Trwa ładowanie...

Karmienie wcześniaka

Avatar placeholder
06.11.2020 10:04
Karmienie wcześniaka
Karmienie wcześniaka (123rf)

Karmienie wcześniaka może być szczególnie trudne, jeśli urodził się on przed 32. tygodniem ciąży, ponieważ nie ma on jeszcze wykształconego odruchu ssania. Wówczas wykorzystuje się specjalną pompę po podawania pokarmów, a następnie sondę dożołądkową. Jeśli dziecko może ssać pierś, to karmienie noworodka powinno być częste i niezbyt obfite, gdyż wcześniakowi często zdarzają się wymioty i ulewanie się pokarmu. Jeśli dziecko nie może być karmione piersią, ale potrafi ssać butelkę, wówczas należy je odżywiać specjalną mieszanką modyfikowaną dla dziecio niskiej wadze urodzeniowej. To tylko niektóre z informacji dotyczących żywienia przedwcześnie urodzonych noworodków, gdyż wskazówki, jak karmić wcześniaka są bardziej skomplikowane.

spis treści

1. Sztuczne karmienie noworodków urodzonych przedwcześnie

Nie wszystkie wcześniaki mają wykształcony odruch ssania. Te, które urodziły się przed 32. tygodniem ciąży nie potrafią jeszcze ssać piersi, dlatego należy odżywiać je w inny sposób. Zatem, jak karmić wcześniaka, który nie potrafi odżywiać się jak inne noworodki? W takiej sytuacji stosuje się odżywianie pozajelitowe.

Wcześniakowi dożylnie podaje się płyny i preparaty odżywcze. Służy do tego specjalna pompa, która w precyzyjny sposób odmierza ilość substancji przeznaczonych dla wcześniaka. Następnie maluchowi pokarm podawany jest za pomocą specjalnej sondy dożołądkowej. Po jej odłączeniu karmi się niemowlę, używając specjalnego patyczka z watką lub pipetą.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Po upływie pewnego czasu noworodka uczy się połykania i synchronizowania tego odruchu z pobieraniem płynu do buzi. Wykorzystuje się w tym celu specjalny kubek, z którego malec uczy się pobierać niewielkie ilości płynów i połykać je.

Jeśli wcześniak nie potrafi ssać piersi, ale umie ssać butelkę, to kobieta może odciągnąć pokarm (jeśli go ma) lub podawać maluszkowi specjalne mleko modyfikowane dla dzieci o niskiej wadze urodzeniowej. Dopiero po osiągnięciu wagi powyżej 3,5 kg można zacząć karmić dziecko standardowymi mieszankami. Rozszerzanie dietywcześniaka powinno nastąpić dopiero, gdy osiągnie on wagę 7 kg, jednak wprowadzenie pokarmów stałych do jadłospisu wcześniaka wymaga konsultacji z lekarzem.

2. Żywienie wcześniaków

Oczywiście najzdrowszym pokarmem dla wcześniaka jest mleko matki, z którym dziecko otrzymuje niezbędne witaminy i minerały oraz przeciwciała, dzięki czemu wzmacnia się jego układ odpornościowy. Jeśli zatem możliwe jest karmienie piersią wcześniaka, konieczne należy to robić.

Jeśli maluszek nie radzi sobie ze ssaniem piersi, można pomóc mu za pomocą strzykawki. Dzięki temu dziecko nie męczy się niepotrzebnie i stopniowo uczy się połykać. Jednak nawet maluch, który potrafi ssać pierś, zwykle robi to bardzo powoli, często zasypia, a później budzi się. Dzieje się tak, ponieważ jedzenie dla wcześniaka jest nie lada wyzwaniem, dlatego każda mama powinna być bardzo cierpliwa i nie popędzać swojego maleństwa. Jeśli dziecko domaga się tego, należy karmić je nawet co dwie godziny.

Niestety często jest tak, że żołądek wcześniaka ma problem z pomieszczeniem konkretnej ilości pokarmu, dlatego wymioty i ulewanie się przyjętego pożywienia są na porządku dziennym. W takich sytuacjach mamy powinny być bardzo ostrożne, ponieważ płyn może dostawać się do uszu i płuc, a to grozi to zachłystowym zapaleniem płuc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Następny artykuł: Odruch ssania u noworodka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze