Kolor oczu dziecka można przewidzieć

Kolor oczu malucha zależy od genów, które przekazują mu rodzice. W związku z tym bardzo łatwo możemy go przewidzieć. Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób?

Niebieskie oczy u noworodków

Większość dzieci po przyjściu na świat na świat ma niebieskie oczy. Rzadziej pojawia się barwa granatowa lub szara. To zasługa melaniny, czyli naturalnej substancji występującej w organizmie odpowiedzialnej za pigmentację tęczówki oka, skóry oraz włosów.

Noworodki posiadają mało tego pigmentu. I właśnie dlatego ich oczy są bardzo błękitne. Wraz ze zwiększającą się ekspozycją na światło, poziom melaniny jednak się zwiększa. Efektem tego jest zmieniający się kolor oczu u niemowlaków. Stabilizuje się on dopiero, gdy dziecko skończy trzy lata.

Kolor oczu dziedziczymy po rodzicach

Za barwę naszych oczu odpowiedzialne są kombinacje genów, które otrzymujemy od rodziców. Każdy z nas dostaje po dwie takie pary.

Ciemne kolory oczu to zasługa genów dominujących – tutaj kolor brązowy dominuje, zarówno nad zielonym, jak i nad niebieskim. Geny recesywne natomiast to geny słabsze – i te odpowiadają za kolory jasne.

Osoba o ciemnej barwie tęczówki może przekazać jedną parę genów: dominujący ze słabszym, czyli recesywnym lub dwa geny dominujące. Osoba z jasnym kolorem posiada natomiast obydwa geny recesywne.

Nie oznacza to więc, że dziecko rodziców o ciemnych oczach również będzie posiadało ciemną barwę tęczówki. Istnieje przecież możliwość przekazania dziecku po jednym genie recesywnym. I w takim wypadku maluch będzie miał jasne oczy.

Inaczej jednak jest z kolorem niebieskim. Rzadko się zdarza, że dziecko rodziców posiadających błękitną barwę tęczówki ma inny kolor oczu niż niebieski.

Czy kalkulatory koloru oczu działają?

W internecie możemy znaleźć specjalne kalkulatory, które wyliczają prawdopodobieństwo pojawienia się danego koloru oczu noworodka. Nie we wszystkich przypadkach są one jednak skuteczne. Kalkulatory nie uwzględniają odcieni kolorów, np. piwnego czy szarego.

Kolor oczu nie zależy tylko od genów rodziców. Nawet jeżeli ojciec i matka mają ciemne barwy tęczówek, dziecko może odziedziczyć piękną, jasnoniebieską barwę oczu po babci lub dziadku.

Przodkowie mieli brązowe oczy

Brązowy kolor oczu u ludzi był kiedyś standardową barwą – mieli go wszyscy, bez wyjątku. Zmieniło się to w północnej Europie, gdzie rozwijająca się odmiana genu zaburzyła produkcję pigmentu w tęczówce. Skutkiem tego było pojawienie się niebieskiej barwy.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...