pojawić. Wtedy przyczyna może być związana z:

 • obecnością przetrwałej warstwy macierzystej,
 • malformacją naczyniową,
 • splotem naczyniowym,
 • brakiem odpowiedniej suplementacji witaminy K po porodzie.

Czynnikami ryzyka krwawień dokomorowych wcześniaków należą:

 • posocznica,
 • bezdech,
 • choroby serca, np. niewydolność mięśnia sercowego,
 • sztuczna wentylacja.

Rodzaje i powikłania krwawień dokomorowych

Wyróżniamy cztery stopnie krwawienia dokomorowego wg Papille'a:

 • Stopień I – jest to krwawienie podwyściółkowe, charakteryzujące się obecnością niewielkiej krwi pod wyściółką. Takie krwawienie ustępuje samoistnie i brak jest powikłań z nim związanych.
 • Stopień II – to krwawienie dokomorowe bez poszerzenia komór. W tym przypadku niewielka ilość krwi dostaje się do komór mózgu, ale nie jest to niebezpieczne dla dziecka, ponieważ z czasem krew ulega resorpcji. Także z tym krwawieniem nie są związane żadne powikłania.
 • Stopień III - krwawienie dokomorowe z poszerzeniem światła komór. Tego typu krwawienie związane jest już z obecnością dużej ilości krwi w komorach mózgu, co powoduje ich znaczne poszerzenie. Krew w pewnym stopniu ulega resorpcji, ale ze względu na jej dużą ilość, następuje zaburzenie funkcjonowania układu krążenia wokół mózgu i resorpcji ulega także płyn mózgowo-rdzeniowy. W wyniku tego dochodzi do zaburzeń rozwojowych dziecka. Pojawia się również wodogłowie pokrwotoczne.
 • Stopień IV - krwawienie dokomorowe oraz do tkanki mózgu (krwawienie wewnątrzczaszkowe). Ten typ krwawienia objawia się obecnością krwi w komorach oraz bezpośrednim krwawieniu do tkanki mózgowej. Jest to najgorsza postać krwawienia dokomorowego i w 80-90% kończy się śmiercią dziecka. W przypadku przeżycia wcześniaka pojawiają się u niego zaburzenia rozwojowe oraz trwałe uszkodzenie mózgu.

Do schorzeń mogących ujawnić się u wcześniaka, przy zdiagnozowanym III lub IV stopniu krwawienia dokomorowego, zaliczamy:

 • leukomalacja okołokomorowa - rozmiękanie istoty białej mózgu i powstawanie jam w obrębie tkanki mózgowej,
 • padaczka,
 • postać kurczowa dziecięcego porażenia mózgowego,
 • zaburzenia rozwojowe,
 • zanurzenia widzenia, słuchu,
 • zaniki podkorowe oraz poszerzenie komór mózgu.

Objawy krwawienia dokomorowego

Objawy związane z wylewem dokomorowym mogą być różnie nasilone, w zależności od zdiagnozowanego stopnia krwawienia. Najbardziej wyraźne są w III i IV stopniu. Różnią się także nieco u wcześniaka i noworodka donoszonego.
Objawy u wcześniaka:

 • zaburzenia krążenia mózgowego,
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia oddychania,
 • wzmożone napięcie mięśniowe,
 • zmniejszona lub zwiększona pobudliwość,
 • szeroko otwarte oczy,
 • tzw. „krzyk mózgowy”,
 • czasami drżenie rąk lub drgawki.

Objawy u noworodków donoszonych:

 • zmniejszona ruchliwość,
 • słabe napięcie mięśniowe,
 • nudności, wymioty, wzdęcia, niedrożność porażenna jelit,
 • napadowy bezdech,
 • sinica,
 • obrzęki.

Diagnostyka krwawienia dokomorowego

Wszystkie dzieci urodzone przed 32. tygodnie ciąży zostają badane na obecność krwawienia do komór mózgu. Do podstawowego badania diagnostycznego zaliczamy badanie USG centralnego układu nerwowego (ultrasonografia przezciemiączkowa).
Postępowanie przy wykryciu krwawienia dokomorowego polega na umieszczeniu wcześniaka w inkubatorze. Należy zapewnić dziecku spokój, a w przypadku nadpobudliwości dziecka podać odpowiednie środki uspokajające, ponieważ nadmierny ruch, wstrząsy, zmiana położenia może spowodować pogorszenie ich stanu. Wykonywane są zabiegi, które umożliwiają wyprowadzenie dziecka ze stanu zagrożenia życia. Regulowana jest gospodarka wodno – elektrolitowa.

Polecane wideo:

Bibliografia

 • Szczapa J. (red), Podstawy neonatologii. Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2008. ISBN 978-83-200-3456-1.
Marta Bednarska, ponad rok temu
Komentarze

dyskusje na forum

Skret jaderka

~Zaniepokojona Mama • ostatni post 2 miesiące temu

1
Artykuły Krwawienie dokomorowe
Krwawienie dokomorowe

Wodogłowie pokrwotoczne

, szczególnie u niemowląt i dzieci, ale możliwe jest także u dorosłych pacjentów. Jego przyczyną jest również krwawienie dokomorowe (...) (wodogłowie po krwotoku może pojawić się także u osób dorosłych, pod wpływem krwawienia dokomorowego, wywołanego na przykład urazem głowy). U wcześniaka, szczególnie z niską wagą urodzeniową, a więc jeszcze niedojrzałego, może dojść do uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. Te uszkodzenia mogą doprowadzić, także w późniejszym czasie, do krwawień dokomorowych lub okołokomorowych, które mogą wywołać wodogłowie u noworodka. Nadmiar płynu nie może być wchłonięty, co prowadzi do gromadzenia się go w komorach mózgu. Przeżywalność dzieci, także urodzonych o wiele za wcześnie, wzrosła wraz z postępem medycyny. Jednak z przeżywalnością niedojrzałych dzieci wiąże się większe ryzyko pojawienia się uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, a także np. oczu (retinopatia wcześniacza) czy płuc (które prowadzą do częstych zapaleń płuc u noworodków, a szczególnie wcześniaków). Przebieg wodogłowia pokrwotocznego Najpierw w mózgu dziecka dochodzi do krwawienia do komór mózgu lub w ich okolicach. Po około dwóch tygodniach pojawia się efekt poszerzenia się komór mózgu. Główka dziecka może się powiększać. Dzieje się tak ze względu na to, że czaszka noworodka nie jest jeszcze całkowicie sztywna, a ciemiączko jest jeszcze nieskostniałe. Zwiększenie się ciśnienia śródczaszkowego i poszerzenie komór mózgu może ustąpić lub prowadzić do ciasnoty wewnątrzczaszkowej i pojawienia się charakterystycznych objawów wodogłowia (u osób dorosłych dochodzi tylko do zwiększenia ciśnienia śródczaszkowego, czaszka się nie powiększa ze względu na to, że jest już całkowicie skostniała). Objawy wodogłowia pokrwotocznego u noworodków to: duża lub zbyt szybko rosnąca głowa, ciemiączko jest wypukłe i twarde w dotyku, wymioty, rozdrażnienie, brak apetytu, trudności w patrzeniu do góry. Leczenie wodogłowia pokrwotocznego Istnieją metody farmakologiczne leczenia wodogłowia, jednak mają one dość niską skuteczność, szczególnie jeśli wodogłowie następuje szybko i gwałtownie. Oprócz tego, niosą one za sobą pewne ryzyko zaburzeń oddychania i pojawienia się kwasicy metabolicznej, co jest szczególnie niebezpieczne dla wcześniaków. Tymczasowym sposobem na odbarczenie wodogłowia (czyli pozbycia się nadmiaru płynu z mózgu) jest zewnętrzny drenaż komorowy lub podskórny zbiornik (zbiornik Rickhama) połączony do układu komorowego. Permanentną formą leczenia jest założenie zastawki komorowo-otrzewnowej. Polega ona na odprowadzaniu nadmiaru płynu z komory mózgu do jamy otrzewnej. Ten zabieg lepiej jest odłożyć nieco w czasie, gdyż im mniejsze dziecko, tym większe ryzyko powikłań. Dodatkowo stosuje się także leczenie endoskopowe.

Krwawienie dokomorowe

USG przezciemiączkowe

oddychania, ale także np. (rzadziej występujący) krwotok dokomorowy. Oprócz tego u wcześniaków oraz u dzieci z bardzo dużą masą urodzeniową może wystąpić (...) objawów sugerujących schorzenia neurologiczne. Tego rodzaju USG jest bardzo przydatne w wykrywaniu krwawień wewnątrz mózgu, wodogłowia, guzów mózgu

Plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie

Jeśli w czasie ciąży nieoczekiwanie pojawi się krwawienie z dróg rodnych, takiego stanu nie można pod żadnym pozorem bagatelizować. Niewskazane (...) udanie się na izbę przyjęć w szpitalu, na oddział ginekologiczny. Przyczyny krwawienia mogą być różne w zależności od przypadku. Powodem

Choroby i dolegliwości w ciąży

Ciąża a bóle brzucha

Ciąża a bóle brzucha

Delikatne skurcze i bolesność brzucha jest spowodowane rozciąganiem wiązadeł powiększającej się macicy. Dopóki skurcze nie są ostre i nie towarzyszy im krwawienie, to nie ma powodu do zmartwienia.

Objawy poronienia

Objawy świadczące o ciąży pozamacicznej

Objawy świadczące o ciąży pozamacicznej

Na początku kobieta doświadczy objawów charakterystycznych dla prawidłowej ciąży - nie pojawi się krwawienie miesiączkowe, odczuje natomiast ból piersi, nudności i zmęczenie.

Objawy poronienia

Krwawienie i ból w ciąży

Krwawienie i ból w ciąży

Jeśli w czasie ciąży pojawia się uporczywy ból a do tego krwawienie, nie należy zwlekać i trzeba udać się do lekarza. Jeśli specjalista stwierdzi

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie

Okres po porodzie

Okres po porodzie

Aby monitorować swoją płodność po porodzie, można zdecydować się na obserwację śluzu szyjkowego i temperatury ciała.

Objawy poronienia

Nie lekceważ tych objawów - mogą wskazywać na poronienie

Nie lekceważ tych objawów - mogą wskazywać na poronienie

lub zminimalizować ryzyko ewentualnego poronienia. Zaniepokoić powinno nas przede wszystkim krwawienie - niezależnie od tego czy jest obfite (...) tzw. poronienia w toku, do którego może dojść, kiedy zignorujemy objawy poronienia zagrażającego. Poza obfitym krwawieniem wskazuje na nie silny

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie

Bóle porodowe - jak sobie z nimi radzić?

Bóle porodowe - jak sobie z nimi radzić?

niestrawności czy zapalenia woreczka robaczkowego. Innym rodzajem bólu jest także ten sygnalizujący poronienie. Jeśli towarzyszy mu także krwawienie

Zdrowie kobiety

7 pytań, które wstydzisz się zadać ginekologowi

7 pytań, które wstydzisz się zadać ginekologowi

właściwej diagnozy, co może mieć fatalne skutki w przyszłości.Czy obfite krwawienie miesiączkowe to powód do niepokoju? Bez względu na to, w jakim jesteś (...) wieku, obfite krwawienie podczas miesiączki nie jest prawidłowym zjawiskiem. Średnia utrata krwi w czasie całego okresu miesiączkowego (zazwyczaj od 3