Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Jod w ciąży

Avatar placeholder
05.10.2020 19:21
Jod w ciąży
Jod w ciąży (123rf)

Jod jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobór w ciąży prowadzi do upośledzenia umysłowego dziecka. Najwięcej jodu znajduje się w rybach i owocach morza.

spis treści

1. Rola jodu

Jod jest podstawowym składnikiem hormonów tarczycy: tyroksyny i trójjodotyroniny – w związku z tym uczestniczy w regulacji przemiany materii. Ponadto reguluje pracę ośrodkowego układu nerwowego. W organizmie jest on  zmagazynowany przede wszystkim w gruczole tarczowym, niewielkie ilości znajdują się w śliniankach, błonie śluzowej żołądka, mięśniach szkieletowych, a także w jajnikach u kobiet.

Niedobór jodu wpływa negatywnie na stan zdrowia. Głównym objawem niedoboru jest powiększenie tarczycy, czyli tzw. wole. W czasie ciąży powoduje nieodwracalny niedorozwój mózgu płodu, zwany kretynizmem. Obserwuje się również opóźniony rozwój psychomotoryczny u dzieci. Z kolei umiarkowany niedobór tego składnika u kobiet w ciąży i dzieci jest przyczyną obniżenia podstawowych funkcji mózgu, takich jak zdolność uczenia się, zapamiętywania i kojarzenia. Następuje spadek ilorazu inteligencji. Niedostateczna ilość tego pierwiastka w ciąży może wiązać się również z większym odsetkiem porodów martwych płodów, poronień. Ponadto dieta charakteryzująca się niską zawartością jodu jest jedną z przyczyn trudności z zajściem w ciążę.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Nadmiar jodu również jest szkodliwy, ale występuje rzadko. Zazwyczaj jest spowodowany przedawkowaniem preparatów farmakologicznych mających go w składzie. Przedawkowanie objawia się wolem, zwiększeniem czynności gruczołów śluzowych, które prowadzą do obrzęku twarzy. Z kolei dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego to biegunka i wymioty.

2. Źródła jodu

Jod jest dostarczany organizmowi głównie z pożywieniem, jednak na terenach nadmorskich wchłania się również przez układ oddechowy i skórę. Nad oceanami zawartość jodu w powietrzu wynosi do 400 μg/m3, a wraz z oddalaniem się od brzegów w głąb lądu – maleje. Na ilość jodu w powietrzu ma też wpływ zanieczyszczenie środowiska.

Dzienne zapotrzebowanie na jod jest uzależnione od wieku, płci i trybu życia. W stanach fizjologicznych, takich jak ciąża i laktacja oraz w czasie wzrostu u dzieci, zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta. U ciężarnych wynosi 200–250 µg/dziennie. Taka ilość zapewnia prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu. Główne źródło jodu dla ludzi stanowi pokarm, szczególnie produkty pochodzenia morskiego (ryby, wodorosty), w niewielkim stopniu produkty mleczne oraz jaja.

ProduktZawartość jodu (µg/60 g)
Algi38571
Sól jodowana4620
Krewetki25
ProduktZawartość jodu (µg/100 g)ProduktZawartość jodu (µg/60 g)
Mleko 2 proc.7,5Cielęcina2,2
Ser twarogowy ziarnisty10Dorsz świeży110
Jajo21Węgorz4,0
Kurczak0,4Ser żółty35

Niektóre pokarmy zaburzają wchłanianie jodu. Należą do nich czynniki wolotwórcze obecne w kapuście, brokułach, brukselce i rzepie, dlatego osoby mające niedoczynność tarczycy oraz będące w ciąży nie powinny często spożywać tych produktów. Stosowanie preparatów witaminowo-mineralnych zawierających jod jest szczególnie zalecane kobietom w ciąży w regionach górskich i podgórskich.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze