Trwa ładowanie...

Kiedy mdłości w ciąży?

Avatar placeholder
08.04.2017 15:14
Kiedy mdłości w ciąży?
Kiedy mdłości w ciąży?

Mdłości i wymioty należą do mało przyjemnych dolegliwości ciążowych. Według danych statystycznych aż 50-90% kobiet w ciąży doświadcza mdłości z towarzyszącymi im wymiotami lub bez nich. Stopień nasilenia nudności różni się u poszczególnych kobiet. Przyczyny tak zwanych porannych mdłości nie są do końca znane. Być może nudności mają związek z podwyższonym poziomem hormonów, spowolnieniem przemieszczania treści żołądkowej oraz z czynnikami psychologicznymi. Kiedy należy spodziewać się mdłości w ciąży?

spis treści

1. Mdłości w czasie ciąży

Poranne mdłości i wymioty pojawiają się zwykle pomiędzy 5. a 18. tygodniem ciąży. Dolegliwości są najbardziej nasilone około 9. tygodnia ciąży, ale z czasem stają się coraz mniej dokuczliwe. Warto uświadomić sobie, że u 15-20% kobiet mdłości pojawiają się do trzeciego trymestru ciąży. Aż 5% ciężarnych doświadcza mdłości do samego porodu. Wbrew nazwie, „poranne mdłości” mogą pojawić się o różnych porach dnia. Nawet 80% kobiet zmaga się z nimi przez cały dzień. Co ciekawe, kobiety, które w czasie ciąży doznawały umiarkowanych mdłości i wymiotów, są mniej narażone na poronienie i obumarcie płodu.

Jeśli objawy nie są szczególnie nasilone, nie trzeba konsultować się z lekarzem. Można skorzystać z domowych sposobów na mdłości w ciąży. Jeżeli jednak pojawią się oznaki odwodnienia (rzadkie oddawanie moczu, ciemne zabarwienie moczu lub zawroty głowy podczas stania), należy poinformować o tym lekarza. Wskazaniem do konsultacji lekarskiej są także kilkukrotne wymioty w ciągu dnia, zwłaszcza gdy pojawia się w nich krew, występuje ból brzucha lub miednicy, skurcze, utrata ponad 2-3 kg oraz wymioty utrzymujące się przez więcej niż 12 godzin.

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Sposoby na mdłości w ciąży

Zobacz także

Jeśli jesteś w ciąży i dokuczają ci mdłości, przed pójściem do łóżka zjedz coś zawierającego dużo białka. W ten sposób twój poziom cukru nie spadnie gwałtownie. Z kolei przed wstaniem z łóżka zjedz dwa krakersy lub łyżkę masła orzechowego. Gdy pojawi się potrzeba wymiotów, wypij lodowatą wodę małymi łyczkami. Jeżeli zauważyłaś, jakie dania i zapachy wywołują u ciebie mdłości, za wszelką cenę unikaj styczności z nimi. Aby zapobiec mdłościom, do swojego jadłospisu włącz imbir, herbatki i ciastka. Na wszelki wypadek spożywaj małe posiłki – będzie ci łatwiej uniknąć obfitych wymiotów. W wolnej chwili pij herbatę z mięty pieprzowej lub powąhaj miętę. Pomoże ci to nie tylko zneutralizować mdłości, ale i zwiększyć poziom energii. Wypróbuj również mieszankę łyżeczki octu jabłkowego ze szklanką ciepłej wody. Gdy jesteś poza domem i czujesz, że zbliżają się mdłości, weź głęboki oddech. Jeśli uda ci się zrelaksować, być może zatrzymasz mdłości. Pamiętaj, by w miarę możliwości dobrze się odżywiać. Jedz wartościowe produkty, ale wybieraj tylko te, które naprawdę ci smakują. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na utrzymanie ich w żołądku. Postaraj się unikać długotrwałego uczucia głodu. Jedz częściej, ale niewiele. Jeżeli żaden z wyżej wymienionych sposobów nie działa w twoim przypadku, zacznij robić w ciągu dnia drzemki. W czasie snu mdłości na pewno nie będą problemem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze