Krwawienia z nosa u dzieci – przyczyny i postępowanie

Krwawienie z nosa dziecka zawsze budzi niepokój rodzica. Jest to jednak stosunkowo często występujący objaw u dzieci, rzadko sugerujący poważne choroby.

W zdecydowanej większości przypadków krwawienie z nosa pojawia się w przebiegu przeziębienia i grypy. Spowodować je może katar lub intensywny kaszel.

Polecane wideo:

Krwawienie z nosa wiązać należy również z plamką Kiesselbacha. To skupisko naczyń krwionośnych, które znajduje się w przednim odcinku przegrody nosa. Jeśli dojdzie do uszkodzenia błony śluzowej w ich pobliżu, np. w wyniku urazu, włożenia do nosa ciała obcego, wówczas dojść może do wycieku krwi z nosa.

Objaw ten może również pojawić się w przebiegu przeziębienia i zapalenia zatok. W chwili kataru błona śluzowa jest przekrwiona, wówczas łatwiej o przerwanie delikatnych naczynek. Mogą one pękać pod wpływem intensywnego wydmuchiwania nosa.

Krwawienie z nosa może również towarzyszyć kaszlowi. Gwałtowny wzrost ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych prowadzi do ich uszkodzenia.

Przyczyną krwawień z nosa mogą być ponadto:

  • zmiany hormonalne (zwłaszcza u nastolatków),
  • wada budowy przegrody nosa,
  • przerost migdałka,
  • polip nosa,
  • uraz mechaniczny (uderzenie),
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • stosowanie środków, które zmniejszają krzepliwość krwi (np. salicylanów),
  • niedobór witamin, zwłaszcza witaminy C.

W okresie jesienno-zimowym krwawienie z nosa może być spowodowane wysuszeniem śluzówki. Błona śluzowa nosa nie jest wówczas odpowiednio nawilżona. Problem powinien zostać wyeliminowany z chwilą nawilżenia powietrza. Warto też utrzymywać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, która powinna oscylować wokół 20°C.

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos

Zatkany nos utrudnia ci życie? Wiele produktów w opisie na ulotce zapewnia, że pozwoli ci pozbyć się tego problemu, jednak mało z nich faktycznie jest...

Krwawienie z nosa u dziecka – postępowanie

Jeśli krew wydobywa z nosa powoli, w niewielkiej ilości, wówczas trzeba posadzić dziecko i pochylić mu głowę do przodu. Krew będzie swobodnie wypływać z nosa.

Przechylenie głowy do tyłu grozi zachłyśnięciem lub wymiotami.

Gdy krwawienie ustąpi, należy poprosić dziecko o delikatne wydmuchanie nosa. W ten sposób usunięte z niego zostaną skrzepy.

Nie wolno niczego wkładać do nosa dziecka ani stosować żadnych maści. Maluch powinien przez następnych kilka godzin unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Krwawienie z nosa – kiedy iść do lekarza?

Jednorazowe wystąpienie krwawienia z nosa nie powinno budzić niepokoju, jednak jeśli będzie się ono powtarzać, wówczas wizyta u lekarza jest konieczna (można od razu udać się do laryngologa). Specjalista zleci najpewniej wykonanie podstawowych badań (krzepliwość krwi) i zapyta rodzica o ostatnio podawane dziecku leki.

Stosunkowo rzadko konieczna jest interwencja chirurgiczna. Jest to niezbędne, gdy doszło do odwarstwienia błony śluzowej lub trzeba usunąć jej fragment. Gdy krwawienie jest obfite, trzeba wykonać tamponadę przednią lub tylną nosa.

Krwawienie z nosa nie zawsze związane jest z chorobami laryngologicznymi. Może mieć ono związek z dolegliwościami przebiegającymi z zaburzeniami krzepnięcia krwi, tj. niedobór płytek krwi, hemofilia. Bardzo rzadko objaw ten wskazuje na łagodne lub złośliwe nowotwory miejscowe w obrębie nosa i zatok przynosowych.

Do specjalisty należy się zgłosić również wówczas, gdy krwawienie z nosa jest wynikiem urazu. Mogło bowiem dojść do pęknięcia lub złamania kości w obrębie nosa.

W zdecydowanej większości przypadków krwawienie z nosa ma charakter jednorazowy i nie wymaga diagnostyki ani leczenia. Należy jednak wiedzieć, co mogło go spowodować, i co najważniejsze – jak udzielić pierwszej pomocy.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...