Karmienie piersią po cesarce

Karmienie piersią po cesarce wydaje się wielu kobietom, jeśli nie niemożliwe, to bardzo trudne. Kobieta, która urodziła dziecko, niezależnie od rodzaju porodu, będzie miała pokarm. I to pokarm w odpowiednim składzie i ilości dla jej dziecka. W przypadku cesarki pierwsze przystawienie dziecka do piersi ma miejsce później, co rzeczywiście może nieco zmniejszyć laktację. Im szybciej maluch zacznie ssać, tym sprawniej będzie produkowany pokarm.

Czy kobieta po cesarce ma pokarm?

Oczywiście, że tak. Produkcja pokarmu w piersiach przyszłej matki rozpoczyna się już około 16 tygodnia ciąży. Laktacja rusza na całego dopiero po przyjściu dziecka na świat i jest pobudzana przez brak łożyska w łonie matki, a nie przez rodzaj porodu. Zwiększa się poziom oksytocyny i prolaktyny, dwóch hormonów odpowiedzialnych za produkcję i spływanie pokarmu w piersiach świeżo upieczonej matki. Poziom tych hormonów zwiększa także samo dziecko, które ssąc, drażni sutki mamy. Dlatego dobrze, jeśli dziecko zostanie przystawione do piersi w przeciągu pierwszej godziny po urodzeniu. Mamy, które zostały poddane cesarskiemu cięciu w znieczuleniu przewodowym mogą niemal od razu nakarmić malucha. W przypadku, jeśli cesarka była przeprowadzana pod narkozą, trzeba z karmieniem poczekać dłużej. Opóźnienie karmienia piersią może być mniej stymulujące do produkcji pokarmu, niż karmienie piersią od razu po urodzeniu dziecka, ale nie znaczy, że będzie nieskuteczne czy nieudane.

Młode mamy powinny pamiętać, że tzw. siara, która wydobywa się z piersi od razu po porodzie jest jak najbardziej dobrym i zalecanym pokarmem dla dziecka. Zawiera wszystko to, czego maleństwu potrzeba, po tym wielkim wydarzeniu.

Polecane wideo:

Jak karmić po cesarskim cięciu?

Kobieta po porodzie naturalnym zwykle nie ma problemu, aby samodzielnie przyjąć najwygodniejszą pozycję do karmienia dziecka. Mamy po cesarce zazwyczaj muszą przez jakiś czas leżeć ze względu na szwy na brzuchu. Ale one także mogą karmić swoje dziecko piersią. Można poprosić kogoś bliskiego lub położną o pomoc w ułożeniu się. Najwygodniejszą pozycją w przypadku mam po cesarskim cięciu będzie pozycja półleżąca, podparta poduszkami. Trzeba uważać na świeżą ranę pooperacyjną, dlatego wiele mam wypróbowuje wtedy pozycję "spod pachy", tak, aby dziecko nie leżało im na brzuchu. Można także leżeć wygodnie na boku, obok dziecka.

Wiele matek po cesarce zauważa, że ich maluch nie chce ssać piersi po takim porodzie. Zdarza się to także maluchom urodzonym siłami natury, ale na pewno z czasem przejdzie. Nie można się tylko wtedy denerwować, bo nerwy zaburzają laktację. Z cierpliwością przystawiamy dziecko do piersi i spokojnie czekamy. Można także zmienić pozycję do karmienia piersią, bo może dziecku jest po prostu niewygodnie w takim ułożeniu.

Jeśli przyszła mama martwi się o to, jak będzie wyglądało karmienie piersią po urodzeniu dziecka, może zgłosić się po pomoc do doradcy laktacyjnego. Taka osoba wyjaśni i pokaże jak powinno ono wyglądać. Może także służyć radą i pomocą po urodzeniu się maleństwa. Takie wsparcie może uspokoić młodą mamę i równocześnie pozytywnie wpłynąć na laktację.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Karmienie piersią po cesarce
Komplikacje po cesarskim cięciu

Ból brzucha po cesarce

mięśnie brzucha. Ból brzucha wzmaga również karmienie piersią. Podczas wypływu pokarmu uwalniana jest oksytocyna, która powoduje bolesne obkurczanie (...) Ból brzucha po cesarce jest nieuniknionym elementem...

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Ciąża po cesarce

rok po cesarce. Jeśli kobieta dłużej karmi piersią, kolejnego malucha warto począć po okresie laktacji, by hormony również miały czas (...) na ustabilizowanie się. Karmienie piersią...

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Brzuch po cesarce

. Pierwszą rzeczą, jaką młoda mama może zrobić, by zwiększyć szansę na piękny brzuch jest karmienie dziecka piersią. Macica poprzez karmienie dziecka (...) przy obcisłych ciuchach lub na plaży. Warto...

Karmienie piersią

Antykoncepcja a karmienie piersią

Antykoncepcja a karmienie piersią

Słowo „antykoncepcja" samo w sobie jest gorącym tematem, a jak dorzucimy do niego „hormonalna" i „podczas laktacji" mamy zagwarantowaną burzliwą dyskusję.

Karmienie piersią

Prawidłowe karmienie piersią

Prawidłowe karmienie piersią

Prawidłowy rozwój i wzrost niemowlęcia zapewnia mu karmienie piersią do końca 6. miesiąca jego życia. Ten czas jednak jest dość ruchomy (...) i dziecka i matki, i nie należy dostosowywać go do książkowych schematów. W...

Bielizna podczas karmienia piersią

Wkładki przy laktacji

Wkładki przy laktacji

Wkładki laktacyjne to niewielkie kawałki różnych materiałów w różnych kształtach, które wkłada się do biustonosza, kiedy pojawia się wyciek pokarmu.

Karmienie piersią

Niemowlę nie chce mleka...

Niemowlę nie chce mleka...

dziecka, kiedy początkowo nie było z tym problemów. Istnieje kilka przyczyn problemów z karmieniem niemowlęcia piersią.

Maluch

Siedem mitów o cesarskich cięciach

Siedem mitów o cesarskich cięciach

problemem będzie znalezienie pozycji wygodnej zarówno dla matki, jak i dla noworodka. Problemy z karmieniem Decyzję, czy karmisz piersią czy butelką (...) , pozostawiamy matkom. Obalamy jednak...