Trwa ładowanie...

Karmienie piersią

Karmienie piersią

Karmienie piersią gwarantuje niemowlęciu naturalną odporność i tworzy między dzieckiem, a matką szczególną więź. Karmienie piersią jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jeśli kobieta nie ma problemów z piersiami, takich jak puchnięcie i bolesność piersi, obrzmienia sutek czy zastoje pokarmu, powinna karmić dziecko przynajmniej do ukończenia przez nie pierwszego roku życia. W mleku matki zawarte są przeciwciała, czynniki wzrostowe oraz różne składniki odżywcze potrzebne niemowlęciu do zdrowego rozwoju i wzrostu.


Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią jest korzystne dla dziecka, ale mimo to w Polsce i na świecie coraz więcej kobiet rezygnuje z naturalnego karmienia. Młode mamy rezygnujące z karmienia piersią często tłumaczą się osamotnieniem, brakiem pewności siebie, obawami o to, czy wykarmią dziecko, trudnościami wynikającymi z własnego stanu zdrowia lub zdrowia maluszka. Karmić piersią czy nie? Podjęcie decyzji należy wyłącznie do matki i nie powinno wynikać z presji otoczenia.

Niektóre kobiety zastanawiają się również nad tym, jak długo powinny karmić piersią. Decyzja o odstawieniu dziecka od piersi zależy od samopoczucia matki i zdrowia niemowlaka. WHO zaleca wyłączne karmienie piersią dziecka do szóstego miesiąca życia. Niemowlęta w pierwszym półroczu życia nie mają jeszcze wystarczająco dojrzałych funkcji obronnych i trawiennych, dlatego karmienie tylko piersią jest w tym okresie najbardziej optymalne. Od ukończenia przez dziecko szóstego miesiąca można zacząć wprowadzać do diety inne pokarmy niż mleko.