Trwa ładowanie...

Kolejne konsekwencje otyłości

Lek. Mateusz Nawrocki
05.12.2016 18:57
Kolejne konsekwencje otyłości
Kolejne konsekwencje otyłości

Otyłe dzieci w wieku 9 do 11 lat powinne być diagnozowane w kierunku niealkoholowego stłuszczenia wątroby - choroby która może mieć wpływ na całe życie. To najnowsze wytyczne Amerykańskiego Stowarzyszenia Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia, opublikowane w magazynie „Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition”.

Wytyczne te zostały zaaprobowane przez Amerykańską Akademię Pediatrii i przedstawiają zalecenia odnośnie diagnostyki, leczenia i opieki nad dziećmi z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby. Czym dokładnie jest ta choroba i jakie są jej charakterystyczne cechy?

Jej obraz jest podobny do alkoholowego stłuszczenia wątroby, jednak występuje u osób, które nie nadużywają wysokoprocentowych napojów. W kwestii objawów - najczęściej są one mało charakterystyczne. Jeśli już występują, to może być  to zmęczenie, osłabienie, złe samopoczucie - czyli stany, które mogą być identyfikowane z wieloma schorzeniami.

Szacuje się, że w Polsce 50 proc. nastolatków ma nadwagę
Szacuje się, że w Polsce 50 proc. nastolatków ma nadwagę (123RF)
Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Na dodatek często występuje w korelacji z otyłością i bezdechem sennym. Biorąc pod uwagę oddziaływanie choroby na całe życie, możemy spotkać się z znacznie częstszym występowaniem u chorych osób cukrzycy typu drugiego, udarów, zawałów serca czy też nowotworów wątroby. Mówiąc o badaniach, według wytycznych powinno się poddać badaniom wszystkie otyłe dzieci w wieku 9-11 lat.

Podstawowe badania oceniające stan wątroby są w zupełności wystarczające - wartość diagnostyczną mają parametry aminotransferaz wątrobowych. Dokładna diagnostyka obejmuje pobranie próbki tkanki i ocenę histopatologiczną. Jak radzić sobie z chorobą?

Należy zacząć od zmiany szeroko pojętego lifestyle’u. Obejmuje to między innymi odpowiednią dietę, ćwiczenia fizyczne, które spowodują spadek masy ciała. Długotrwałe monitorowanie polega przede wszystkim na badaniach w kierunku uszkodzenia wątroby lub chorobach, które mogą to uszkodzenie powodować.

Czy rekomendacje naukowców są przydatne? Biorąc pod uwagę Polskę na pewno tak. Szacuje się, że nawet 50 proc. polskich nastolatków jest otyłych. Najważniejszym aspektem we wszystkich wytycznych nie zależenie od dziedziny medycyny jest to, aby były one oparte na EBM (ang. Evidence based medicine), czyli leczenie oparte na obserwacjach klinicznych i udokumentowanych efektach działania.

Takie wytyczne mają największą wartość. Bez tego, suche faty praktycznie nie mają zastosowania w codziennej terapii lekarskiej. Wszystkie działania, które dadzą szansę na spadek podwyższonej masy ciała u dzieci są istotne i ważne - zostało udowodnione, że nadwaga w dzieciństwie może odbijać się na późniejszym zdrowiu i występowaniu poważnych chorób, wpływając również na długość życia.

Problemem jest siedzący tryb życia, zbyt duża ilość słodyczy i nadal zbyt mała świadomość rodziców w kwestii zdrowego odżywiania. Dzieci powinne mieć zbilansowaną dietę, bogatą w składniki odżywcze zawarte we właściwych proporcjach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze