Trwa ładowanie...

Atopowa skóra u niemowląt

Avatar placeholder
23.04.2019 11:17
Atopowa skóra u niemowląt
Atopowa skóra u niemowląt (123rf)

Artykuł sponsorowany

Atopowe zapalenie skóry (AZS), zwane również egzemą i wypryskiem atopowym, jest chorobą skórną występującą u niemowląt pomiędzy 2 a 6 miesiącem życia. Schorzenie objawia się intensywną i dotkliwą wysypką w okolicach twarzy, rąk, nóg, tułowia oraz szyi. Na skórze pojawiają się grudki, które niekiedy mogą być wypełnione płynem, po czym pękają. W 50% przypadków AZS ustępuje, zanim dziecko skończy 18 miesiąc życia. U dzieci, u których choroba nie minęła, objawy łagodnieją i utrzymują się przez około 3 lata.

spis treści

1. Przyczyny AZS u niemowląt

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Pojawienie się u dziecka wyprysku atopowego uwarunkowane jest predyspozycjami genetycznymi, co oznacza, że jeśli w rodzinie występowały choroby alergiczne, prawdopodobieństwo, że maluch zachoruje jest znacznie wyższe. Kolejną przyczyną są warunki zewnętrzne, takie jak klimat, poziom zanieczyszczenia powietrza oraz kontakt z kosmetykami i detergentami. U niemowląt, u których ryzyko zachorowania na alergie jest wysokie, AZS pojawia się w wyniku podrażnienia skóry, np. poprzez kontakt z kurzem, wysoką temperaturą, sierścią zwierząt, dymem z papierosów, kurzem, wilgocią, mydłem lub środkami czystości. Duży wpływ ma również alergia pokarmowa, której objawy powodują, że dziecko drapie podrażnioną skórę, która się wysusza i staje się bardziej podatna na działanie substancji drażniących.

2. Objawy atopowego zapalenia skóry niemowląt

Choroba objawia się zmianami skórnymi oraz świądem. Miejsce występowania wyprysków uzależnione jest od wieku dziecka. Atopowe zapalenie skóry można podzielić na trzy fazy w przebiegu. Pierwsza z nich pojawia się w okresie do 2 roku życia. Niemowlęta chorujące na tę dolegliwość mają zazwyczaj ostre stany zapalne skóry, na której pojawiają się strupy i nadżerki oraz zmiany grudkowo-wysiękowe. Cechą charakterystyczną są również cienkie i matowe włosy oraz zaczerwienione i wysuszone policzki. U niemowląt zmiany skórne pojawiają się najczęściej w okolicy policzków i czoła, na owłosionej części głowy oraz przy płatkach usznych. W przypadku ciężkiej odmiany choroby, ogniska wysypki mogą się pojawić również w innych miejscach ciała, np. na pośladkach i kończynach.

3. Pielęgnacja skóry atopowej i leczenie AZS u niemowląt

Skóra niemowlęcia jest bardziej podatna na wysuszenie i odwodnienie niż skóra dorosłego człowieka. Przyczyną tego jest jej mniejsza sprężystość i grubość oraz mniejsza ilość potu wydzielana przez gruczoły potowe. Odpowiednia i regularna pielęgnacja pomaga w przeciwdziałaniu niepożądanym zmianom i suchości skóry. Bardzo ważne jest unikanie czynników nasilających objawy AZS i używanie specjalnych preparatów – emolientów. Mają one właściwości nawilżające i natłuszczające, dzięki czemu przyczyniają się do odbudowy płaszcza lipidowego skóry niemowlęcia. Stosowanie tych środków wpływa również na nawodnienie skóry i redukcję świądu oraz uzupełnia niedobory lipidów. Regularna pielęgnacja sprzyja remisjom atopowego zapalenia skóry oraz pozwala uniknąć jej nawrotów.

4. Latopic dla dzieci z alergią pokarmową i AZS

W zależności od rodzaju zmiany skórnej, nasilenia jej objawów i czynników zaostrzających chorobę, stosuje się różne metody leczenia wyprysku atopowego. Najpopularniejszym współczesnym sposobem jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja skóry, ale również fototerapia oraz stosowanie probiotyków, które są bardzo ważnym elementem w leczeniu AZS u niemowląt. Tego typu preparaty zawierają bakterie kwasu mlekowego, które mają korzystny wpływ na reakcje alergiczne. Flora bakteryjna jelit kształtuje się przez pierwsze 2 lata życia dziecka, dlatego podawanie probiotyków w tym okresie daje najwięcej korzyści, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji uczuleniowych i wspomagając leczenie atopowego zapalenia skóry. Bakterie probiotyczne odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, zabezpieczając organizm przed działaniem alergenów. Jeśli stosowanie probiotyków połączy się z dietą eliminacyjną, objawy atopowego zapalenia skóry można zmniejszyć nawet w przypadku 90% małych pacjentów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze