Trwa ładowanie...

Kiedy jest najlepszy moment na drugą ciążę?

 Ewa Rycerz
15.10.2016 20:37
Kedy jest najlepszy moment na drugą ciążę? Już 18 miesięcy po pierwszym porodzie - wskazują eksperci.
Kedy jest najlepszy moment na drugą ciążę? Już 18 miesięcy po pierwszym porodzie - wskazują eksperci. (123RF)

Rok? A może czekać dłużej? Kiedy najlepiej zajść w drugą ciążę? Lekarze nie mówią tego wprost, ale sugerują, że z medycznego punktu widzenia najkorzystniej jest odczekać dwa lata od porodu do kolejnej ciąży. Wszystko zależy jednak od stanu zdrowia kobiety i tego, w jaki sposób urodziła pierwsze dziecko.

1. Rodzina: 2+1

Podjęcie decyzji o pierwszym dziecku podyktowane jest zazwyczaj wieloma czynnikami. Są kobiety, które rodzą już po dwudziestce – bo zawsze marzyły o dziecku, a warunki ku temu sprzyjają. Ale są też takie, które z macierzyństwem zwlekają z różnych względów – zdrowotnych, finansowych, rodzinnych. Bywa też, że najpierw chcą poczuć stabilizację w pracy.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, przeciętna Polka swoje pierwsze dziecko rodzi w wieku 25-29 lat. W latach 90. XX wieku najwięcej kobiet decydowało się na potomstwo już w wieku 20-24 lat. Obecnie drugie dziecko Polki najczęściej rodzą po trzydziestce.

Jaka powinna być zatem przerwa pomiędzy ciążami, by organizm kobiety mógł się zregenerować, a jednocześnie, by różnica wieku pomiędzy rodzeństwem nie była zbyt duża?

2. Druga ciąża – wskazania medyczne

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

Jak podaje amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention - CDCP), aż 1/3 kobiet decyduje się na drugą ciążę za szybko. Optymalny czas to 18 miesięcy – twierdzą eksperci. Okres ten został wydłużony – jeszcze kilka lat temu twierdzono, że wystarczy rok przerwy pomiędzy kolejnymi ciążami. Należy jednak zaznaczyć – mowa tutaj o ciąży zakończonej porodem naturalnym.

Dlaczego 18 miesięcy? Jest to czas, w którym organizm kobiety jest w stanie dokładnie się zregenerować po zmianach hormonalnych, jakie zaszły podczas pierwszej ciąży, porodu i połogu.

10 pierwszych oznak ciąży
10 pierwszych oznak ciąży [11 zdjęć]

Minęło kilka tygodni odkąd miałaś ostatnią miesiączkę, a następna nie nadchodzi. Zastanawiasz się, czy

zobacz galerię

Eksperci CDCP wskazują, że im krótszy okres pomiędzy ciążami, tym większe ryzyko powikłań, jakie mogą wystąpić podczas drugiej ciąży.

Wyróżniają tutaj następujące zagrożenia:

  • poronienie,
  • odklejenie łożyska,
  • poród przedwczesny,
  • niska masa urodzeniowa u dziecka,
  • anemia u ciężarnej,
  • depresja poporodowa.

    3. Ciąża po porodzie naturalnym i po cesarskim cięciu

W przypadku porodu naturalnego, zwykle nie trzeba czekać aż 18 miesięcy. Organizm kobiety, która dobrze się odżywia, dba o zdrowie i kondycję, powinien sprostać temu zadaniu.

Nieco inaczej jest po cesarskim cięciu. Choć zmiany po cesarce cofają się w podobnym czasie do tych spowodowanych porodem naturalnym, z drugą ciążą lepiej wstrzymać się przez rok. Lekarze za najbardziej optymalny okres uznają dwa lata.

Jak podają specjaliści, jeśli ciąże nastąpią po sobie zbyt szybko, będzie to ogromnym obciążeniem dla organizmu. Zbyt krótki okres regeneracji może być przyczyną nieprawidłowości w zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki, a to może prowadzić do problemów z łożyskiem.

Co więcej, jak pokazują badania, drugi poród – jeśli odbędzie się w terminie krótszym niż dwa lata po cesarce – zwiększa ryzyko pęknięcia macicy. Mogą również wystąpić problemy z obkurczaniem się macicy oraz dojść do krwawień poporodowych.

4. Ciąża – wyzwanie dla organizmu

Decydując się na drugą ciążę warto pamiętać o kwestiach zdrowotnych. Co zatem się dzieje w organizmie ciężarnej? Przede wszystkim dochodzi do wielu zmian i zaburzeń procesów fizjologicznych. O ok. 50 proc. wzrasta krążenie krwi, o 40 proc. zwiększa się objętość krwi, jaką pompuje serce.

Również o 40 proc. rośnie pojemność oddechowa i minutowa płuc. Objętość nerek zwiększa się o ponad 30 proc.

Największą pracę wykonuje jednak mięsień, w którym rozwija się płód – macica. Normalnie waży ok. 70 g, w ciąży - nawet kilogram. Swoją objętość zwiększa także przysadka mózgowa, odpowiadająca za wydzielanie hormonów, w tym m.in. hormonu luteinizującego, który podtrzymuje ciążę.

Oprócz tego wzrasta napięcie mięśni i więzadeł usytuowanych w lędźwiowym i krzyżowym odcinku kręgosłupa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze