Krup – objawy, leczenie i profilaktyka

Krup (podgłośniowe zapalenie krtani, dławiec rzekomy) to często diagnozowana choroba wieku dziecięcego. Wywołują ją wirusy, a chorobie towarzyszy szczekający kaszel.

Na krup najczęściej chorują dzieci między 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Dolegliwość ta niezwykle rzadko diagnozowana jest u nastolatków i praktycznie nie występuje u osób dorosłych.

Polecane wideo:

Podgłośniowe zapalenie krtani w większości przypadków wywołują wirusy, a choroba szerzy się drogą kropelkową.

Krup – objawy i rozpoznanie

Charakterystycznym objawem tej dziecięcej choroby jest kaszel, który opisać można jako „szczekający”. Pojawia się nagle, najczęściej w nocy, i wówczas też się nasila, utrudniając oddychanie.

Chorobie towarzyszyć może świst krtaniowy (dźwięk, który słyszy się przy oddychaniu). Oddech jest płytki, świszczący (stridor). Dziecko może mieć problem ze złapaniem powietrza, bo utrudnia mu to opuchnięte i zwężone gardło.

W przebiegu krupu pojawić się mogą ponadto objawy, takie jak: chrypka, katar, trudności z połykaniem i zaciąganie międzyżebrzy.

W większości przypadków krup mija samoistnie w ciągu dwóch dni (czasem jednak infekcja trwa dłużej). Choroba ma łagodny przebieg i rzadko daje powikłania.

Objawy krupu są na tyle charakterystyczne, że w celu postawienia diagnozy nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań.

Lekarze do klasyfikowania stopnia krupu używają skalę Westleya. Obejmuje ona pięć czynników: poziom świadomości, sinica, świst krtaniowy, wdech i zaciąganie klatki piersiowej. Końcowy wynik wskazuje na postać krupu: łagodną, umiarkowaną, ciężką i powiązaną z możliwością wystąpienia niewydolności oddechowej.

W 85 proc. przypadków krup u dzieci ma przebieg łagodny.

Chorobę różnicuje się z zapaleniem nagłośni, bakteryjnym zapaleniem tchawicy oraz obrzękiem naczynioruchowym. Konieczne jest również wykluczenie obecności ciała obcego w drogach oddechowych.

Krup – jak pomóc dziecku?

Objawy krupu potrafią wprawić rodzica w przerażenie. Dziecko kaszle, nie może złapać oddechu, a jego płacz dodatkowo nasila problemy. I stąd konieczne jest uspokojenie pociechy, co wymaga od opiekunów dużego opanowania.

Dziecku nie powinno się podawać leków przeciwkaszlowych. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wyprowadzenie malucha do zimnego pomieszczenia, a zimą – wyjście na balkon lub do ogrodu. Można również stanąć z pociechą przed otwartym oknem. Latem oddech pomoże złapać wdychanie powietrza z zamrażalnika.

W przypadku łagodzenia objawów krupu istotne jest bowiem zimne i suche powietrze. Zmniejsza ono obrzęk krtani i sprawia, że dziecku łatwiej oddychać.

Jeśli jednak to nie pomaga, a panika dziecka narasta, konieczne jest wezwanie pogotowia.

Specjaliści w takiej sytuacji najczęściej aplikują małym pacjentom sterydy, np. deksametazon i budezonid. W zdecydowanej większości przypadków przynosi to znaczącą poprawę i dziecko nie musi być hospitalizowane.

W leczeniu krupu nie stosuje się antybiotyków.

Krup – profilaktyka

Niektóre źródła podają, że w profilaktyce krupu szczególne znaczenie ma szczepienie przeciw grypie i błonicy.

Krup atakuje najczęściej jesienią i wczesną wiosną. By zapobiec infekcji ważne jest wietrzenie mieszkania (zwłaszcza przed snem), nie przegrzewanie dziecka i dbanie o odporność całej rodziny. W mieszkaniu temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza, a maluch powinien regularnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 3 dni temu

1

Jedzenie

aga2410 • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Maluch
Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

Czego unikać, by mieć energię? Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu z nas jada na śniadanie produkty, które działają wręcz przeciwnie Zabierają energię, siłę do działania, powodują zmęczenie....

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

Zioła jakie należy stosować zimą

Zioła jakie należy stosować zimą

Lecznicze działanie ziół Czystek, kwiat lipy, a może rumianek? Jakie zioła zimą należy stosować? Które podać dziecku? Ich lecznicze działanie jest znane od wieków. Działają napotnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Pomogą w czasie przeziębienie, wspomogą...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...