Trwa ładowanie...

Kaszel – objaw towarzyszący niemal każdej infekcji

 Sylwia Stachura
26.07.2017 13:29
Kaszel – objaw towarzyszący niemal każdej infekcji
Kaszel – objaw towarzyszący niemal każdej infekcji

Martwi cię kaszel u dziecka? Zwykle towarzyszą mu też problemy z gardłem i oddychaniem, uczucie rozbicia i złe samopoczucie. To typowe sygnały świadczące o infekcji. Uciążliwy kaszel utrudnia funkcjonowanie w ciągu dnia i nie pozwala w pełni wypocząć nocą. Jak sobie z nim radzić? Jak przynieść dziecku ulgę?

spis treści

1. Rozpoznaj wroga

Nie należy lekceważyć kaszlu u dzieci, ponieważ może świadczyć on o wielu różnych chorobach. Warto wnikliwie obserwować dziecko i sprawdzić, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia. Dzięki temu podejmiemy odpowiednie działania, skutecznie złagodzimy dolegliwości i szybciej pozbędziemy się nieprzyjemnego objawu.

Najczęściej spotyka się podział na kaszel suchy oraz mokry. W przypadku kaszlu suchego często obserwuje się jego napady – przez chwilę dziecko intensywnie kaszle, ale nie pojawia się wydzielina. Suchy kaszel to często pierwszy sygnał, że rozwija się infekcja. Jeśli zauważysz, że dziecko ma też katar, gorączkę i podrażnione gardło, prawdopodobnie mamy do czynienia z przeziębieniem.

Zobacz film: "Jak wzmocnić odporność u dzieci?"

Jeśli kaszlowi towarzyszy odkrztuszanie gęstej wydzieliny, jest to kaszel mokry. Ten rodzaj pojawia się w drugiej fazie infekcji, gdy zwiększa się ilość produkowanej wydzieliny. Aby zminimalizować ryzyko zakrztuszenia, należy regularnie oczyszczać nos, dbać o nawodnienie dziecka i odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach.

Czasami rodzice zauważają też nietypowy rodzaj kaszlu – szczekający. Oddech malucha staje się świszczący, a nagłe ataki kaszlu utrudniają sen i wywołują chrypkę. Kaszel szczekający to bardzo głośny kaszel suchy, który świadczy o tzw. podgłośniowym zapaleniu krtani.

2. O czym może świadczyć kaszel?

Kaszel towarzyszy prawie każdej infekcji. Zwykle pojawia się przy sezonowym przeziębieniu, wraz z innymi objawami, takimi jak katar, podwyższona temperatura ciała, problemy z gardłem, rozdrażnienie, złe samopoczucie. Warto jednak wiedzieć, że kaszel może być też objawem poważniejszych schorzeń.

Twoje dziecko kaszle i ma chrypkę? To mogą być objawy zapalenia krtani, które wymaga konsultacji z lekarzem i odpowiedniego leczenia. Jeśli kaszel trwa długo i zmienił się z suchego w mokry, a w dodatku dziecko gorączkuje, można podejrzewać, że to zapalenie oskrzeli.

Kaszel to również jeden z objawów towarzyszących zapaleniu płuc. Poza uciążliwym kaszlem może występować gorączka, bóle brzucha, nudności, ból w klatce piersiowej i duże osłabienie. Koniecznie należy udać się do pediatry, by jak najszybciej rozpocząć leczenie.

3. Skuteczna walka z kaszlem

Problemy z odkrztuszaniem, kaszel, katar i utrudnione oddychanie to objawy, które są bardzo dokuczliwe – szczególnie dla dzieci. Jak możesz wspomóc swojego malucha? Warto sięgnąć po preparaty zawierające składniki, pozytywnie działające na drogi oddechowe dziecka.

Dowiedz się więcej

Jednym z nich jest tymianek pospolity, który ułatwia odkrztuszanie poprzez zwiększenie wydzielania śluzu w obrębie górnych dróg oddechowych. Dodatkowo działa kojąco na gardło, krtań i struny głosowe. Olejek miętowy wspomoże zatkany nos i ułatwi oddychanie, gdyż przyczynia się do poprawy przepływu powietrza przez nos. Dziecko narzeka na gardło? Spróbuj środków z prawoślazem lekarskim, który łagodzi podrażnienia gardła, krtani i strun głosowych.

Pamiętaj również o nawilżaniu powietrza w pokoju maluszka. Kładź na kaloryferze wilgotne ręczniki lub zastosuj nawilżacz powietrza. Pilnuj też, by dziecko przyjmowało odpowiednie ilości płynów, które nawilżają śluzówkę i pozwalają złagodzić objawy infekcji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze