Jesteś w ciąży? Unikaj hałasu, to groźne dla dziecka

Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Karolinska wykazały, że przebywanie ciężarnych w hałaśliwym otoczeniu może narażać ich dzieci na zaburzenia słuchu. W przypadku wyjątkowo wysokiego poziomu hałasu w miejscu pracy ryzyko komplikacji wzrasta o 80 proc.

Wpływ hałasu na płód

6 rzeczy, które powinna posiadać każda nowoczesna mama, czyli ciążowe must-have

Nowoczesne technologie rządzą naszym życiem, dlatego nic dziwnego, że powstaje coraz więcej gadżetów dla ciężarnych. Młode mamy mają do dyspozycji wiele...

W przeszłości zakładano, że brzuch ciężarnej kobiety stanowi odpowiednią izolację dźwiękową dla płodu. Jednak kilka oddzielnie przeprowadzonych badań udowodniło, że dźwięki, zwłaszcza te o niskiej częstotliwości, docierają do dziecka. Związek między wystawieniem na hałas i osłabieniem słuchu został potwierdzony również przez badania przeprowadzone na zwierzętach.

Polecane wideo:

Dowody, którymi naukowcy dysponują obecnie, wykazują, że kobiety w ciąży nie powinny przebywać w środowisku o wysokim natężeniu hałasu. Szczególnie ważne jest, aby pamiętali o tym pracodawcy i zapewnili przyszłym mamom odpowiednie warunki pracy.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że nawet jeśli ciężarna używa ochraniaczy na uszy, dziecko w jej brzuchu nie jest chronione.

W badaniach opublikowanych w czasopiśmie "Environmental Health Perspectives" obserwacją objęto 1,4 mln dzieci narodzonych w Szwecji między 1986 i 2008 rokiem. Pozyskano przy tym informacje dotyczące matek: ich zawodów, nałogów, jak np. palenie papierosów oraz tego, czy przebywały w pracy w czasie ciąży.

Bazując na danych dotyczących pracy, rozróżniono trzy poziomy hałasu, na jakie narażone były ciężarne: niski (do 75 dBA); średni (75-84 dBA) i wysoki (powyżej 85 dBA).

Okazało się, że 290 000 matek pracowało w środowisku o średnim poziomie hałasu, 6000 kolejnych w otoczeniu hałasu na poziomie wysokim.

Dysfunkcje narządu słuchu na tyle poważne, aby zaalarmować lekarzy, wystąpiły u około 1 procenta dzieci.

W przypadku kobiet, które pracowały w warunkach wysokiego poziomu hałasu (ponad 85 dB), ryzyko zaburzeń słuchu u ich dzieci było o 80 procent wyższe niż u kobiet, które pracowały w warunkach o niskim natężeniu hałasu.

Wzrost ryzyka był istotny statystycznie, a przy analizie wzięto pod uwagę różnice w nawykach palenia, masie ciała, wieku, poziomu wykształcenia, narodowości, daty urodzenia, płci i kolejności urodzenia dzieci.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Czy w ciąży mogę..?
Czy w ciąży mogę..?

Malowanie farbami podczas ciąży

Malowanie farbami podczas ciąży

Malowanie w ciąży jest dość ryzykowną czynnością dla przyszłej mamy i jej dziecka. Zawarte w farbach różnego rodzaju sztuczne substancje mogą okazać się szkodliwe dla kobiet ciężarnych.

Czy w ciąży mogę..?

Noszenie obcasów w ciąży

Noszenie obcasów w ciąży

Obcasy w ciąży powinny być przede wszystkim niezbyt wysokie i stabilne, to znaczy szerokie. Wysokie obcasy noszone w czasie ciąży nie wpływają zbyt korzystnie na zdrowie.

Czy w ciąży mogę..?

Dźwiganie w czasie ciąży

Dźwiganie w czasie ciąży

Dźwiganie jest czynnością niezalecaną w ciąży. Przyjmuje się, że dla kobiety w ciąży ciężar 5 kilogramów jest już zakazany.

Czy w ciąży mogę..?

Jak przetrwać upał w ciąży?

Jak przetrwać upał w ciąży?

Nie opalaj się, będąc w ciąży. Promieniowanie UV pozostawi na Twojej twarzy brzydkie, brązowe plamy.

Czy w ciąży mogę..?

Alkohol w ciąży

Statystyki są przerażające: co trzecia kobieta w ciąży sięga po kieliszek, powodując tym samym wzrost urodzeń dzieci z wadami wrodzonymi (...) oraz płodowym zespołem alkoholowym. Nie można określić, jaka dawka wypitego alkoholu w ciąży...

Czy w ciąży mogę..?

Podróż samochodem w ciąży

Podróż samochodem w ciąży

Podróż samochodem w ciąży nie jest zabroniona, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do prowadzenia auta. Jazda (...) samochodem w pierwszym i drugim trymestrze ciąży...

Czy w ciąży mogę..?

Malowanie w ciąży

Malowanie w ciąży jest dość ryzykowną czynnością dla przyszłej mamy i jej dziecka. Zawarte w farbach różnego rodzaju sztuczne substancje mogą okazać (...) się jednak, że nie należy nie tylko malować mieszkania, będąc w ciąży,...

Czy w ciąży mogę..?

Czy w ciąży można mieć kontakt z chemikaliami?

W czasie ciąży najlepiej unikać kontaktu z chemikaliami, ponieważ może to być niebezpieczne dla płodu. Niektóre środki chemiczne to substancje (...) % przypadków wynika ze styczności matki z substancjami teratogennymi w okresie ciąży....

Czy w ciąży mogę..?

Nie tylko wirus Zika zagraża ciężarnym

Nie tylko wirus Zika zagraża ciężarnym

Będąc w ciąży, nie trzeba rezygnować z zagranicznych podróży, należy jednak pamiętać, że obranie egzotycznych kierunków niesie za sobą ryzyko chorób (...) tropikalnych. Dla kobiet w ciąży niebezpieczne mogą być również...