Kamil Wroński z Lublina to najmłodszy student w Polsce

Choć ma dopiero 9 lat, Kamil Wroński zasiadł dziś w jednej ławie ze studentami. Wykładu z fizyki słuchał z nieskrywaną ciekawością. Kilka chwil wcześniej został oficjalnie uznany za studenta Politechniki Lubelskiej, otrzymał Złoty Indeks i legitymację studencką. Jest tym samym najmłodszym studentem w Polsce.

Na uroczyste odebranie indeksu i legitymacji Kamil przyniósł swoją "pracę domową" – prototyp bramy wjazdowej, jaki w 100 proc. samodzielnie wykonał w wakacje. - Ale to brama bez tych błędów, które często się pojawiają. Naciskam – otwiera się. A teraz zamykam, ale nagle ktoś przechodzi – brama najpierw się zamyka, ale szybko reaguje na tę osobę – opisuje chłopiec. Nie ma miejsca na błędy.

 

Początki

Kamil wybitne zdolności matematyczno-informatyczne przejawiał do wczesnego dzieciństwa. - Pamiętam, że gdy miał 2,5 roku kupiliśmy mu wieżę, żeby mógł słuchać muzyki. Pokazaliśmy mu ją, na co Kamil powiedział: no, fajna, ale czy mogę ją rozkręcić? - opowiada Joanna Wrońska, mama 9-latka. - Pozwoliliśmy. Wieża działa do dzisiaj, ale Kamil dokładnie sprawdził, co jest w środku i jak to działa.

Z roku na rok, umiejętności Kamila stawały się coraz bardziej widoczne. Chłopiec szczególnie zainteresował się mechatroniką, w wieku 5 lat projektował swoje pierwsze roboty, lutował, skręcał, rozkręcał, budował układy scalone, tranzystory i rezystory. Brał udział w wielu konkursach i je wygrywał.

W 2015 roku Kuratorium Oświaty, sprawujące edukacyjno-admnistracyjną pieczę nad chłopcem, podpisało umowę z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej i Politechniką Lubelską. Kamil mógł uczęszczać na indywidualne zajęcia do laboratoriów Politechniki Lubelskiej. - Trochę się tego obawialiśmy, ale on wsiąkł jak kamień w wodę – mówi Patryk Wroński, tata chłopca.

Pełnoprawny student

10 października 9-latek został uznany oficjalnie za studenta lubelskiej uczelni technicznej. Dr inż Paweł Droździel, prorektor Politechniki Lubelskiej ds. studenckich, wręczył mu Złoty Indeks i legitymację studencką. - Kamil będzie się uczył u nas przez 15 godzin w tygodniu. Wybrał cztery przedmioty: fizykę, matematykę, techniki wytwarzania i montażu oraz napędy elektryczne.

- Na wcześniejszych zajęciach bardzo mu się podobało. Nie przestraszył się, a co więcej – bardzo zainteresował się modelowaniem 3D – mówi dr Przemysław Filipek z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn i Mechatroniki, który w ubiegłym semestrze prowadził indywidualne zajęcia z wybitnie uzdolnionym chłopcem.

- Za pomocą wirtualnej rzeczywistości można wykonać model jakiejś części, później go wydrukować, a na koniec zastosować w konkretnym urządzeniu. Kamil taki proces przeszedł. Z tego co wiem, już używa takich narzędzi w swoich pracach.

Nauczyciele: to dla nas ogromne wyzwanie

Mimo dużego talentu, pracowitości, ciekawości świata i ogromnej wiedzy, Kamil nadal jest "tylko" dzieckiem. Razem z rówieśnikami uczęszcza do Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie. Chodzi do klasy czwartej, ale na lekcje matematyki i informatyki uczęszcza do klasy V. Dyrektor szkoły, Jerzy Piskor, przyznaje, że prowadzenie takiego ucznia jest ogromnym wyzwaniem.

- Jest to dla nas nowe doświadczenie. Próbujemy to wszystko godzić. Jednak mimo ponadprzeciętnej wiedzy Kamila, uważamy, że trzeba pracować nie tylko nad tą sferą. Potrzebne są mu zajęcia, które rozwiną jego osobowość. Naszą rolą jest teraz tak go zaciekawić, by rozwijać także inne umiejętności, w tym te społeczne - mówi Piskor. 

Sam Kamil do zajęć ze studentami podchodzi bardzo otwarcie. Nie może się doczekać pierwszych laboratoriów i ćwiczeń.

- Najbardziej podoba mi się projektowanie 3D. W ten sposób zaprojektowałem miernik pojemnika kondensatora. Ale moim marzeniem jest budowa teleportu. Najpierw mógłbym się teleportować do dziadzia, a później na Węgry, na baseny. Jak to zrobię? Na razie to tajemnica. Nie zdradzę jej, żeby inny student tego nie wykorzystał – zaznacza Kamil.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Absolwentka filologii polskiej oraz pedagogiki wczesnoszkolnej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Od lat związana z mediami. Swoją karierę rozpoczynała w 2007 roku w Akademickim Radiu Centrum w Lublinie. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W abcZdrowie.pl i Parenting.pl od roku. Jest autorką wielu artykułów z dziedziny zdrowia, parentingu i edukacji. Fascynatka zdrowego trybu życia, medycyny naturalnej oraz metodyki nauczania dzieci na etapie wczesnoszkolnym.

Ewa Rycerz, 2 tygodnie temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...