Kolana szpotawe

Kolana szpotawe (łac. genu varum) to stan, w którym z różnych przyczyn kolana są wygięte w łuk. Uda i stopy są ułożone mniej więcej pod sobą, natomiast kolana są w stosunku do nich na zewnątrz, co sprawia, że złączone nogi mają kształt litery „O”. Najczęściej kolana szpotawe pojawiają się u dzieci z krzywicą kości. Do powstania krzywych kolan dochodzi także w przypadku zbyt wczesnych prób chodzenia. Wtedy miękkie jeszcze kości nie wytrzymują ciężaru ciała dziecka i się wyginają. Szpotawość kolan jest także naturalna u dzieci do drugiego roku życia. Krzywe kolana ukształtowały się w ten sposób w łonie matki.

Kolana dziecka

Dziecko od urodzenia do około trzeciego roku życia ma szpotawe kolana i nie jest to powód do niepokoju – w ten sposób kolana zostały ukształtowane w życiu płodowym. W okresie przedszkolnym u wielu dzieci następuje odwrócenie szpotawości kolan, a kolana stają się wygięte w drugą stronę. Są to wtedy kolana koślawe, które mają kształt litery „X”. Koślawość kolan z kolei powinna przejść około dziesiątego roku życia.

Jeśli u dziecka krzywe kolana utrzymują się aż do okresu pokwitania, może to oznaczać patologię. Taki stan może się już utrzymywać.

Zapobieganie szpotawości kolan

Kolana szpotawe, które pozostają na całe życie to najczęściej efekt krzywicy. A ta z kolei jest zwykle skutkiem niedoboru witaminy D. Dość rzadko dochodzi do jej niedoboru, gdyż jest nie tylko magazynowana w organizmie, ale także pewna jej ilość jest produkowana w skórze pod wpływem słońca. Wystarczy przebywać w zasięgu promieni słonecznych około 15 minut dziennie. Zawiera ją także tran, różne gatunki ryb, mleko, produkty pełnoziarniste i jajka.

Uważa się, że stosowanie chodzików zwiększa ryzyko wykrzywienia się kolan. Dziecko po prostu uczy się chodzić nieprawidłowo. Innym czynnikiem wpływającym negatywnie na obciążenie kolan jest nadwaga u dziecka. Nie można także zbyt wcześnie zachęcać dziecka do chodzenia. Nieprzygotowane do tego kości po prostu się wykrzywią.

Krzywe kolana u dzieckado drugiego roku życia nie są powodem do niepokoju, chyba że dziecko utyka, bolą go nogi lub wygięcie kolan nie jest symetryczne. Wtedy wizyta u lekarza jest wskazana. W przypadku krzywych kolan u starszych dzieci, lepiej od razu iść do pediatry.

Leczenie szpotawości kolan

Leczenie szpotawości to tylko w niektórych przypadkach leczenie operacyjne. Najczęściej stosuje się specjalne ćwiczenia oraz terapie. Zaleca się, aby dziecko unikało siedzenia po turecku. Niedopuszczalne jest podnoszenie ciężkich przedmiotów, gdyż pogłębi to wadę. Jeśli dziecko ma nadwagę lub otyłość, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie odchudzania dziecka i ściśle trzymać się jego zaleceń. Lekarz może dodatkowo zalecić specjalne lecznicze buty ze specjalnymi wkładkami. Dobrze jest zapisać dziecko na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Korzystnie na stan szpotawych kolan wpłynie jazda na nartach czy na łyżwach. Stosuje się także terapię manualną i pomocniczo masaż klasyczny.

Ćwiczeniem zmniejszającym szpotawość jest na przykład zaciskanie między kolanami piłki w siadzie podpartym. Korzystne dla kolan są także "nożyce".

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Rozwój fizyczny malucha
Rozwój fizyczny malucha

Leżenie na brzuszku

na plecy oraz poszukiwać przedmiotów. Taka pozycja odgrywa więc niebagatelną rolę w rozwoju motorycznym i pomaga budować zmysł równowagi. Leżenie

Rozwój fizyczny malucha

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

objawem, ponieważ właśnie do tego czasu u dziecka odbywa się najintensywniejszy rozwój mięśni stopy, a maluch może mieć tzw. fizjologiczne płaskostopie (...) robieniem pierwszych kroków około pierwszego roku życia....

Rozwój fizyczny malucha

Aktywne dziecko

Aktywne dziecko

Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na nadwagę lub otyłość. Dziecko nie powinno zwalczać nadmiarowych kilogramów restrykcyjną dietą, gdyż jeszcze się rozwija.

Rozwój fizyczny malucha

Smoczek

Smoczek

bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o stresującej sytuacji, natomiast rodzicom daje możliwość cieszenia się chwilami wolnymi od płaczu i marudzenia malucha.

Rozwój fizyczny malucha

Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

instruktora będziecie uczyć malucha wielu przydatnych na tym etapie umiejętności. Jeśli zaś sami doskonale pływacie, wystarczy zabrać dziecko na basen (...) i krok po kroku wprowadzać je w świat pływania. Na początek przygotujcie się...

Rozwój fizyczny malucha

Dziecko 18 miesięcy

, węchem. Jak wygląda życie z perspektywy 18-miesięcznego dziecka? Jak prezentuje się rozwój półtorarocznego malucha? Spis treści (...) Rozwój fizyczny...

Rozwój fizyczny malucha

Rozwój dwulatka

dziecka? * W wieku półtora roku, mimo (//parenting.pl/portal/wspieranie-rozwoju-dziecka), maluch nie umie samodzielnie chodzić, nie mówi przynajmniej (...) jego samodzielność, niezależność i odrębność. Jest to okres...

Rozwój fizyczny malucha

Chodzenie maluchów

Chodzenie maluchów

Wielu rodziców panikuje, kiedy dostrzega, że ich pociecha chodzi na palcach. Pierwsze kroczki szkraba na pewno nie będą pełne gracji, wolne od upadków i błędów w postawie. Dziecko dopiero zaczyna się uczyć samodzielnie chodzić, stąd różne kaprysy i manieryzmy...

Rozwój fizyczny malucha

17-miesięczne dziecko

17-miesięczne dziecko

Dziecko (17 miesięcy) jest coraz sprawniejszym maluchem, ponad 90 proc. dzieci w tym wieku nie tylko chodzi "bez trzymanki", ale także potrafi kucać, podnosić z ziemi różne przedmioty i je ze sobą nosić.

Rozwój fizyczny malucha

Matka ucząca dzieci pływać

Matka ucząca dzieci pływać

Środowisko prenatalne każdego człowieka oswaja go z przebywaniem w wodzie. Dlatego warto rozważyć kontynuowanie pływania po narodzinach dziecka.