Trwa ładowanie...

Kobieta pozwała lekarza za to, że zaszła w ciążę

 Magdalena Bury
02.10.2019 16:53
Kobieta pozwała lekarza za to, że zaszła w ciążę
Kobieta pozwała lekarza za to, że zaszła w ciążę (Facebook)

Lori Cichewicz, mieszkanka Michigan w USA, chciała dokonać zabiegu podwiązania jajowodów. Zgody na operację nie wydał jednak ginekolog, a powodem odmowy były wyniki badań. Wykazały one, że jest niepłodna i nie musi nawet stosować antykoncepcji. Trzy lata później później pacjentka zaszła w ciążę i urodziła dziecko z zespołem Downa.

1. Historia Lori

W 2008 roku Lori Cichewicz udała się do lekarza w celu podwiązania jajowodów. Badania wykazały jednak całkowitą niedrożność, co uniemożliwia zajście w ciążę. Ginekolog stwierdził więc, że zabieg nie ma sensu, a Cichewicz nigdy nie będzie miała dzieci. Zaproponował także odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. Trzy lata później Lori zaszła w ciążę. Pomimo swoich obaw, postanowiła urodzić dziecko.

Córka Lori, Reagan, przyszła na świat w kwietniu 2011 roku. Zdiagnozowano u niej zespół Downa.

- Jest pełna życia, kochająca, miła, słodka. Jest wszystkim, co mogłam sobie wyobrazić! - mówiła Cichewicz po narodzinach dziecka. Córeczka nie zmieniła jednak jej poglądów – kobieta była zdecydowana na podwiązanie jajowodów, ponieważ nigdy nie chciała mieć dziecka.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Ciąża spowodowała u Lori silny stres, którego za wszelką cenę chciała uniknąć. Pomimo że kobieta zakochała się od pierwszego wejrzenia w Reagan, pozwała ginekologa odpowiedzialnego za jej obecną sytuację. Cichewicz chce odszkodowania za stres emocjonalny spowodowany nieplanowaną ciążą.

- Jestem coraz starsza... Czy zobaczę Reagan kończącą studia? Czy będę przy niej podczas jej ślubu? - 50-letnia Lori boi się każdego dnia o przyszłość chorej córki. Wychowanie Reagan bardzo dużo kosztuje. Dziewczynka potrzebuje specjalistycznych środków, by jej życie było łatwiejsze.

22 czerwca 2016 roku sąd apelacyjny w Michigan orzekł, że Cichewicz nie może starać się o środki finansowe na utrzymanie dziecka, jednak może ubiegać się o odszkodowanie za stres związany z nieplanowaną ciążą oraz błędem lekarskim. Jest to przypadek tzw. bezprawnego działania. Pozew rozpatrywany będzie więc ponownie.

Facebook
Facebook

2. Niedrożność jajowodów

Choroba ta występuje w związku ze stanami zapalnymi dróg rodnych. Tworzą one zgrubienia i zrosty na jajowodach, które uniemożliwiają plemnikom przebycie drogi do zapłodnienia komórki jajowej. Niedrożne jajowody są jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Statystyki mówią, że w Polsce na tę chorobę cierpi co czwarta kobieta planująca ciążę.

Niedrożność diagnozuje się poprzez HSG, czyli histerosalpingografię. Badanie to sprawdza kształt wszystkich narządów rodnych, nie tylko jajowodów. HSG wykonuje się poprzez wprowadzenie kontrastu oraz zdjęcia RTG.

Chorobę najczęściej leczy się chirurgicznie poprzez laparoskopową plastykę jajowodów. Nie jest to jednak metoda skuteczna w 100 proc. przypadków. Kobietom zmagającym się z tym schorzeniem proponuje się obecnie zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in-vitro.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze