Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Kaszel

Avatar placeholder
12.07.2019 12:44
Kaszel
Kaszel (123rf)

Co to jest kaszel? Kaszel to nic innego jak odruch obronny, spowodowany podrażnieniem zakończeń nerwowych w oskrzelach, tchawicy, krtani albo gardle i polega na usunięciu wydzieliny lub cząstek ciał stałych z dróg oddechowych. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki niemu wiemy, że dzieje się coś niedobrego ze zdrowiem naszego malucha. Jest zatem sprzymierzeńcem dziecka. Pamiętajmy jednocześnie, że kaszel to nie choroba. To objaw, którego nie wolno lekceważyć, bo zignorowany może mieć groźne następstwa. Co zatem robić gdy dziecko zaczyna kasłać? Biec do lekarza? Podać antybiotyk? A może leczyć kaszeldomowymi sposobami? Oto kilka ważnych kwestii, o których powinnaś wiedzieć, by móc go skutecznie rozpoznawać i leczyć.

1. Leczenie kaszlu

Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje kaszlu – mokry i suchy.
1. Mokry - dziecko odkrztusza wydzielinę gromadzącą sie w gardle – możesz zastosować syropy:

  • wykrztuśne, które pomagają dziecku pozbyć się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych – tymiankowy, sosnowy, malinowy, syrop z cebuli;
  • rozrzedzające, które rozrzedzą gęstą wydzielinę i ułatwią odkrztuszenie – Flegamina, Mucosolvan, Ambroksol, Tussicom.I jedne, i drugie lepiej podawać do godziny 17.
  1. Suchy - dziecko nie może odkrztusić wydzieliny, kaszel nie przynosi ulgi.
Zobacz film: "Co mogą oznaczać poszczególne rodzaje kaszlu?"
  • możesz zastosować syropy przeciwkaszlowe, hamujące odruch kaszlu - prawoślazowy, z babki lancetowatej, albo zlecone na receptę zawierające kodeinę lub dekstrometorfan (stosuje się je wyjątkowo i bardzo krótko).
  1. Kaszel szczekający świadczący o zapaleniu krtani. W tym wypadku natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

  2. Kaszel przypominający pianie koguta – najczęściej jest spowodowany krztuścem. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

  3. Kaszel alergiczny - pojawia się tylko w określonych sytuacjach, np. po wyjściu z domu.

Należy pamiętać, że czasem dziecko ma zapalenie płuc i nie kaszle. Jeśli od kilku dni ma męczący katar, jest senne, nie chce jeść i ma gorączkę udaj się do lekarza.

2. Gdy dziecko ma kaszel

  • Pamiętaj, że mokrego kaszlu się nie hamuje. Spowoduje to zatkanie oskrzeli i oskrzelików wydzieliną i szybkie namnażanie bakterii.
  • Kaszlące dziecko nie musi dostać antybiotyku. Większość infekcji jest wywołana przez wirusy, na które antybiotyk nie działa. Ważne, by dziecko dostało leki wzmacniające i rozrzedzające wydzielinę.
  • Pamiętaj o oklepywaniu plecków. To zabieg ułatwiający pozbywanie się wydzieliny z oskrzeli.
  • Jeśli kaszel jest mokry zastosuj inhalacje. Może to być sól fizjologiczna lub najlepsze dla maluszków inhalacje z gorącej wody i soli (łyżka soli na dwa litry wody).
  • Podawaj lekkostrawne posiłki i dużo napojów (woda, rozrzedzone soki, owocowe herbatki).
  • Pamiętaj, że kaszel to nie tylko infekcja płuc lub oskrzeli, może być następstwem silnego kataru (lub wzmożonego wydzielania śliny spowodowanego ząbkowaniem).

Nie podawaj astmatykowi leków przeciwkaszlowych. Mogłyby one nasilić objawy i duszność.

Pamiętajcie Drogie Mamy, że to artykuł edukacyjny. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy skontaktujcie się z lekarzem pediatrą i nie leczcie dzieci na własną rękę. Życzymy Mamom wytrwałości w leczeniu Maluchów, a Dzieciaczkom Zdrówka!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze