Krup – objawy, leczenie i profilaktyka

Krup (podgłośniowe zapalenie krtani, dławiec rzekomy) to często diagnozowana choroba wieku dziecięcego. Wywołują ją wirusy, a chorobie towarzyszy szczekający kaszel.

Na krup najczęściej chorują dzieci między 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Dolegliwość ta niezwykle rzadko diagnozowana jest u nastolatków i praktycznie nie występuje u osób dorosłych.

Polecane wideo:

Podgłośniowe zapalenie krtani w większości przypadków wywołują wirusy, a choroba szerzy się drogą kropelkową.

Krup – objawy i rozpoznanie

Charakterystycznym objawem tej dziecięcej choroby jest kaszel, który opisać można jako „szczekający”. Pojawia się nagle, najczęściej w nocy, i wówczas też się nasila, utrudniając oddychanie.

Chorobie towarzyszyć może świst krtaniowy (dźwięk, który słyszy się przy oddychaniu). Oddech jest płytki, świszczący (stridor). Dziecko może mieć problem ze złapaniem powietrza, bo utrudnia mu to opuchnięte i zwężone gardło.

W przebiegu krupu pojawić się mogą ponadto objawy, takie jak: chrypka, katar, trudności z połykaniem i zaciąganie międzyżebrzy.

W większości przypadków krup mija samoistnie w ciągu dwóch dni (czasem jednak infekcja trwa dłużej). Choroba ma łagodny przebieg i rzadko daje powikłania.

Objawy krupu są na tyle charakterystyczne, że w celu postawienia diagnozy nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań.

Lekarze do klasyfikowania stopnia krupu używają skalę Westleya. Obejmuje ona pięć czynników: poziom świadomości, sinica, świst krtaniowy, wdech i zaciąganie klatki piersiowej. Końcowy wynik wskazuje na postać krupu: łagodną, umiarkowaną, ciężką i powiązaną z możliwością wystąpienia niewydolności oddechowej.

W 85 proc. przypadków krup u dzieci ma przebieg łagodny.

Chorobę różnicuje się z zapaleniem nagłośni, bakteryjnym zapaleniem tchawicy oraz obrzękiem naczynioruchowym. Konieczne jest również wykluczenie obecności ciała obcego w drogach oddechowych.

Krup – jak pomóc dziecku?

Objawy krupu potrafią wprawić rodzica w przerażenie. Dziecko kaszle, nie może złapać oddechu, a jego płacz dodatkowo nasila problemy. I stąd konieczne jest uspokojenie pociechy, co wymaga od opiekunów dużego opanowania.

Dziecku nie powinno się podawać leków przeciwkaszlowych. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wyprowadzenie malucha do zimnego pomieszczenia, a zimą – wyjście na balkon lub do ogrodu. Można również stanąć z pociechą przed otwartym oknem. Latem oddech pomoże złapać wdychanie powietrza z zamrażalnika.

W przypadku łagodzenia objawów krupu istotne jest bowiem zimne i suche powietrze. Zmniejsza ono obrzęk krtani i sprawia, że dziecku łatwiej oddychać.

Jeśli jednak to nie pomaga, a panika dziecka narasta, konieczne jest wezwanie pogotowia.

Specjaliści w takiej sytuacji najczęściej aplikują małym pacjentom sterydy, np. deksametazon i budezonid. W zdecydowanej większości przypadków przynosi to znaczącą poprawę i dziecko nie musi być hospitalizowane.

W leczeniu krupu nie stosuje się antybiotyków.

Krup – profilaktyka

Niektóre źródła podają, że w profilaktyce krupu szczególne znaczenie ma szczepienie przeciw grypie i błonicy.

Krup atakuje najczęściej jesienią i wczesną wiosną. By zapobiec infekcji ważne jest wietrzenie mieszkania (zwłaszcza przed snem), nie przegrzewanie dziecka i dbanie o odporność całej rodziny. W mieszkaniu temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza, a maluch powinien regularnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...