Kiedy jest najlepszy moment na drugą ciążę?

Rok? A może czekać dłużej? Kiedy najlepiej zajść w drugą ciążę? Lekarze nie mówią tego wprost, ale sugerują, że z medycznego punktu widzenia najkorzystniej jest odczekać dwa lata od porodu do kolejnej ciąży. Wszystko zależy jednak od stanu zdrowia kobiety i tego, w jaki sposób urodziła pierwsze dziecko.

Rodzina: 2+1

Podjęcie decyzji o pierwszym dziecku podyktowane jest zazwyczaj wieloma czynnikami. Są kobiety, które rodzą już po dwudziestce – bo zawsze marzyły o dziecku, a warunki ku temu sprzyjają. Ale są też takie, które z macierzyństwem zwlekają z różnych względów – zdrowotnych, finansowych, rodzinnych. Bywa też, że najpierw chcą poczuć stabilizację w pracy.

Polecane wideo:

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, przeciętna Polka swoje pierwsze dziecko rodzi w wieku 25-29 lat. W latach 90. XX wieku najwięcej kobiet decydowało się na potomstwo już w wieku 20-24 lat. Obecnie drugie dziecko Polki najczęściej rodzą po trzydziestce.

Jaka powinna być zatem przerwa pomiędzy ciążami, by organizm kobiety mógł się zregenerować, a jednocześnie, by różnica wieku pomiędzy rodzeństwem nie była zbyt duża?

Druga ciąża – wskazania medyczne

Jak podaje amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention - CDCP), aż 1/3 kobiet decyduje się na drugą ciążę za szybko. Optymalny czas to 18 miesięcy – twierdzą eksperci. Okres ten został wydłużony – jeszcze kilka lat temu twierdzono, że wystarczy rok przerwy pomiędzy kolejnymi ciążami. Należy jednak zaznaczyć – mowa tutaj o ciąży zakończonej porodem naturalnym.

Dlaczego 18 miesięcy? Jest to czas, w którym organizm kobiety jest w stanie dokładnie się zregenerować po zmianach hormonalnych, jakie zaszły podczas pierwszej ciąży, porodu i połogu.

10 pierwszych oznak ciąży

Minęło kilka tygodni odkąd miałaś ostatnią miesiączkę, a następna nie nadchodzi. Zastanawiasz się, czy to już ciąża? Żeby się o tym ostatecznie przekonać,...

Eksperci CDCP wskazują, że im krótszy okres pomiędzy ciążami, tym większe ryzyko powikłań, jakie mogą wystąpić podczas drugiej ciąży.

Wyróżniają tutaj następujące zagrożenia:

  • poronienie,
  • odklejenie łożyska,
  • poród przedwczesny,
  • niska masa urodzeniowa u dziecka,
  • anemia u ciężarnej,
  • depresja poporodowa.

    Ciąża po porodzie naturalnym i po cesarskim cięciu

W przypadku porodu naturalnego, zwykle nie trzeba czekać aż 18 miesięcy. Organizm kobiety, która dobrze się odżywia, dba o zdrowie i kondycję, powinien sprostać temu zadaniu.

Nieco inaczej jest po cesarskim cięciu. Choć zmiany po cesarce cofają się w podobnym czasie do tych spowodowanych porodem naturalnym, z drugą ciążą lepiej wstrzymać się przez rok. Lekarze za najbardziej optymalny okres uznają dwa lata.

Jak podają specjaliści, jeśli ciąże nastąpią po sobie zbyt szybko, będzie to ogromnym obciążeniem dla organizmu. Zbyt krótki okres regeneracji może być przyczyną nieprawidłowości w zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki, a to może prowadzić do problemów z łożyskiem.

Co więcej, jak pokazują badania, drugi poród – jeśli odbędzie się w terminie krótszym niż dwa lata po cesarce – zwiększa ryzyko pęknięcia macicy. Mogą również wystąpić problemy z obkurczaniem się macicy oraz dojść do krwawień poporodowych.

Ciąża – wyzwanie dla organizmu

Decydując się na drugą ciążę warto pamiętać o kwestiach zdrowotnych. Co zatem się dzieje w organizmie ciężarnej? Przede wszystkim dochodzi do wielu zmian i zaburzeń procesów fizjologicznych. O ok. 50 proc. wzrasta krążenie krwi, o 40 proc. zwiększa się objętość krwi, jaką pompuje serce.

Również o 40 proc. rośnie pojemność oddechowa i minutowa płuc. Objętość nerek zwiększa się o ponad 30 proc.

Największą pracę wykonuje jednak mięsień, w którym rozwija się płód – macica. Normalnie waży ok. 70 g, w ciąży - nawet kilogram. Swoją objętość zwiększa także przysadka mózgowa, odpowiadająca za wydzielanie hormonów, w tym m.in. hormonu luteinizującego, który podtrzymuje ciążę.

Oprócz tego wzrasta napięcie mięśni i więzadeł usytuowanych w lędźwiowym i krzyżowym odcinku kręgosłupa.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Absolwentka filologii polskiej oraz pedagogiki wczesnoszkolnej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia, zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2016. Od lat związana z mediami. Swoją karierę rozpoczynała w 2007 roku w Akademickim Radiu Centrum w Lublinie. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W abcZdrowie.pl i Parenting.pl od roku. Jest autorką wielu artykułów z dziedziny zdrowia, parentingu i edukacji. Fascynatka zdrowego trybu życia, medycyny naturalnej oraz metodyki nauczania dzieci na etapie wczesnoszkolnym.

Ewa Rycerz, 3 miesiące temu

Niemowlę

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Pierwszy noworodek uratowany To była najzimniejsza noc tej zimy. Noworodek był zmarznięty, prawie nagi. Miał niezawiązaną pępowinę. Nie urodził się w szpitalu. Gdyby nie pomoc czuwających przy oknie sióstr, mógłby tej nocy nie przeżyć. Teraz o jego losie...

Niemowlę

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

Wybór nie jest prosty Wybór imienia to ważny element przygotowań do narodzin dziecka, ale także ogromne wyzwanie. Rodzice wierzą często, że może ono zdeterminować całe życie, dlatego czytają o jego znaczeniu, korzystają ze słowników i forów internetowych....

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

Ukąszenia owadów u dzieci Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami, o tyle niektóre z nich mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj ukąszenia i jakich symptomów nie...

Niemowlę

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Uspokajanie dziecka Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy maluch płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się...

Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast food a dieta najmłodszych Frytki, kebab, pizza, hamburgery - tego rodzaju żywność spotkać można niemal na każdym kroku. Kuszą zapachem, ładnym wyglądem. Stanowią swego rodzaju atrakcję dla dzieci. Czy jednak fast foody powinny być obecne w diecie...