Komplikacje porodu domowego

Komplikacje porodu domowego mogą być bardzo groźne dla zdrowia i życia matki oraz dziecka. Pamiętajmy jednak, że powikłania okołoporodowe mogą się pojawić zarówno w szpitalu, jak i w domu. W przypadku porodu w domu problemem jest brak możliwości szybkiej interwencji lekarskiej lub chirurgicznej, a także mniejsza dokładność w monitorowaniu stanu matki i płodu. Aparatura znajdująca się w szpitalu i obecność lekarzy specjalistów nie zmniejsza znacząco ryzyka pojawienia się powikłań, ale sprawia, że można sobie z nimi poradzić, co w domu byłoby niemożliwe.

Polecane wideo:

Jakie mogą być komplikacje porodu domowego?

Podczas porodu domowego mogą pojawić się takie same problemy i komplikacje, jakie są możliwe w szpitalu u kobiet, których ciąża nie jest zagrożona. Są one nie do przewidzenia, mogą się pojawić mimo dobrych wyników badań prenatalnych i prawidłowego przebiegu ciąży.

Podczas porodu może dojść do zatrzymania akcji porodowej, co wymaga użycia próżniociągu, a nawet cesarskiego cięcia. Szybkie cesarskie cięcie może uratować życie dziecka także w przypadkach, kiedy wokół szyi dziecka owinie się pępowina lub dojdzie do przedwczesnego odklejenia się łożyska. Powikłanie polegające na wrośnięciu łożyska może być leczone tylko w szpitalu i pod znieczuleniem. Interwencja chirurgiczna możliwa tylko w szpitalu. Konieczna jest ona, np. w przypadku pęknięć krocza trzeciego stopnia.

Powikłania okołoporodowe wiążące się ze stanem dziecka mogą być skutecznie leczone w szpitalu za pomocą specjalistycznej aparatury, interwencji chirurgicznych i fachowej pomocy. Opieka doświadczonej położnej nad kobietą rodzącą w domu zmniejsza możliwe powikłania porodu domowego, gdyż jest ona w stanie rozpoznać sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu kobiety i dziecka, odpowiednio szybko zareagować i pomóc przy transporcie kobiety do szpitala.

Zaletą porodu w szpitalu jest bez wątpienia fakt, że wszelkie nieprawidłowości, dzięki specjalistycznemu monitorowaniu, są wykrywane bardzo szybko. Szybka jest także reakcja na powikłania w czasie porodu. Dziecko po urodzeniu poddawany jest specjalistycznym badaniom i szczepieniom. Po porodzie domowym trzeba bądź zamówić wizytę domową neonatologia, bądź pójść z dzieckiem do takiego lekarza do przychodni. Brak szczepień dziecka w jak najszybszym terminie (w szpitalu szczepi się w ciągu dwóch dni od urodzenia) może być niebezpieczne dla jego zdrowia.

Jak nie dopuścić do powikłań porodu domowego?

Ze względu na to, że kobieta decydująca się na poród domowy powinna być całkowicie zdrowa, a jej dziecko prawidłowo ułożone, komplikacje porodu domowego nie są zbyt częste. Występują one równie często, jak komplikacje porodów szpitalnych. Poród w domu jest dość bezpieczny, jeśli kobieta wie o przeciwwskazaniach do porodu domowego. Są to niektóre problemy zdrowotne matki, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia krzepliwości, wady wzroku i choroby tarczycy. Dziecko musi być ułożone główkowo, a łożysko nie może być przodujące ani brzeżne, aby bezpieczny poród w domu był możliwy. Oczywiście, ciąża zagrożona nie może zakończyć się w domu ze względu na bezpieczeństwo matki i dziecka.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Komplikacje porodu domowego
Wskazania do indukcji porodu

Komplikacje porodu - niewydolność łożyska

Komplikacje porodu - niewydolność łożyska

Łożysko reguluje wiele procesów w organizmie kobiety ciężarnej i jest miejscem wielu przemian metabolicznych. W łożysku odbywają się podstawowe przemiany enzymatyczne, pod wpływem których wytwarzane są substancje odżywcze dla płodu.

Brak postępu drugiego etapu porodu

Granice postępu porodu

Granice postępu porodu

Krzywa Friedmana to specjalna krzywa, stosowana przez wiele lat w położnictwie, wyznaczająca czasowe granice postępu porodu.

Niemowlę

Poród w domu kontra poród w szpitalu

Poród w domu kontra poród w szpitalu

, przyjęcie porodu i opiekę po porodzie. Suma może wynieść od 1000 zł do nawet 2500 zł. Podczas porodu domowego nie jest wymagana obecność lekarza (...) w przebiegu porodu. Co za tym...

Poród rodzinny

Rodzić razem czy osobno?

Rodzić razem czy osobno?

Rodzić z partnerem czy bez niego? W czym może pomóc jego obecność a jakie mogą być konsekwencje porodu rodzinnego?

Nacięcie krocza

Nacięcie krocza podczas porodu

tej części ciała podczas porodu siłami natury. Czy jednak jest to zabieg wykonywany rutynowo? Wyróżnia się cztery stopnie uszkodzenia krocza (...) się do nich: indukcja porodu, znieczulenie zewnątrzoponowe, poród...

Zalety porodu rodzinnego

Rodzenie w tłumie - czy nowa moda przyjmie się w Polsce?

Rodzenie w tłumie - czy nowa moda przyjmie się w Polsce?

(https://parenting.pl/portal/komplikacje-porodu-domowego). ## Poród na Facebooku? Media społecznościowe odgrywają dużą rolę w życiu młodego pokolenia. Ludzie dzielą się za ich pomocą najważniejszymi...

Wycieńczenie porodowe

Wykończenie po porodzie

Wykończenie po porodzie

Poród zaczyna się w momencie wystąpienia regularnej czynności skurczowej przynajmniej co 10 minut. W pierwszym okresie porodu, pod wpływem skurczów

Seks w ciąży

9 korzyści z seksu podczas ciąży

9 korzyści z seksu podczas ciąży

Korzyści ze współżycia podczas ciąży Współżycie podczas ciąży jest dobre i zdrowe zarówno dla mamy, jak i dziecka. Zobacz, jakie są jego korzyści! Lepszy orgazm Przepływ krwi sprawia, że doznania seksualne są intensywniejsze. Wiele kobiet twierdzi,...