Komu jest potrzebny smoczek?

Płacz to najbardziej przykry dźwięk dla rodziców. Potrafi wzbudzać skrajne emocje. Bardzo trudno się do niego przyzwyczaić i dlatego poszukuje się skutecznych sposobów, by było go jak najmniej. W przypadku małych dzieci w takich sytuacjach na ratunek przychodzi smoczek. Pytanie tylko, komu on tak naprawdę jest potrzebny?

Polecane wideo:

W jaki sposób oduczyć dziecko używania smoczka?

Wielu rodziców zastanawia się, jak oduczyć dziecko korzystania ze smoczka. Jeśli dziecko ma mniej niż 18 miesięcy, a sam smoczek zdaje się nie mieć...

1. Ze smoczkiem w buzi

Dopóki maluszek jest mały, leży w łóżeczku czy wózeczku, to jego widok z tzw. dydusiem w buzi prawie nikogo nie razi. Rozmiary i kształty smoczków są tak różnorodne, że wręcz zachęcają po ich sięgnięcie. Pomysł jego wykorzystania pojawia się w sposób najbardziej naturalny, gdy:

  1. Dziecko traktuje pierś mamy nie tylko jako pokarm, ale także jako chęć zaspokojenia potrzeby ssania.
  2. Dziecko jest z natury niespokojne, dużo płacze.
  3. Dziecko ma problemy ze spokojnym snem, często się wybudza, by choć trochę possać pierś mamy.

Matka, aby móc odpocząć lub wykonać inną czynność niż karmienie, sięga po smoczek. Nie zawsze na początku macierzyństwa wszystko układa się idealnie i bywają chwile nadmiernego zmęczenia. Dlatego też smoczek w takich sytuacjach okazuje się idealnym pomysłem.

2. Ząbkowanie – to też dobry pretekst

Jako kolejny powód kupowania smoczków dla kilkumiesięcznych dzieci zaliczyć można ząbkowanie. Potrafi ono być trudne nie tylko dla dziecka, ale także dla jego opiekunów. Dziecko bywa w tym czasie bardzo marudne, płaczące, wkłada wszystko do buzi. To prowadzi do trudności ze snem i nierzadko konieczności częstszego ssania.

Smoczek okazuje się wówczas idealnym rozwiązaniem. Rodzice i opiekunowie, najczęściej zmęczeni trudną sytuacją, podają dziecku smoczek i liczą, że choć na dłuższą chwilę odpoczną.

3. Smoczkowa więź

W przypadku niemowlaków i kilkumiesięcznych dzieci smoczek w buzi nikomu nie przeszkadza i nie powoduje skrajnych emocji. Widok dzieci kilkuletnich, samodzielnie biegających i poznających świat ze smoczkiem sprawia, że rodzice słyszą różne niepochlebne lub doradcze opinie.

Rezygnacja ze smoczka w życiu dziecka bywa trudną przeprawą, wymagającą różnorodnych pomysłów i anielskiej cierpliwości. Okazuje się, że dziecko ma trudności z zaśnięciem, często sięga po niego w czasie wyjazdów, w nowych miejscach, gdy poznaje nowych ludzi, podczas doznanego bólu etc. Są to sytuacje, które wzbudzają  stres i niepokój u dziecka. Smoczek staje się wówczas pocieszycielem i rzeczą niezbędną.

W wieku kilku lat rodzice z różnych względów decydują się na odzwyczajenie dziecka od używania smoczka. Reakcja malucha na brak bliskiej mu rzeczy potrafi być różna, najczęściej niestety bardzo ciężka, poparta ogromnym płaczem, niespokojem i częstymi pobudkami.

4. Komu ten smoczek jest potrzebny?

Podsumowując powyższe przykłady, można wysnuć wniosek, że osobami, którym najbardziej potrzebny jest wynalazek w postaci smoczka, są rodzice i opiekunowie dziecka. Kupują go i podają maluszkowi z powodu:

  • nadmiernego zmęczenia w pierwszych dniach/tygodniach pobytu dziecka w ich życiu,
  • braku szybkiego i skutecznego pomysłu na ciężki do wytrzymania płacz dziecka,
  • poszukiwania skutecznego sposobu na trudne objawy ząbkowania u maluszka,
  • znalezienia chwili spokoju w ciągu dnia, podczas drzemek i snu dziecka.

Jak widać, powody potrafią być różne i zapewne tyle, ile rodziców, tyle indywidualnych decyzji, by kupić smoczek. Konsekwencje zbyt długiego jego używania są różne – od zbyt silnego emocjonalnego związania dziecka z tym przedmiotem, po problemy z uzębieniem, poprawnością w wymowie i wiele innych.

Dlatego też warto zawsze kilka razy przemyśleć chęć podania dziecku smoczka. A jeżeli już do tego dochodzi, korzystajmy z niego w bardzo rzadkich sytuacjach, tak by ograniczyć i zminimalizować emocjonalną zależność, jaką smoczek potrafi u dziecka wzbudzić.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

aurelia.marczak • ostatni post wczoraj

2
Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Roczne dziecko

Roczne dziecko

Kiedy tylko ujrzysz dwie kreseczki na teście, zastanawiasz się jakie będzie twoje dziecko. Czy będzie podobne do Ciebie, czy do męża, jaki będzie miało kolor oczu i barwę włosów. Zastanawiasz się czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka. Tysiące myśli...

Rozwój niemowlęcia

Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

. Dzieciaki kochają swobodne bieganie bez obuwia, dlatego sprawdź, czy warto im na to pozwalać. Chodzenie boso a rozwój stopy dziecka Od chwili (...) przypominać dorosłą kończynę. To czas, kiedy nic i nikt nie powinno zakłócać...

Rozwój niemowlęcia

Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!

Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!

Któż z nas patrząc na dziecko znajomych nie pomyślał, że jego dziwne zachowanie nie zalicza malucha do najinteligentniejszych istot na ziemi. Ciągłe jedzenie, spanie i bawienie się w kółko jedną, najprostszą zabawką nie może przecież świadczyć o jego...

Rozwój niemowlęcia

Chusty do noszenia dziecka - czego się boimy?

z koniecznością zapewnienia opieki i jedzenia niemowlęciu. Przeobrażenia cywilizacyjne w dużym stopniu zmieniły nasz styl życia popychając nas ku nowoczesnym (...) i konsultacji. Z drugiej jednak strony aktualny stan wiedzy o...

Rozwój niemowlęcia

Jak kwas DHA wpływa na rozwój mózgu dziecka?

Jak kwas DHA wpływa na rozwój mózgu dziecka?

suplementacji diety kobiet karmiących piersią. Kwas DHA ma bowiem korzystny wpływ na rozwój ostrości wzroku u dziecka, a wiele młodych mam doświadcza (...) Ginekologiczne zalecają ciężarnym kobietom suplementację DHA w ilości co...

Rozwój niemowlęcia

Operacja z wykorzystaniem druku 3D uratowała życie chłopcu

Operacja z wykorzystaniem druku 3D uratowała życie chłopcu

Bentley urodził się z przepukliną mózgową. Miał umrzeć godzinę po porodzie. Dziś, gdy mija już siedem miesięcy od jego narodzin, chłopiec jest już po operacji mózgu i rekonstrukcji czaszki. Ma się dobrze. A to wszystko dzięki technologii rodem z filmów...

Rozwój niemowlęcia

Pieluchy ortopedyczne szkodzą - alarmują fizjoterapeuci

Pieluchy ortopedyczne szkodzą - alarmują fizjoterapeuci

. Mają one zapobiegać rozwojowi dysplazji, leczyć ją. Dysplazja - co to jest? Kiedy dziecko ma prawidłowo rozwinięte biodra, głowa kości udowej (...) , jeśli zastosujemy odpowiednią profilaktykę. Szerokie pieluchowanie Aby...

Rozwój niemowlęcia

Zachowanie u niemowlaka

Zachowanie u niemowlaka

Stan w jakim noworodek przychodzi na świat jest informacją o jego rozwoju prenatalnym, doświadczeniach w brzuchu mamy i w okresie okołoporodowym. Ten stan ma ogromne znaczenie na całe życie.