Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Kiedy powiedzieć w pracy o ciąży?

Avatar placeholder
29.10.2020 09:10
Kiedy powiedzieć w pracy o ciąży?
Kiedy powiedzieć w pracy o ciąży?

W Polsce wśród kobiet panuje przekonanie, że zawiadomienie szefa o ciążymoże skończyć się nieprzyjemnym potraktowaniem z jego strony, łącznie ze zwolnieniem z pracy. Dlatego też dla wielu kobiet decyzja o tym, kiedy i w jaki sposób poinformować szefa o odmiennym stanie jest trudna. Nie bez przyczyny, ponieważ niestety statystyki jasno pokazują, że odsetek pracodawców, dla których ciężarna pracownica nie jest problemem jest nadal zbyt niski.

spis treści

1. Decyzja o poinformowaniu przełożonego o ciąży

Kobiety boją się reakcji pracodawców, ale także w poczuciu wewnętrznej odpowiedzialności za losy firmy, tego, co nastąpi, kiedy one pójdą na zwolnienie lekarskie, urlop macierzyński, a potem urlop wychowawczy. Zwłaszcza te kobiety, które piastują wysokie i odpowiedzialne stanowiska, wykonują ważne dla firmy projekty lub realizują zaplanowaną długofalową strategię marketingową i promocyjną firmy. Martwią się także, czy po porodzie będą miały do czego wracać, czy ich stanowisko nadal będzie gotowe do ponownego objęcia, czy będą musiały zadowolić się innym, albo czasem pożegnać z firmą. Decyzja o poinformowaniu przełożonego jest trudna także z tego względu, że zwykle pracodawca stara się przewidzieć konsekwencje zmian, które nastąpią wraz z informacją o ciąży pracownicy. Często odsuwa on kobietę od dotychczasowych ważnych projektów, nie licząc się zbytnio z jej ambicjami, ale także nie zauważając już w niej odpowiedzialnego pracownika. Często pracodawca z góry przesądza, że ciężarna z pewnością nie zechce się już angażować zawodowo.

Czasem istotnie stan zdrowia kobiety i jej samopoczucie nie pozwalają na tak intensywną aktywność zawodową, jak sprzed ciąży. Niejednokrotnie jest tak, że silny stres spowodowany lękiem o reakcję szefa powoduje, że kobieta rzeczywiście narażona jest na popełnianie błędów, które obniżają w oczach szefa jej pozycję zawodową. Dodatkowo w pierwszym trymestrze kobiety martwią się także o to, czy przeciążenie obowiązkami zawodowymi nie wpłynie negatywnie na ciążę i nie przyczyni się do poronienia. Zbyt wczesne informowanie o odmiennym stanie uchodzi też w naszym kraju za rodzaj kuszenia losu o to, by ciąża nie przetrwała. Są także sytuacje prozaiczne, w których ciężarna pracownica jest na okresie próbnym w firmie lub właśnie spodziewa się podwyżki i awansu. Te wszystkie argumenty powodują, że ciężarne pracownicedługo zwlekają z poinformowaniem szefa o ciąży.

2. Reakcja szefa na wiadomość o ciąży

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

A zatem jest tak, że każdy pracodawca wie, że ciąża to stan naturalny dla kobiety w wieku reprodukcyjnym i jest to również przejrzyście uregulowane w przepisach. Jednak, jak pokazuje życie, szefowie najczęściej czują się rozczarowani, gdy kobieta mówi im, że spodziewa się dziecka. Rozczarowanie jest wyższe, gdy kobieta pracuje od niedawna. Kulturalny przełożony nie da tego odczuć pracownicy. Ale bardzo często zdarza się, że szef daje jej odczuć, jak wielki popełnił błąd, przyjmując ją do pracy.

Kobiety, które nie mają stałej umowy są zwalniane, gdy szef dowiaduje się o ciąży. A te, które mają etat są pomijane przy awansach, premiach, często przesuwa się je na gorsze stanowiska. Dla wielu szefów ciąża pracownicy to kłopot. Nic więc dziwnego, że kobiety boją się przyznawać do ciąży. Wiele z nich pracuje po godzinach, w szkodliwych warunkach, byle tylko szef nie odczuł, że ciężarna pracownica jest mniej efektywna. To błąd. Chociaż przepisy jasno nie konkretyzują, kiedy kobieta powinna powiedzieć o ciąży, wielu prawników radzi, aby kobiety robiły to zawsze, kiedy otrzymają zaświadczenie lekarskie stwierdzające ich stan. Jest to ważne ze względu na to, że pracodawca zobowiązany jest od momentu otrzymania informacji o ciąży pracownicy zlecać jej mniej uciążliwe prace. Ponadto daje to także potencjalnemu pracodawcy ciężarnej więcej czasu na określenie zasad przydzielania obowiązków pozostałym pracownikom na wypadek, gdyby ciężarna pracownica musiała iść na zwolnienie lekarskie lub daje mu możliwość znalezienia zastępstwa za nią.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze