Komu jest potrzebny smoczek?

Płacz to najbardziej przykry dźwięk dla rodziców. Potrafi wzbudzać skrajne emocje. Bardzo trudno się do niego przyzwyczaić i dlatego poszukuje się skutecznych sposobów, by było go jak najmniej. W przypadku małych dzieci w takich sytuacjach na ratunek przychodzi smoczek. Pytanie tylko, komu on tak naprawdę jest potrzebny?

W jaki sposób oduczyć dziecko używania smoczka?

Wielu rodziców zastanawia się, jak oduczyć dziecko korzystania ze smoczka. Jeśli dziecko ma mniej niż 18 miesięcy, a sam smoczek zdaje się nie mieć negatywnego...

Ze smoczkiem w buzi

Dopóki maluszek jest mały, leży w łóżeczku czy wózeczku, to jego widok z tzw. dydusiem w buzi prawie nikogo nie razi. Rozmiary i kształty smoczków są tak różnorodne, że wręcz zachęcają po ich sięgnięcie. Pomysł jego wykorzystania pojawia się w sposób najbardziej naturalny, gdy:

Polecane wideo:

  1. Dziecko traktuje pierś mamy nie tylko jako pokarm, ale także jako chęć zaspokojenia potrzeby ssania.
  2. Dziecko jest z natury niespokojne, dużo płacze.
  3. Dziecko ma problemy ze spokojnym snem, często się wybudza, by choć trochę possać pierś mamy.

Matka, aby móc odpocząć lub wykonać inną czynność niż karmienie, sięga po smoczek. Nie zawsze na początku macierzyństwa wszystko układa się idealnie i bywają chwile nadmiernego zmęczenia. Dlatego też smoczek w takich sytuacjach okazuje się idealnym pomysłem.

Ząbkowanie – to też dobry pretekst

Jako kolejny powód kupowania smoczków dla kilkumiesięcznych dzieci zaliczyć można ząbkowanie. Potrafi ono być trudne nie tylko dla dziecka, ale także dla jego opiekunów. Dziecko bywa w tym czasie bardzo marudne, płaczące, wkłada wszystko do buzi. To prowadzi do trudności ze snem i nierzadko konieczności częstszego ssania.

Smoczek okazuje się wówczas idealnym rozwiązaniem. Rodzice i opiekunowie, najczęściej zmęczeni trudną sytuacją, podają dziecku smoczek i liczą, że choć na dłuższą chwilę odpoczną.

Smoczkowa więź

W przypadku niemowlaków i kilkumiesięcznych dzieci smoczek w buzi nikomu nie przeszkadza i nie powoduje skrajnych emocji. Widok dzieci kilkuletnich, samodzielnie biegających i poznających świat ze smoczkiem sprawia, że rodzice słyszą różne niepochlebne lub doradcze opinie.

Rezygnacja ze smoczka w życiu dziecka bywa trudną przeprawą, wymagającą różnorodnych pomysłów i anielskiej cierpliwości. Okazuje się, że dziecko ma trudności z zaśnięciem, często sięga po niego w czasie wyjazdów, w nowych miejscach, gdy poznaje nowych ludzi, podczas doznanego bólu etc. Są to sytuacje, które wzbudzają  stres i niepokój u dziecka. Smoczek staje się wówczas pocieszycielem i rzeczą niezbędną.

W wieku kilku lat rodzice z różnych względów decydują się na odzwyczajenie dziecka od używania smoczka. Reakcja malucha na brak bliskiej mu rzeczy potrafi być różna, najczęściej niestety bardzo ciężka, poparta ogromnym płaczem, niespokojem i częstymi pobudkami.

Komu ten smoczek jest potrzebny?

Podsumowując powyższe przykłady, można wysnuć wniosek, że osobami, którym najbardziej potrzebny jest wynalazek w postaci smoczka, są rodzice i opiekunowie dziecka. Kupują go i podają maluszkowi z powodu:

  • nadmiernego zmęczenia w pierwszych dniach/tygodniach pobytu dziecka w ich życiu,
  • braku szybkiego i skutecznego pomysłu na ciężki do wytrzymania płacz dziecka,
  • poszukiwania skutecznego sposobu na trudne objawy ząbkowania u maluszka,
  • znalezienia chwili spokoju w ciągu dnia, podczas drzemek i snu dziecka.

Jak widać, powody potrafią być różne i zapewne tyle, ile rodziców, tyle indywidualnych decyzji, by kupić smoczek. Konsekwencje zbyt długiego jego używania są różne – od zbyt silnego emocjonalnego związania dziecka z tym przedmiotem, po problemy z uzębieniem, poprawnością w wymowie i wiele innych.

Dlatego też warto zawsze kilka razy przemyśleć chęć podania dziecku smoczka. A jeżeli już do tego dochodzi, korzystajmy z niego w bardzo rzadkich sytuacjach, tak by ograniczyć i zminimalizować emocjonalną zależność, jaką smoczek potrafi u dziecka wzbudzić.

Urszula Rogalska, ponad rok temu

Rozwój niemowlęcia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt to bardzo silny odruch, który pojawia się już w życiu płodowym. Dziecko zaczyna chwytać już w jedenastym tygodniu po zapłodnieniu.

Rozwój niemowlęcia

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Połączone siostry Maria Clara i Maria Eduarda to bliźniaczki syjamskie z Salvadoru w Brazylii. Na zdjęciu mają trzy miesiące i wciąż są połączone. Lekarzom udało się je rozdzielić, a ich niezwykłą historię przedstawił na zdjęciach fotograf Mateus André....

Rozwój niemowlęcia

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Karmienie piersią Karmienie piersią ma wiele zalet, włącznie z ochroną przed chorobami i wzmocnieniem układu odpornościowego. Badania naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazały, że dzieci, które były karmione w ten sposób, miały...

Rozwój niemowlęcia

Raczkujący niemowlak

Raczkujący niemowlak

Raczkowanie niemowląt to pierwszy krok do większej samodzielności naszego szkraba. Raczkowanie u dzieci może zacząć się już po pół roku życia malucha, chociaż są dzieci 12-miesięczne, które dopiero zaczynają raczkować.

Rozwój niemowlęcia

Jak przygotować dom na raczkowanie dziecka?

W domu, w którym mieszka raczkujące dziecko, trzeba uważać szczególnie na schody. Stosujmy barierki, żeby dziecko nie spadło. Należały zabezpieczyć odpowiednio kontakty i kanty mebli. Dla malucha niebezpiecznie mogą być także środki czystości. Zobacz,...

Rozwój niemowlęcia

Dobry sposób na porozumienie z niemowlakiem

Dobry sposób na porozumienie z niemowlakiem

Początki bycia mamą to przede wszystkim poszukiwanie tajnego szyfru w celu jak najlepszego porozumienia się z niemowlakiem. Wielką radością stają się pierwsze **próby gaworzenia** czy wydobywania dźwięków przez nasze dziecko. Jednak zanim zostaną one...

Rozwój niemowlęcia

Jak oduczyć dziecko korzystania ze smoczka?

Kiedy "odsmoczkować" dziecko? Czy planować, czy też może poczekać na jakąś okazję, aby przestać dawać dziecku smoczek? Może wyjazd czy zmiana miejsca będzie dobrym pomysłem?  

Rozwój niemowlęcia

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Najczęstsze błędy młodych rodziców Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój (...) , jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz, jakie pomyłki zdarzają się najczęściej?...